Przeciwzmarszczkowe, rozjaśniające czy nawilżające kremy pod oczy aplikowane są na wrażliwą i cienką skórę o grubości około 0,5 mm. Z tego powodu ich konsystencja i skład nie mogą być takie same, jak w przypadku kremów do twarzy. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten kosmetyk i nie zapominać o nim w codziennej pielęgnacji. Jeśli skóra pod oczami nie będzie odpowiednio nawilżona i odżywiona, szybciej niż na pozostałych partiach twarzy będą pojawiać się zmarszczki i podrażnienia.
Jak powinien działać krem pod oczy
Skóra pod oczami jest cienka i wrażliwa. Włókna, które ją tworzą, są delikatne i łatwo podatne na uszkodzenia, a warstwa hydrolipidowa naskórka ulega osłabieniu. Z wiekiem skóra traci też coraz większe ilości kolagenu i elastyny, a czynniki atmosferyczne (takie jak promieniowanie UV, mróz i wiatr), zła dieta, palenie papierosów i uszkodzenia mechaniczne (tarcie oczy, rozciąganie skóry podczas demakijażu), przyspieszają procesy starzenia się skóry. Z tego powodu dobry krem pod oczy powinien przede wszystkim nawilżać, wygładzać i odżywiać skórę oraz stymulować produkcję kolagenu.
Zobacz nasz film i poznaj prosty przepis na naturalny krem do ciała
Składniki, na które warto zwrócić uwagę w kremach pod oczy to:
- kwas hialuronowy
- witaminy A, C i E,
- oleje roślinne, np. olejek arganowy, z oliwek lub awokado,
- składniki łagodzące, takie jak alantoina i D-pentanol,
- filtry UV,
-
koenzym Q10,
- peptydy.
Czego nie powinien zawierać dobry krem pod oczy
Krem pod oczy nakładany jest na niezwykle wrażliwą i cienką skórę, a do tego może mieć kontakt ze śluzówką. Z tego powodu nie powinien zawierać tak silnych, skoncentrowanych środków, jakie mają kremy do twarzy.
Do składników, na które warto uważać, należą kwasy owocowe, takie jak kwas salicylowy czy glikolowy. Są one bardzo skuteczne na zmarszczki mimiczne, jednak skórę wokół oczu mogą podrażnić.
Warto unikać także zbyt wysokiego stężenia retinolu, czyli pierwotnej formy witaminy A. Krem pod oczy z retinolem może być niezwykle skuteczny, jednak istnieje ryzyko, że zbyt duże stężenie tego składnika podrażni okolice oczu.
Nawilżający, rozjaśniający czy przeciwzmarszczkowy krem pod oczy będzie skuteczny wtedy, gdy nie będzie zawierał w składzie całej tablicy Mendelejewa. Należy wybierać te kosmetyki, które mają kilka składników (a nie kilkanaście). Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych czy podrażnień.
Należy wystrzegać się również silnych konserwantów i parabenów, które mogą podrażnić nie tylko skórę, ale też oczy.
Ważna jest także konsystencja. Dobrze, aby nie była zbyt ciężka i gęsta – taki kosmetyk nie wchłonie się szybko, a w dodatku może podrażnić oczy. Poza tym tylko krem pod oczy o lekkiej konsystencji pozwoli bez problemu nałożyć na twarz podkład czy korektor.
Krem pod oczy dla skóry młodej
Osoby po 20. roku powinny zacząć stosować kremy pod oczy. Być może na twarzy nie widać jeszcze oznak zmęczenia i podrażnień (a tym bardziej zmarszczek), jednak pielęgnacja jest kluczowa dla ich profilaktyki. Młode osoby powinny przede wszystkim nawilżać skórę i wybierać delikatne kremy z witaminami C i E oraz z olejkami roślinnymi.
Jakie kosmetyki stosować na noc? Dowiesz się tego z filmu:
Jaki krem pod oczy wybrać po 30. roku życia
Osoby w tym wieku mogą dostrzec pierwsze zmarszczki mimiczne (czyli tak zwane kurze łapki) i wyraźniejsze kreski pod oczami. Warto zdecydować się na krem pod oczy, który:
- rozluźnia i ujędrnia napiętą skórę,
- przyspiesza regeneracje komórek,
- zapobiega odwodnieniu,
- zabezpiecza przed działaniem wolnych rodników,
- wzmacnia włókna kolagenowe i włókna elastyny.
Pomogą w tym składniki takie jak:
- koenzym Q10,
- witaminy C i E,
- kwas hialuronowy,
- retinol w delikatnym stężeniu.
Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy dla skóry dojrzałej
Po 40. roku życia procesy starzeniowe skóry znacznie przyspieszają, spada produkcja kolagenu, a włókna elastyny ulegają osłabieniu. Należy stosować krem pod oczy na zmarszczki, który:
- silnie regeneruje,
- pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny,
- chroni włókna kolagenowe przed rozpadem,
- wyrównuje koloryt skory,
- reguluje gospodarkę hydrolipidową,
- wspomaga syntezę kwasu hialuronowego w skórze.
Dobry krem przeciwzmarszczkowy do skóry dojrzałej zawiera na przykład:
- retinol,
- witaminę C,
- kwas hialuronowy,
- kwas liponowy,
- fitohormony,
- proteiny,
- wyciąg z soi.
Pamiętaj, że nawet najlepszy krem pod oczy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli nie będziesz stosować go systematycznie. Codziennie rano i wieczorem wklepuj w skórę pod oczami krem na zmarszczki lub krem nawilżający. Pamiętaj także o delikatnym, ale dokładnym demakijażu, ponieważ tylko oczyszczona skóra wchłonie wszystkie niezbędne składniki odżywcze kremu.