Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę 21 listopada o 24 213 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 574 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u 843 475 osób, z których zmarło 13 288.
Nowy plan rządu – „100 dni solidarności”. Co się zmieni?
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej rząd przedstawił "długofalowy" plan działań. Został on nazwany "100 dniami solidarności".
W ramach 100 dni wyznaczono tzw. etap odpowiedzialności oraz etap stabilizacji. Pierwszy ma ruszyć już za tydzień 28 listopada i zakończyć się po świętach 27 grudnia 2020 roku. Z kolei etap stabilizacji - jeżeli spadnie średnia liczba zachorowań - ma polegać na powrocie do podziału Polski na strefy – czerwoną, żółtą oraz zieloną.
Jeżeli będziemy zbliżali się w okolicę poniżej 19 tys. zachorowań przewidujemy powrót do strefy czerwonej, ok 9 400 - żółtej, 3 800 - do strefy zielonej
- powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Etap odpowiedzialności -co oznacza w praktyce?
W przyszłą sobotę tj. od 28 listopada zostaną otwarte galerie handlowe oraz wszystkie zamknięte do tej pory sklepy. Będą mogły działać pod warunkiem zachowania maksymalnego reżimu sanitarnego. Co to oznacza?
-Została podjęta decyzja o otwarciu sklepów i usług w galeriach handlowych. Będą musiały one działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym
– czytamy w komunikacie rządu. Wyznacznikiem reżimu będzie liczba klientów – na każdą osobę musi przypadać przynajmniej 15 metrów kwadratowych.
Premier zapowiedział również, że reżim sanitarny będzie kontrolowany a sklepy nieprzestrzegające zasad – zamykane.
Bez zmian pozostają tzw. godziny dla seniora – w każdy dzień powszedni od 10 do 12 zakupy mogą robić tylko osoby 60+. Pozostaje również obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz zalecenie dezynfekcji rąk lub używania rękawiczek ochronnych.
Gastronomia, kultura, fitness - obostrzenia pozostają
Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że choć rząd był nakłaniany przez przedstawicieli gastronomii, branży wydarzeń kulturalnych oraz siłowni do otwarcia, to placówki pozostaną jednak zamknięte.
- Idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej
- powiedział szef rządu.
Czy dzieci wrócą do szkół?
Rząd podjął też decyzję, by do Świąt Bożego Narodzenia podtrzymać naukę zdalną. Oprócz tego, ferie zimowe będą skumulowane w jednym okresie
Między początkiem stycznia, 4 stycznia, a 17-18 stycznia - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.