Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krostki na pośladkach – przyczyny powstania i sposoby ich zwalczania
menu
Polub nas na Facebooku

Krostki na pośladkach – przyczyny powstania i sposoby ich zwalczania

Trądzik na pośladkach

Fot: energyy / gettyimages.com

Krostki na pośladkach to nierzadko występujący w społeczeństwie problem. Za ich powstawanie odpowiada wiele czynników. Mogą dotyczyć zarówno dorosłych ludzi, jak i małych dzieci. Istnieją jednak specjalistyczne i domowe skuteczne sposoby na pozbycie się wyprysków na pośladkach.

Krostki na pośladkach to obok cellulitu często występujący defekt tej części ciała. Dla wielu osób stanowią czynnik obniżający poziom pewności siebie i samoocenę. Nierzadko powodują rezygnację z niektórych aktywności i form rekreacji, jak korzystanie z basenu, ćwiczenia na siłowni i opalanie się. Wśród przyczyn odpowiadających za powstanie krostek na pośladkach wymienia się reakcję alergiczną, rogowacenie przymieszkowe i trądzik.

Krosty na pośladkach – alergia

Krosty na pośladkach mogą być wynikiem reakcji alergicznej. Czynnik uczulający stanowią zazwyczaj kosmetyki do higieny intymnej. Do podmywania powinno się stosować szare lub glicerynowe mydło, które są hipoalergiczne. Trzeba unikać perfumowanych środków do higieny intymnej, zawartych w papierze toaletowym czy podpaskach.

Reakcja alergiczna odpowiadająca za krostki na pośladkach może się rozwinąć także na środki stosowane do prania bielizny. Do odświeżania odzieży warto wybierać proszki przetestowane dermatologicznie, które posiadają pozytywną opinię renomowanego ośrodka medycznego. Lepiej unikać stosowania płynów do płukania i zmiękczaczy do tkaniny, a w pralce należy wybierać specjalny program o wydłużonym czasie prania w wyższej temperaturze i z dodatkowym płukaniem.

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Krosty na pośladkach – rogowacenie przymieszkowe

Jedną z przyczyn powstawania krost na pośladkach bywa rogowacenie przymieszkowe. Jest to choroba skóry, która polega na zaburzeniu procesów keratynizacji naskórka i nadmiernym tworzeniu substancji rogowej, przy niedostatecznym usuwaniu jej z powierzchni skóry. Skóra na pośladkach ulega wysuszeniu i staje się szorstka. Zmiany nasilają się w okresie jesienno-zimowym. Choroba bywa dziedziczna lub wywołana niedoborem witaminy A.

W leczeniu czerwonych krostek na pośladkach stosuje się m.in. witaminę A, E i C doustnie i w postaci kremów zawierających dodatkowo mocznik, kąpiele w wodzie z dodatkiem soli i wody utlenionej, peelingi i natryski ziołowe oraz masaże szorstką rękawicą.

Krosty na pośladkach – trądzik skupiony

Przyczyną bolących krost na pośladkach może być trądzik skupiony. Jest to odmiana trądziku, dla której typowe są duże zaskórniki z tendencją do zlewania się. W jego ciężkiej postaci dochodzi do powstawania nacieków i torbieli ropnych, które pozostawiają przyrosłe blizny. Jest to choroba wieloczynnikowa. Mogą ją wywołać uwarunkowania genetyczne, zaburzenia wytwarzania łoju i hormonalne, obecność bakterii lub stres. Występuje głównie u mężczyzn.

Trądzik skupiony leczony jest środkami o działaniu miejscowym, jak antybiotyki, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy i pochodne witaminy A (retinoidy). Niekiedy konieczne jest leczenie hormonalne. W przypadku niepowodzenia terapii miejscowej podejmuje się leczenie ogólne. Zastosowanie mają zabiegi kosmetyczne, takie jak laseroterapia, krioterapia i mikrodermabrazja.

Inne przyczyny wyprysków na pośladkach

Za krostki na pupie może odpowiadać nieprawidłowy sposób odżywiania się, a zwłaszcza duży udział w codziennym jadłospisie dań fast-food, słodyczy, alkoholu, tłustych przekąsek, ostrych przypraw, orzechów czy produktów typu instant. Nie bez znaczenia jest także palenie papierosów, siedzący tryb życia i noszenie zbyt ciasnych, wyprodukowanych ze sztucznych tworzyw ubrań. Powstawaniu wyprysków na pośladkach sprzyja szczególnie zakładanie nieodpowiedniej bielizny, w składzie której znajduje się nylon, poliester czy akryl, które powodują nadmierne pocenie się i podrażnienie skóry pośladków. Niektórzy badacze donoszą, że krosty na pośladkach rozwijają się od zimna.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Krostki na pupie u dziecka

