Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kość ogonowa: powody bólu kości guzicznej i sposoby jego leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Kość ogonowa: powody bólu kości guzicznej i sposoby jego leczenia

NAN

Fot: jodieadams / fotolia.com

Pęknięta lub złamana kość ogonowa nie może zostać umieszczona w gipsie ani usztywniona. Jedynym sposobem leczenia takiego urazu jest cierpliwe czekanie na zrośnięcie kości i ustąpienie objawów. Dolegliwości w tym czasie można łagodzić lekami przeciwbólowymi i okładami.

Gdzie jest kość ogonowa? Na końcu kręgosłupa. Największy, pierwszy krąg kości ogonowej łączy się z kością krzyżową. Kość ogonowa zwana jest też kością guziczną. Nie bierze udziału w dźwiganiu ciężaru tułowia. Nie pełni ona w organizmie żadnej funkcji, a jej uraz może być bardzo bolesny.

Złamana kość ogonowa: przyczyny, objawy i leczenie

Stłuczona, pęknięta lub złamana kość ogonowa może być bardzo bolesna. Im poważniejszy uraz, tym dłużej utrzymuje się ból. Zwiększoną podatność na złamanie kości ogonowej mają osoby chorujące na osteoporozę oraz sportowcy uprawiający dyscypliny takie jak kolarstwo czy inne obciążające krzyżowy odcinek kręgosłupa.

Ból po złamaniu kości ogonowej utrzymuje się zwykle kilka dni, zanim chory zdecyduje się na wizytę u lekarza. W czasie rekonwalescencji dolegliwości bólowe mogą pojawiać się podczas wypróżniania, współżycia i długiego siedzenia.

Zobacz film: Kość ogonowa: powody bólu. Źródło: 36,6

Zobacz także: Ból krzyża i jego przyczyny. Jakie ćwiczenia wykonywać i co robić, żeby go złagodzić?

Leczenie złamanej kości ogonowej może wymagać operacji, jeśli zachodzi konieczność usunięcia odłamków kości. Są to rzadkie przypadki powikłane. Zazwyczaj leczenie opiera się na cierpliwym oczekiwaniu na zrośnięcie kości i minimalizowaniu bólu. Pomocne są leki przeciwbólowe i zimne okłady, zaleca się też unikania długiego siedzenia i korzystanie z poduszek minimalizujących kontakt kości ogonowej z siedziskiem.

Rekonwalescencję przyspieszyć może fizykoterapia. Polecane są:

  • ultradźwięki,
  • pole magnetyczne,
  • jonoforeza wapniowa,
  • laser.

Zestaw zabiegów powinien zlecić ortopeda.

Kość ogonowa: torbiel włosowa jako przyczyna bólu

Torbiel włosowa tworzy się przez infekcję bakteryjną mieszków włosowych zlokalizowanych w rejonie kości ogonowej i krzyżowej. W szparze między pośladkami powstaje stan zapalny, niewielki guzek, który z czasem zamienia się w bolesny ropień. Najczęściej torbiel włosowa występuje u mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia, częściej u otyłych i prowadzących siedzący tryb życia. Powstała torbiel wypełniona ropą i włosami sprawia ból. Wydzielina na zewnątrz wydostaje się poprzez otwór lub otwory w skórze. Te miejsca mogą być zaczerwienione i opuchnięte. W ciężkich przypadkach torbieli kości ogonowej mogą wystąpić także gorączka i związane z nią dreszcze.

We wczesnym stadium torbiel włosową leczy się antybiotykami. Należy regularnie usuwać owłosienie z rejonu skóry objętego chorobą i wykonywać ciepłe okłady. Jeśli występują obrzęk, zaczerwienienie i z otworów w skórze sączy się ropa, konieczna jest wizyta u lekarza, który usuwa torbiel chirurgicznie.

Ból kości ogonowej w ciąży i po porodzie

Kość ogonowa w ciąży może boleć przez powiększającą się macicę, która uciska okoliczne tkanki, a także kręgosłup. Mogą pojawiać się bóle o różnym podłożu promieniujące z wyższych odcinków kręgosłupa. Predyspozycje do bólu kości guzicznej w ciąży mają kobiety, które w przeszłości doznały urazu tej kości lub odczuwały jej ból.

Nierzadkim zjawiskiem jest ból kości ogonowej po porodzie. Podczas wydawania na świat dziecka siłami natury kobieta może doznać uszczerbku na zdrowiu, jeśli dziecko jest duże, parcie bardzo silne lub poród przebiega z komplikacjami. Pęknięta kość ogonowa powoduje dodatkowy ból w czasie połogu, zwłaszcza podczas siedzenia. Podczas porodu kość ogonowa może też się złamać. W obu przypadkach jedynym sposobem leczenia jest łagodzenie bólu w czasie oczekiwania na samoistne zagojenie urazu. Należy unikać zaparć, wzbogacając dietę o błonnik pokarmowy, a także pijąc nie mniej niż 2 litry wody niegazowanej dziennie.

Po porodzie na pękniętą lub złamaną kość ogonową można stosować zabiegi fizjoterapeutyczne oraz ciepłe okłady. W okresie połogu wszystkie metody leczenia powinny być skonsultowane z lekarzem.

Zobacz film i dowiedz się jak jest zbudowany układ kostny:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Inne przyczyny bólu kości ogonowej

Przyczynami bólu kości ogonowej mogą być choroby dolnego odcinka kręgosłupa. Do kości ogonowej może promieniować ból spowodowany takimi chorobami jak:

  • zwyrodnienia kręgosłupa,
  • dyskopatia,
  • rwa kulszowa,
  • nowotwór kości – rzadkie przypadki, ból mogą powodować guz olbrzymiokomórkowy kości krzyżowej, mięsak Ewinga lub struniak występujący w okolicy krzyżowej,
  • neuralgia splotu krzyżowego lub małego splotu guzicznego, który jest częścią splotu krzyżowego – nerwoból oznacza podrażnienie nerwów rdzeniowych; ból w okolicy krzyżowo-guzicznej przeważnie jest ostry i rwący, pojawia się nagle,
  • zaawansowane hemoroidy,
  • przewlekłe zaparcia,
  • przeciążenie mięśni lub więzadeł okolicy krzyżowo-guzicznej – najczęściej ból kości ogonowej jest wynikiem przeciążenia mięśnia guzicznego, mięśnia dźwigacza, zwieracza odbytu czy więzadła krzyżowo-guzowego.

Ryzyko wystąpienia problemów z kością ogonową rośnie u osób prowadzących siedzący tryb życia.

Wystająca kość ogonowa – kiedy należy ją leczyć?

Wystająca kość ogonowa to problem natury nie tylko estetycznej, ale i zdrowotnej, tym bardziej jeśli wystawanie kości powoduje ból. Bywa, że wystająca kość guziczna powoduje dolegliwości bólowe na co dzień, np. podczas siedzenia. W takich przypadkach po przeprowadzeniu badań lekarz może zadecydować, że wskazana jest operacja.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
177
29
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?