Polub nas na Facebooku
Czytasz: Korzyści zdrowotne związane z użytkowaniem materaca termoelastycznego
menu
Polub nas na Facebooku

Korzyści zdrowotne związane z użytkowaniem materaca termoelastycznego

 uśmiechnięta twarz mężczyzny leżącego na materacu.

Fot. yacobchuk / Getty Images

Materace zbudowane z pianki termoelastycznej są polecane przede wszystkim osobom, które cierpią na dolegliwości kostno-stawowe, bóle kręgosłupa czy też częste napięcie mięśniowe. Istnieje kilka rodzajów pianek termoelastycznych.

Pianka termoelastyczna została stworzona w latach 70. XX wieku przez naukowców NASA. Zaprojektowana dla astronautów biorących udział w podróżach kosmicznych, miała służyć jako poduszka powietrzna.Obecnie wykorzystywana jest do produkcji materaców termoelastycznych.

Co to jest materac termoelastyczny i komu jest polecany?

Pianka, która wypełnia materac termoelastyczny, nazywana jest również leniwą pianką. Zwiększa elastyczność wraz ze wzrostem temperatury, ponieważ reaguje na ciepło. Dokładnie przylega do ciała, zapewniając mu podparcie z każdej strony. Dzięki zawartemu w piance poliuretanowi materace elastyczne są również sprężyste. Początkowo były wykorzystywane głównie w szpitalach w celu zapobieżenia konsekwencji długotrwałego leżenia i hospitalizacji, jako rodzaj profilaktyki przeciwzakrzepowej i przeciwodleżynowej.

Materac termoelastyczny jest przeznaczony przede wszystkim dla osób cierpiących na bóle pleców, kręgosłupa oraz stawów. Ogromną jego zaletą jest brak punktowego ucisku na ciało, dzięki czemu krew sprawniej przepływa przez organizm w porównaniu do klasycznych materaców.

Ze względu na właściwości rehabilitacyjne polecane się go osobom po wypadkach, urazach lub inwazyjnych operacjach. Uśmierza napięcie mięśniowe, ponieważ ma działanie relaksacyjne. Mogą z nich korzystać także osoby zdrowe, które cenią sobie komfort spania.

Jak wybrać materac do spania? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jakie są rodzaje materaców i jak wybrać ten najlepszy? Źródło: 36,6

Materac termoelastyczny – zalety i wady

Poza dużym komfortem podczas snu materac termoelastyczny daje wiele korzyści zdrowotnych np.:

  • dzięki właściwościom elastycznym dokładnie otula i daje podparcie wszystkim partiom ciała,
  • spośród wszystkich dostępnych materacy charakteryzuje się całkowitym brakiem ucisku punktowego na ciało, usprawnia tym samym krążenie podczas snu,
  • przyspiesza regenerację ciała oraz odciąża kręgosłup, głównie w odcinku lędźwiowym,
  • łatwo utrzymać go w czystości ze względu na brak zalegającej w jego wnętrzu wilgoci.

Największą wadą materaca termoelastycznego jest wysoka cena. Ponadto niektórzy użytkownicy skarżą się na uczucie grzania, co uniemożliwia im spokojny sen.

Pianka wysokoelastyczna a termoelastyczna

Na pytanie, która pianka – wysokoelastyczna czy termoelastyczna – jest lepsza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Charakterystyka obydwu jest bardzo zbliżona. Są podobnie elastyczne oraz sprężyste. Materac wysokoelastyczny cechuje się lepszą wentylacją, natomiast termoelastyczny jest korzystniejszy dla osób ze schorzeniami ortopedycznymi, po urazach lub operacjach. Zakup materaca powinien być przemyślany i dobrany do indywidualnych potrzeb. Ważne, aby przed podjęciem decyzji położyć się na każdym materacu, sprawdzić, która faktura jest korzystniejsza dla kręgosłupa i wygodniejsza.

Polecamy: Materac kokosowy. Kto powinien rozważyć jego zakup?

Materac termoelastyczny dla dziecka

Materac termoelastyczny jest jak najbardziej zalecany dla dzieci. Rodzice żyją często w przeświadczeniu, iż to, na czym śpi dziecko, powinno być twarde. Jednak nie jest to prawdą. To mit, który powstał kilka lat temu. Dzieci nie ważą dużo, dlatego ten parametr jest bagatelizowany przez rodziców. Aby dziecko nie miało żadnych odkształceń czy deformacji ciała, od samego początku powinno spać na miękkiej i elastycznej powierzchni. Modne materace, między innymi zawierające naturalny kokos, są przeznaczone przede wszystkim dla osób dorosłych, które lubią spać na twardej powierzchni.

Czy masz właściwie dobrany materac?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polecamy: Materac lateksowy czy piankowy? Jakie są ich wady i zalety? Który materac wybrać?

Pianka termoelastyczna czy lateks

Lateks jeszcze kilka lat temu był uważany za jeden z lepszych materiałów na materac, gdyż chronił kręgosłup przed deformacją. Jest również hipoalergiczny, ponieważ nie jest wrażliwy na roztocza. Obecnie ze względu na innowacyjną technologię materace piankowe górują nad lateksowymi ze względu na liczne walory oraz korzyści zdrowotne. Są bardziej elastyczne, sprężyste i przede wszystkim mają właściwości relaksujące. Znacznie bardziej przylegają do ciała podczas snu. Materace piankowe są również dużo trwalsze niż te produkowane z lateksu. Jeśli jednak budżet przeznaczony na materac jest ograniczony, warto się zdecydować na materac z lateksu. Mimo iż w rankingu jakościowym zajmuje on pozycję za materacami piankowymi, to w porównaniu do pozostałych rodzajów i tak jest bardzo dobrym wyborem.

Bibliografia:

  1. Kawalec A., Pawlas K. Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, Probl. Hig. Epidemiol 2013, 94(1):1-5.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?