Krem na trądzik różowaty powinien wykazywać przede wszystkim właściwości nawilżające, wzmacniające naczynka, regulujące pracę gruczołów łojowych i łagodzące podrażnienia skóry. W doborze preparatu warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, żeby dopasować go do indywidualnych potrzeb. Sporą popularnością cieszą się kosmetyki z serii Acnerose.
Jak sobie radzić z trądzikiem różowatym? Zobaczcie co radzi dermatolog na filmie:
Krem do cery z trądzikiem różowatym
Trądzik różowaty jest częstą dermatozą zapalną twarzy, która występuje przeważnie u kobiet o jasnej karnacji (I i II fenotyp według Fitzpatricka). Leczenie tej przypadłości ma charakter ogólny i miejscowy. Oprócz specjalistycznych środków zastosowanie znajdują także kremy na trądzik różowaty bez recepty. Można je kupić zarówno w aptece, jak i sklepie z kosmetykami. Ich regularne stosowanie wspomaga powrót skóry do zdrowia i zmniejsza jej zaczerwienienie. Koszt dobrego kremu do cery z trądzikiem różowatym bywa różny. Ceny zaczynają się od około 20 zł i sięgają nawet 250 zł. Taka rozbieżność zależy przede wszystkim od producenta i składników kremu.
Najlepiej skonsultować się ze swoim dermatologiem, który powinien wskazać odpowiedni krem dla cery trądzikowej. Dość popularna jest seria Acnerose, w której znajduje się płyn oczyszczający, dwa kremy oraz pasta. Można też osobno nabyć poszczególne elementy z serii. Równolegle z farmakoterapią i stosowaniem kremów wskazana jest zmiana trybu życia obejmująca unikanie czynników zaostrzających zmiany skórne.
Działanie kremów na trądzik różowaty
Kremy na trądzik różowaty powinny być pozbawione barwników, parabenów, silikonów, substancji zapachowych i innych silnie działających dodatków. Dużą zaletą tych produktów jest lekkość, niezatykanie porów i szybkie wchłanianie. Krem do cery z trądzikiem różowatym powinien wykazywać działanie nawilżające, regenerujące, kojące i łagodzące podrażnienia skóry. Dodatkowo preparaty te skutecznie ujędrniają i podnoszą owal twarzy. Wzmacniają naturalną ochronę skóry, jaką stanowi płaszcz lipidowy, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, promieniowania UV czy substancji drażniących. Dobre kremy na trądzik różowaty zapobiegają degradacji E-kadheryny indukowanej promieniowaniem UV. Kadheryna nabłonkowa warunkuje właściwe wzajemne przyleganie komórek nabłonka.
Przykładowe składniki kremu do twarzy z trądzikiem różowatym
Krem do twarzy z trądzikiem różowatym bardzo często posiada w swoim składzie kwas azelainowy. Związek ten wspomaga proces regeneracji, poprawia elastyczność skóry i przeciwdziała nadmiernej utracie wody. Działa na głębsze warstwy naskórka, dzięki czemu reguluje proces wydzielania sebum i wpływa na florę bakteryjną na powierzchni skóry. Kwas azelainowy ma właściwości przeciwbakteryjne i zmniejsza nadmierną keratynizację. Ponadto hamuje melanogenezę, przez co zapobiega występowaniu przebarwień pozapalnych i zmniejsza je. Stosuje się głównie stężenie 15%.
Innym dość powszechnym składnikiem kremu na trądzik różowaty jest ekstrakt z lukrecji, który doskonale odświeża skórę. Kwas glicyryzynowy pozyskiwany z tej rośliny uszczelnia naczynka krwionośne i ogranicza zaczerwienia skóry. Polecane są preparaty zawierające witaminę K, B3, E, PP oraz wyciąg z rumianku, sok z aloesu i ekstrakt z kwiatu nagietka lekarskiego, które przyspieszają proces gojenia oraz likwidują dyskomfort związany z pieczeniem i napięciem skóry.
Warto szukać produktów bogatych w naturalne olejki i wyciąg z zielonej herbaty o właściwościach łagodzących i normalizujących skórę. Zielona herbata znakomicie usuwa toksyny. Powszechnie nazywa się ją rośliną młodości. Krem z zielonej herbaty na trądzik różowaty zwalcza zaczerwienienia i ma właściwości antyoksydacyjne, a jego delikatny zapach wprowadza w stan odprężenia.
Trądzik różowaty a krem z filtrem
U osób zmagających się z trądzikiem różowatym konieczne jest stosowanie preparatów zawierających filtry przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Maści lub kremy z filtrami należy aplikować w każdy słoneczny dzień, także zimą przed wyjściem z domu. Wskazane jest stosowanie do cery z trądzikiem różowatym kremów z filtrem SPF50. Zalecenia takie potwierdzają wszystkie konsensusy dotyczące leczenia trądziku różowatego.
Specjalistyczne kremy na trądzik różowaty
Formę kremów posiadają niektóre środki o działaniu miejscowym wykorzystywane w specjalistycznym leczeniu trądziku różowatego. Najbardziej powszechnym składnikiem jest metronidazol, który nie przekracza stężenia 0,75–1%. Związek ten oddziałuje na zmiany zapalne (grudki, krosty), co potwierdzono w licznych badaniach. Należy do chemioterapeutyków z grupy pochodnych nitroimidazolu. Działa bakteriobójczo na drobnoustroje beztlenowe, zarówno pierwotniaki, jak i bakterie. Preparat aplikuje się na skórę zmienioną chorobowo 2 razy dziennie.
Przeciwzapalne działanie wykazuje też krem z 1% iwermektyną. Związek hamuje produkcję szeregu cytokin prozapalnych, a ponadto działa przeciwpasożytniczo, w tym na Demodex. Z kolei sulfacetamid sodu 10% i siarka 5%, dostępne w postaci kremów, wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i keratolityczne. Dostępne są też kremy zawierające antybiotyki takie jak tetracyklina oraz erytromycyna.
Na koniec zapoznajcie się z domową metodą, jaką jest parówka na trądzik:
Bibliografia:
1. Placek W., Wolska H., Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, „Przegląd Dermatologiczny”, 2016, 103, s. 387–399.
2. Robak E., Kulczycka L., Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2010, 64, s. 439-450.
3. Brzeziński P., Leczenie miejscowe w trądziku różowatym, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4(4), s. 263–272.