Czerwone krosty na pośladkach u dziecka to objaw pojawiający się w przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry. Jest to stan zapalny skóry zlokalizowany w miejscu przylegania pieluszki. Uważany jest za jedno z częstszych schorzeń skóry wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego. Czynniki predysponujące do pieluszkowego zapalenia skóry to głównie długi kontakt skóry z wilgotnym środowiskiem i przewlekłe pocieranie przez pieluszkę. Oprócz krost na pupie w ciężkiej postaci choroby pojawiają się: obrzęk, rumień, nadżerki, pęcherzyki, ból i świąd skóry.

Zmiany zwalcza się za pomocą emolientów. Niekiedy konieczne jest użycie środków farmakologicznych, zwłaszcza leków przeciwzapalnych. Jeśli zmiany chorobowe zostały zainfekowane bakteriami lub drożdżakami, leczenie należy rozszerzyć odpowiednio o antybiotyki lub leki przeciwgrzybiczne. Należy pamiętać o częstej zmianie pieluszek i wietrzeniu zainfekowanej skóry. Pomocna jest kąpiel w krochmalu. Czasami konieczna jest rezygnacja z pieluszek jednorazowych i używanie wielorazowych - tetrowych. Nie wolno też używać preparatów na bazie alkoholu.

Jak pozbyć się krostek na pośladkach domowymi sposobami?

Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na pozbycie się krostek na pośladkach. Należy dbać o dietę i nawadnianie organizmu, dzięki czemu dostarczona zostanie odpowiednia ilość witamin i mikroelementów zapewniających dobrą kondycję skóry.

Produktem wskazanym w zwalczaniu problemów skórnych jest ocet jabłkowy. Można go stosować wewnętrznie, pijąc raz dziennie miksturę z 2 łyżeczek octu jabłkowego rozpuszczonego w szklance ciepłej wody. Z kolei zewnętrznie ocet jabłkowy to składnik kąpieli. Pomocne w leczeniu zmian skórnych są domowe peelingi. Jednym z częściej stosowanych jest owsiany, który wykazuje właściwości złuszczające i nawilżające skórę. Około 2 łyżek płatków owsianych zalewa się 2–3 łyżkami wody, a następnie miesza do uzyskania papki. Pastę nakłada się na skórę i wmasowuje się ją przez 3–4 minuty, po czym spłukuje letnią wodą. Popularne są też kompresy z naparu z rumianku.

Bibliografia:

1. Wilmont A., Doboszyńska A., Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(3), s. 272-274.

2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2005.

3. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Annales Academiae Medicae Stetinensis”, 2014, 60(2), s. 13–18.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
20
Komentarze (7)
Olga
A mogłabyś jakiś polecić konkretnie? Bo ja nie wiem serio, jak szukać dobrego, czym się kierować itd ;p
Czytaj całość
Marcela
a no pomaga. Ja już kiedyś słyszałam, że właśnie na to najlepsze są kremy na trądzik, bo to najzwyczajniej w świecie ssą wypryski ;p także spróbuj, bo warto
Czytaj całość
Olga
o kurczę, serio krem na trądzik może pomóc? Bo ja nie mam zielonego pojęcia, jak się tego pozbyć
Czytaj całość
Marcela
mój chłopak dostał po tym, jak zaczął chodził na siłownie i pocił się w jakichś plastikowych spodenkach. Zainwestował w lepszy strój na siłownię plus smarował kremem na trądzik i przeszło.
Czytaj całość
michalina
poprawia regulacje sebum i nawilża. nawet w starszych metodach ludowych bardzo fiołek był eksploatowany. jednak niektóre ziołolecznictwo nadal pozostaje w realiach. lepsze to niż strzelać w siebie czymś syntetycznym, gdzie i tak żyjemy w czasach, gdzie wszystko jest sztucznie tworzone.
Czytaj całość
Weekendova
Co dokładnie robi fiołek i lukrecja na krosty? Tak z ciekawości pytam.
Czytaj całość
adam
kiedyś słyszałem że to jest on tego że ma się ze sztucznych materiałów bieliznę i po tym jak zmieniłem na bawełnianą jest lepiej ale i tak pojawiają się co jakiś czas nowe krostki. ostatnio zaczałem wcierać krem z drożdżami, lukrecją, nagietkiem i fiołkiem. odpukać w niemalowane ale nic nowego ostatnio się nie pojawia więc chyba dobra rzecz
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?