Celem osób z cerą naczynkową jest maskowanie i wzmacnianie ścian naczyń. Istotne jest to szczególnie dla pań, które chciałyby ukryć defekty pod makijażem. Rozwiązaniem dla nich są zielone kremy maskujące brzydkie naczynka krwionośne. Takie kosmetyki nie są przeznaczone jedynie dla kobiet. Coraz większą popularność zyskują kremy do cery naczynkowej dla mężczyzn.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Bycie posiadaczem cery naczynkowej wiąże się z mało estetycznymi pajączkami, które tworzą się na skórze z powodu pękania naczyń krwionośnych. Jest to związane z ich kruchością, która może być skutkiem różnych czynników. Przyczyną pękania naczyń krwionośnych są w dużej mierze zmiany hormonalne lub uszkodzenia naskórka powstałe w wyniku urazów mechanicznych. Czasami jest to również skutek chorób układu sercowo-naczyniowego albo predyspozycje genetyczne.
Ponieważ cera naczynkowa wiąże się z uszkodzeniem struktury naskórka, wymaga odpowiedniej pielęgnacji kosmetykami o właściwościach maskujących i uszczelniających naczynia krwionośne. Krem do cery naczynkowej powinien być stosowany codziennie na suchą i czystą skórę. Nie wolno myć jej mydłem, ponieważ ma ono działanie drażniące. Preparaty do cery naczynkowej muszą być delikatne, żeby nie pogłębiać widocznego na skórze zaczerwienienia. Krem do skóry naczynkowej na noc i na dzień to właściwy krok do prawidłowej pielęgnacji. Niektóre kosmetyki przeznaczone do użytku w ciągu dnia zawierają zielony pigment łagodzący zaczerwienienia.
Czy istnieją kremy odmładzające? Zobaczcie:
Jaki krem do cery naczynkowej będzie najlepszy?
Najlepszy krem do cery naczynkowej to kosmetyk zawierający substancje o właściwościach obkurczających naczynia krwionośne. Dzięki aktywnym składnikom w nim zawartym rumień towarzyszący pękniętym naczynkom będzie mniejszy, podobnie jak ogólna podatność skóry na pękanie.
Zadaniem kosmetyków o kremowej konsystencji jest również ochrona naskórka przed działaniem szkodliwych czynników, np. promieni słonecznych. Nadmiar słońca sprzyja powstawaniu kolejnych pajączków, dlatego dobrym wyborem w okresie letnim będzie krem do cery naczynkowej z filtrem. 50 sprawdzi się doskonale przy kłopotach z naczyniami. U osób o ciemnej karnacji wystarczający będzie krem do cery naczynkowej z filtrem 30.
Cerę naczynkową powinno się pielęgnować również w okresie zimowym. Mróz, podobnie jak słońce, może mieć szkodliwy wpływ na skórę. W sklepach drogeryjnych lub aptekach można znaleźć krem do cery naczynkowej na zimę, który będzie miał działanie ochronne, gdy nadejdzie fala mrozów.
Kremy pielęgnacyjne do twarzy nie są używane jedynie przez kobiety. Obecnie po kosmetyki sięga coraz więcej panów, dla których wygląd ma bardzo duże znaczenie. Na rynku kosmetycznym istnieje krem do cery naczynkowej dla mężczyzn. Zawiera on witaminę C, która ma właściwości uszczelniające naczynia krwionośne.
Polecamy: Domowy peeling do twarzy. Przepisy dla cery wrażliwej i naczynkowej
Zobacz, kiedy warto stosować kosmetyki z witaminą C na skórę:
Jakie składniki powinien zawierać krem do cery naczynkowej?
Dobry krem do cery naczynkowej to nie tylko marka. Bardzo ważny jest jego skład. Przed zakupem warto dokładnie czytać etykiety na opakowaniu. Najlepszy krem do cery naczynkowej powinien zawierać:
- Witaminę C – jej właściwości uszczelniające kruche naczynia krwionośne były znane już w medycynie ludowej. Działa jeszcze skuteczniej, gdy występuje w połączeniu z witaminą K i E. Skuteczne kosmetyki do pielęgnacji cery naczyniowej powinny zawierać te witaminy.
- Wyciąg z kasztanowca – ma właściwości przeciwzapalne i ściągające. Wzmacnia kruche naczynia krwionośne.
- Miłorząb japoński – wykazuje działanie uelastyczniające i ujędrniające skórę.
- Oczar wirginijski – zadaniem tego surowca jest złagodzenie podrażnień.
- Kwiat nagietka – o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Działa również łagodząco na skórę.
- Arnikę – wykazuje działanie uszczelniające naczynia krwionośne i przeciwobrzękowe. Jest jednym z głównych składników maści na siniaki i obrzmienia.
Kruche naczynia krwionośne, które są podatne na pękanie, można wzmocnić od wewnątrz, łykając tabletki z witaminą C lub diosminą. Kurację tymi preparatami można potraktować jako leczenie wspomagające po zabiegach pielęgnacyjnych przeznaczonych do cery naczynkowej. Pierwsze efekty lecznicze można dostrzec po około 3 miesiącach od momentu rozpoczęcia terapii. Tabletki uszczelniające naczynia krwionośne są dostępne bez recepty. Ich koszt to wydatek rzędu kilku do kilkudziesięciu złotych.
Bibliografia:
- Janda K. Lach O. Cera naczyniowa - przyczyny, pielęgnacja, leczenie, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014.