Eksperymentalna mieszanka przeciwciał firmy Regeneron została w sobotę dopuszczona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do użytku w celu zapobiegania hospitalizacji i nasileniu się choroby u pacjentów, którzy łagodnie przechodzą Covid-19, ale mają duże ryzyko zaostrzenia objawów.
Lek na COVID-19 Regeneron zawiera dwa przeciwciała monoklonalne - casirivimab i imdevimab. Koktajl ten to pierwsza terapia skojarzona, która uzyskała zezwolenie FDA na stosowanie w tzw. trybie pilnym.
Regeneron poinformował, że początkowo udostępni dawki dla ok. 300 tys. pacjentów. Nie będą oni obciążeni kosztami leku.
Czytaj też:
- Tocilizumab - lek, który pomoże w leczeniu COVID-19?
- COVID-19. Jak wygląda leczenie chorych w pierwszej fazie choroby?
- Kiedy COVID-19 trzeba leczyć w szpitalu?Jakie leki dostają chorzy?
Lek na COVID-19 firmy Regeneron - co o nim wiemy?
Eksperymentalny lek na COVID-19, który w październiku otrzymał zmagający się z koronawirusem Donald Trump, to koktajl dwóch przeciwciał monoklonalnych - casyrivimabu i imdevimabu. Przeciwciała podaje się razem, jednorazowo, dożylnie.
Koktajl przeciwciał casirivimab i imdevimab został zaprojektowany tak, aby naśladować to, co robi dobrze funkcjonujący układ odpornościowy, przy użyciu bardzo silnych przeciwciał do neutralizacji wirusa
- powiedział dr George D. Yancopoulos, prezes i dyrektor naukowy Regeneron.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła terapię lekiem firmy Regeneron do leczenia łagodnej i umiarkowanej postaci COVID-19 u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, o masie ciała co najmniej 40 kg. Chodzi przy tym o osoby, które mają świeżo rozpoznaną infekcję COVID-19, potwierdzoną pozytywnymi wynikami testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, i u których występuje wysokie ryzyko progresji do ciężkiego COVID-19 ze względu na wiek lub choroby współistniejące.
Casirivimab i imdevimab nie są dopuszczone do stosowania u pacjentów hospitalizowanych lub wymagających tlenoterapii z powodu COVID-19.
Lek na COVID-19 - czy przeciwciała są skuteczne i bezpieczne?
FDA zezwoliła na użycie casyrivimabu i imdevimabu w tzw. trybie pilnym. Umożliwia to legalne stosowanie leku w sytuacji, gdy trwają jeszcze badania dotyczące jego bezpieczeństwa i skuteczności stosowania. Oczywiście naukowcy dysponują już wstępnymi badaniami na ten temat.
W badaniu klinicznym z udziałem pacjentów z COVID-19 wykazano, że casirivimab i imdevimab podawane razem zmniejszają liczbę hospitalizacji związanych z COVID-19 lub wizyt na izbach przyjęć u pacjentów z wysokim ryzykiem progresji choroby w ciągu 28 dni po leczeniu w porównaniu z placebo.
Nie wykazano korzyści z leczenia casirivimabem i imdevimabem u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Przeciwciała monoklonalne, takie jak casirivimab i imdevimab, mogą wiązać się z gorszymi wynikami klinicznymi, gdy są podawane hospitalizowanym pacjentom z COVID-19, wymagającym wysokiego przepływu tlenu lub wentylacji mechanicznej.
Możliwe działania niepożądane casirivimabu i imdevimabu obejmują: anafilaksję i reakcje alergiczne związane z wlewem, gorączkę, dreszcze, pokrzywkę, świąd i uderzenia gorąca.
Bezpieczeństwo i skuteczność eksperymentalnej terapii firmy Regeneron leczenia COVID-19 przeciwciałami są nadal oceniane.
Źródło: PAP/newsroom.regeneron.com