Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krochmal do kąpieli – jak działa i kiedy warto go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Krochmal do kąpieli – jak działa i kiedy warto go stosować?

niemowlę w wanience kąpie się

Fot. Daniela Jovanovska-Hristovska / Getty Images

Krochmal do kąpieli to znany od wielu lat domowy sposób na łagodzenie podrażnień skóry. Badania naukowe wykazały, że kąpiel w krochmalu może znacząco poprawić stan skóry atopowej, dlatego jest często zalecana chorym na atopowe zapalenie skóry, zwłaszcza dzieciom.

Krochmal dla dzieci i dorosłych powstaje po zagotowaniu skrobi roślinnej w wodzie. Najczęściej używa się skrobi ziemniaczanej, ale dużą popularnością cieszą się także skrobia kukurydziana i skrobia ryżowa.

Krochmal dla niemowląt

Kąpiel z dodatkiem krochmalu korzystnie wpływa na skórę przesuszoną i podatną na podrażnienia. Skrobia wspomaga procesy regeneracji skóry, dzięki czemu przyspiesza gojenie zmian skórnych (np. w przebiegu atopowego zapalenia skóry, alergii lub trądziku), ponadto łagodzi swędzenie i tym samym poprawia komfort życia. Właściwości krochmalu sprawiają, że chętnie stosują go rodzice niemowląt i małych dzieci z AZS lub skazą białkową, którzy chcą poprawić stan skóry malucha w naturalny sposób.

Na ogół już po kilku kąpielach w skrobi zmiany skórne ulegają wyraźnemu zmniejszeniu, a swędzenie staje się mniej dokuczliwe. Może się jednak zdarzyć, że zamiast pomóc, krochmal nasili istniejące już wypryski i podrażnienia – do niepożądanego pogorszenia stanu skóry dochodzi, gdy źródłem objawów skórnych jest zakażenie drożdżakami. Z tego właśnie powodu ewentualną kąpiel noworodka w krochmalu należy uprzednio skonsultować z lekarzem i lepiej nie decydować się na nią profilaktycznie, gdy nie ma ku temu wyraźnych wskazań. Dermatolodzy podkreślają, że tuż po urodzeniu naskórek dziecka jest wyjątkowo wrażliwy i podatny na podrażnienia, dlatego wszelkie eksperymenty warto odłożyć na późniejszy czas lub w ogóle ich unikać.

Kąpiel niemowlaka w krochmalu trzeba przeprowadzać zgodnie z zaleceniami, dodając zagotowaną wcześniej zawiesinę skrobi z wodą do wanienki. Ilość skrobi należy uzgodnić z lekarzem – zwykle są to nie więcej niż 2 łyżki stołowe na 2 szklanki wody.

Kąpiel w krochmalu – jak często?

W zależności od potrzeb krochmal można dodawać do kąpieli nawet kilka razy w tygodniu, jeśli skóra reaguje pozytywnie na jego działanie. W przypadku dzieci warto trzymać się zaleceń lekarza i na bieżąco obserwować skutki takiej kuracji. Jeśli skóra staje się bardziej podrażniona niż dotychczas, należy zaprzestać stosowania krochmalu i skonsultować się z pediatrą.

O tym, jak powstaje pieluszkowe zapalenie skóry: objawy, leczenie oraz profilaktyka dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Pieluszkowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Krochmal na odparzenia

Krochmal jest często polecany jako remedium na odparzenia pieluszkowe i naturalna alternatywa dla pudru dla niemowląt. W przypadku zmian skórnych wynikających ze zbyt długiego kontaktu skóry dziecka z moczem i kałem stosowanie skrobi może przynieść poprawę, ale bezpieczniejszą opcją jest częstsze przewijanie niemowlaka i wietrzenie pupy. Zasypka może bowiem działać drażniąco, zwłaszcza gdy na skórze obecne są owrzodzenia lub gdy doszło do namnożenia się drożdżaków.

Oddzielnym problemem związanym z osuszaniem skóry skrobią, pudrem lub innym preparatem tego typu jest ryzyko wdychania go przez dziecko. Gdy drobinki pudru lub skrobi dostają się do nosa, przesuszają błony śluzowe, niekorzystnie wpływając na proces oddychania. Ponadto mogą spowodować poważne uszkodzenie płuc, niedrożność dróg oddechowych, zapalenie płuc, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Cząsteczki skrobi są wprawdzie większe od drobin talku, ale też mogą dostać się do dróg oddechowych i podrażnić płuca.

Jeśli rodzice mają pewność, że zmiany skórne u dziecka nie mają związku z zakażeniem grzybiczym, a pediatra doradził wypróbowanie skrobi, najlepiej dodać krochmal do kąpieli niemowlaka, aby uniknąć groźnych następstw wdychania jego cząsteczek.

Krochmal na uczulenie

Wysypka, zaczerwienienie, pokrzywka i swędzenie skóry to jedne z najczęstszych objawów alergii. Po wystąpieniu zmian skórnych wielu alergików sięga po preparaty antyhistaminowe, które hamują dalszy rozwój reakcji alergicznej, ale nie pozostają obojętne dla organizmu (np. mogą powodować senność). Dla porównania, aplikacja na skórę pasty ze skrobi oraz wody łagodzi podrażnienia i nie powoduje skutków ubocznych, chyba że doszło wcześniej do rozwoju infekcji drożdżakowej. Relatywnie bezpieczna i skuteczna jest też kąpiel w krochmalu na swędzenie i wysypkę.

Jeśli zmiany skórne pojawiły się w związku z kontaktem z alergenem, stan skóry powinien poprawić się dość szybko. Jeżeli jednak mimo zastosowania skrobi roślinnej wysypka nie znika, pokrywa duże partie ciała, występuje w okolicy pach i pachwin lub nasila się (widoczne są pęcherzyki i owrzodzenia), należy odstawić krochmal i skonsultować się z lekarzem.

Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

Kąpiel z dodatkiem krochmalu można zorganizować na dwa sposoby: poprzez wsypanie odpowiedniej ilości skrobi prosto do wanny z ciepłą wodą lub przez wymieszanie skrobi z wodą i dodanie wrzątku w celu optymalnego jej rozpuszczenia (zawiesinę następnie wlewa się do wanny). Ilość krochmalu nie powinna być przypadkowa, a sama kąpiel przynosi najlepszy efekt, gdy trwa co najmniej 15 minut. Woda w wannie powinna być ciepła, ale nie gorąca.

Bibliografia:

https://www.livestrong.com/article/118949-natural-stop-skin-itching/

https://healthfully.com/cornstarch-home-remedy-hives-itching-5701356.html

https://healthfully.com/use-corn-starch-skin-rash-5650380.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12353708

https://www.onegoodthingbyjillee.com/25-uses-for-cornstarch

https://www.healthline.com/health/home-remedies-diaper-rash#3

https://www.drweil.com/health-wellness/health-centers/children/how-bad-is-baby-powder/

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?