Kosmetyki mineralne, takie jak pudry do twarzy, zawierają w sobie naturalne filtry UV, co czyni z nich idealne produkty do stosowania latem, w bardzo nasłonecznione dni. Preparaty do makijażu są najczęściej wodoodporne, a także bardzo wydajne w użytkowaniu. Cenny skład kosmetyków mineralnych powoduje, że są one polecane do stosowania również dla osób po zabiegach kosmetycznych i dermatologicznych, ponieważ działają kojąco na skórę, wyciszają zmiany skórne i łagodzą wszelkie podrażnienia.
Czym są kosmetyki mineralne?
Kosmetyki mineralne tworzone są na bazie leczniczych i naturalnych minerałów, takich, jak: cynk, krzem, wapń, potas. Dzięki temu działają antybakteryjnie i łagodząco na cerę. Mineralne kosmetyki dodatkowo przyspieszają proces gojenia się ran, skutecznie nawilżają a także mają zdolność regulowania nadmiernego wydzielania sebum przez skórę. Ze względu na właściwości kosmetyków, stosowanie produktów do makijażu, takich jak: pudry mineralne, są szczególnie polecane dla osób z cerą wrażliwą, skłonną do podrażnień, alergiczną lub trądzikową.
Naturalny puder mineralny - czym się charakteryzuje?
Puder mineralny to kosmetyk o bardzo lekkiej i sypkiej konsystencji, przez co nie zaostrza ewentualnych zmian trądzikowych na skórze. Produkt jest delikatny w działaniu i zapewnia naturalny efekt wykończenia makijażu. Pudry mineralne mają sypką konsystencję, jednak odpowiednio nakładane zapewniają krycie, jak w przypadku klasycznych fluidów i podkładów. Kosmetyk przeznaczony jest do każdego rodzaju cery, ze szczególnym uwzględnieniem cer trądzikowych, wrażliwych i alergicznych.
Naturalny puder mineralny nie będzie zawierał w swoim składzie, takich substancji, jak: konserwanty, sztuczne barwniki, wypełniacze i środki chemiczne. Na rynku kosmetycznym znajdują się również kosmetyki, które zawierają substancje syntetyczne. Mają one za zadanie zwykle ułatwić aplikację pudru lub wzmocnienie jego właściwości pielęgnacyjne.
Jak nakładać puder mineralny?
Puder mineralny można nakładać na kilka sposobów, a nawet dodać do ulubionego kremu nawilżającego, co szczególnie sprawdza się u osób z cerą suchą. Dodanie pudru do kremowego kosmetyku, delikatnie wyrówna koloryt skóry, jak również odżywi ją oraz zapewni odpowiedni poziom nawilżenia.
- Puder mineralny w kamieniu
Puder mineralny w kamieniu jest łatwy w aplikacji i nie osypuje się. Delikatne pigmenty kosmetyku pomagają utrwalić nałożony wcześniej na twarz podkład i korektor oraz zapewniają matowe wykończenie makijażu. Na rynku kosmetycznym dostępne są także pudry, które zawierają w sobie połyskujące drobinki odbijające światło, dzięki którym cera odzyskuje promienny i zdrowy wygląd. Do aplikacji kosmetyku sprawdzają się duże, puchate pędzle z włosia syntetycznego, np. o zaokrąglonym kształcie. Niewielką ilość pudru wystarczy nałożyć na pędzel i delikatnie muskać nim twarz, pamiętając, że kosmetyk nakłada się zawsze na suchą skórę.
- Puder sypki mineralny - aplikacja na sucho
Sypki puder mineralny w kompakcie najczęściej sprzedawany jest praktycznych opakowaniach, ze specjalną kratką dozującą, dzięki czemu można kontorolować ilość używanego kosmetyku. Produkt do makijażu nakłada się na dwa sposoby: na sucho oraz na mokro. Do aplikacji pudru mineralnego pierwszym sposobem można użyć podobnego pędzla, jak w przypadku nakładania pudru w kamieniu. Wystarczy odrobinę kosmetyku wysypać, najlepiej na nakrętkę produktu i aplikować na twarz, delikatnymi masującymi ruchami.
- Puder sypki mineralny - aplikacja na mokro
Puder sypki mineralny na morko nakłada się na cerę, po wcześniejszym zwilżeniu pędzla, np. wodą termalną lub delikatnym hydrolatem do twarzy. Skóra twarzy powinna być sucha, dlatego w przypadku, gdy przed malowaniem się nałożyło się krem, należy poczekać, aż kosmetyk całkowicie się wchłonie w skórę. Do aplikacji kosmetyków mineralnych na mokro sprawdza się ścięty pędzel z włosia syntetycznego, np. typu flat top. Taki rodzaj pędzla pozwala na nakładanie pudru metodą wkręcająco-stemplującą, czyli poprzez wykonywanie okrężnych ruchów na twarzy. Podczas makijażu można nałożyć jedną warstwę pudru lub kilka - w razie, gdy nie uzyska się satysfakcjonującego efektu krycia po pierwszej warstwie.
Zobaczcie także, w jaki sposób zrobić podkład samemu, z naturalnych składników: