Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co stosować na odparzenia pieluszkowe? Maść, krem i domowe sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Co stosować na odparzenia pieluszkowe? Maść, krem i domowe sposoby leczenia

NAN

Fot: Gabees / stock.adobe.com

Odparzenia pieluszkowe często dotykają małe dzieci, które mają bardzo wrażliwą skórę. Wiele matek zastanawia się, co najlepiej stosować na odparzenia pieluszkowe, bo wybór jest szeroki – pomóc mogą maści, kremy i domowe sposoby leczenia.

Odparzenia pieluszkowe wyglądają jak delikatne zaczerwienienie skóry, choć czasem mogą przybrać nawet postać silnie czerwonych i łuszczących się obszarów. Pojawiają się najczęściej w pachwinach lub w okolicy odbytu.

Co to są odparzenia pieluszkowe i jak wyglądają?

Odparzenia pieluszkowe to bolesne zmiany skórne występujące u niemowląt. Objawiają się zaczerwienieniem skóry w okolicach pieluszkowych – szczególnie w miejscach, gdzie jest jej więcej i tworzą się fałdy skórne, na przykład w pachwinach, dookoła odbytu lub przy genitaliach.

Odparzenia pieluszkowe często powstają, kiedy dziecko zbyt długo przebywa w mokrej pieluszce, a jego skóra ma kontakt z moczem lub kałem i dochodzi do jej podrażnienia. Jednak przyczynami mogą być też alergie na środki występujące w używanych pieluszkach lub maściach, niedokładne wysuszenie skóry po myciu, nadmierne pocenie się dziecka związane z przegrzaniem lub zbyt rzadkie czy niedokładne mycie dziecka.

Odparzenia pieluszkowe – lepiej zapobiegać niż leczyć?

W powszechnej opinii powstawanie odparzeń pieluszkowych jest postrzegane jako skutek zaniedbania przez matkę. Warto jednak mieć na uwadze, że problem ten dotyka niemal każde dziecko co najmniej jeden raz w ciągu pierwszych lat życia. Dodatkowo niektóre dzieci mają bardziej wrażliwą i podatną skórę na powstawanie odparzeń. Niemowlęta mają też tendencję do wypróżnienia się przez sen, a ze względu na to, że ich kał nie śmierdzi, łatwo przeoczyć taką sytuację. Dlatego nie należy przesadnie się obwiniać, jeżeli u dziecka powstaną odparzenia pieluszkowe, tylko skupić się na ich szybkim wyleczeniu.

Zobacz także: Wysypka na plecach u niemowląt, dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie

Sposoby, które pomagają uniknąć wystąpienia odparzenia pieluszkowego, to:

  • zmiana pieluszki częściej niż co 4 godziny,
  • natychmiastowa zmiana pieluszki, jeżeli dziecko się wypróżni,
  • mycie dziecka po każdym wypróżnieniu,
  • codzienne kąpiele w odpowiednich preparatach,
  • dokładne osuszanie skóry dziecka po każdym myciu – pieluszką tetrową, gazą lub ręcznikiem papierowym,
  • wybór naturalnych środków do pielęgnacji dziecka,
  • dobór odpowiedniej dla skóry dziecka pieluszki,
  • zabezpieczanie skóry dziecka odpowiednim kremem lub maścią.

Odparzenia pieluszkowe a wybór pieluszki

Zdarza się, że do odparzeń pieluszkowych u dzieci dochodzi mimo zachowania najwyższych standardów higienicznych. Bywa tak, kiedy dziecko ma wyjątkowo wrażliwą skórę, którą podrażniają stosowane pieluszki – w takim wypadku należy je zmienić. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór produktów dla alergików i przeznaczonych do wrażliwej skóry.

Jeśli dziecko źle toleruje klasyczne pampersy, powinno się rozważyć stosowanie pieluszek tetrowych bądź wielorazowych. Te ostatnie polecane są przez wiele mam ze względu na ich naturalny charakter oraz fakt, że korzystanie z nich znacznie zmniejsza ilość produkowanych śmieci. Można kupić specjalne otulacze oraz jednorazowe, wymienne i chłonące wkłady. Matka, które decyduje się na zastosowanie pieluszek jednorazowych ze względu na często występujące odparzenia u dziecka, powinna jednak mieć na uwadze, aby były one dobrze wypłukane ze środków piorących.

Maść i krem na odparzenia pieluszkowe

Istnieje wiele dostępnych maści i kremów leczących odparzenia pieluszkowe. Można stosować gęste kremy z dodatkiem cynku (Penaten, Sudocrem), które działają przeciwbakteryjnie i wysuszają skórę. Lżejszymi maściami są te z zawartością alantoiny, które przyspieszają leczenie i regenerację naskórka (Alantan, Linoderm Plus). U dzieci o wyjątkowo wrażliwej skórze powinno się stosować jak najbardziej naturalne maści, czyli takie, które mają krótki skład – z pomocą mogą przyjść Linomag, maść z witaminą A czy maść tranowa.

Jeżeli u dziecka pojawią się silne odparzenia pieluszkowe, należy skontaktować się z pediatrą. Dobierze on odpowiednią maść, która pomoże dziecku jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Odparzenia pieluszkowe – domowe sposoby

Leczenie odparzeń pieluszkowych najlepiej wspierać za pomocą domowych sposobów. Należy przede wszystkich bezwzględnie dbać o higienę dziecka i często zmieniać mu pieluszkę. Kąpiele w krochmalu lub płatkach owsianych mogą przyspieszyć gojenie się skóry. Aby wykonać krochmal w domu, należy rozpuścić 2 łyżki mąki ziemniaczanej w szklance wody, a następnie zagotować w około pół litra wody. Tak otrzymaną mieszankę dodaje się do kąpieli.

Odparzoną pupę warto też często wystawiać na leczące działanie świeżego powietrza i pozwalać dziecku parę razy dziennie ją „wietrzyć”, po 15–20 minut.

Odparzenia pieluszkowe można przemywać naparem z ziół, na przykład rumianku czy liści jabłoni, należy jednak zachować ostrożność, gdyż mogą uczulać. Pomocne jest także smarowanie olejem lnianym.

Niektóre położne zalecają przemywanie odparzeń moczem dziecka, metoda ta nie jest jednak polecana przez lekarzy – może pogorszyć stan zmian skórnych, które najczęściej powstają właśnie przez kontakt z moczem, a nawet doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego.

Zobacz film: Kiedy nie szczepić dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?