Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus. Tocilizumab - lek, który pomoże w leczeniu COVID-19?
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus. Tocilizumab - lek, który pomoże w leczeniu COVID-19?

Model koronawirusa SARS-CoV-2

Fot: Brasil2 / gettyimages.com

Tocilizumab to lek stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. W ocenie naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii farmaceutyk może być pomocny w leczeniu ciężkiej postaci COVID-19. Jak lek na stawy może zwalczyć koronawirusa SARS-Cov-2?

Dopóki skuteczna i bezpieczna szczepionka na COVID-19 nie trafi na rynek lekarze muszą walczyć z COVID-19 dostępnymi środkami. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców Imperial College London, brytyjskie Narodowe Centrum Audytu i Badań Intensywnej Terapii oraz Uniwersytet w Utrechcie sugerują, że lek na stawy - tocilizumab - może pomóc tym pacjentom, u których COVID-19 ma ciężki przebieg.

Zobacz także:

Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Koronawirus. Czy statyny pomogą w leczeniu COVID-19?

Koronawirus. Natłok informacji prowadzi do wyczerpania psychicznego. Jak sobie z nim radzić?

Koronawirus. Jak tocilizumab pomaga chorym na COVID-19?

Badacze przetestowali lek na grupie 303 pacjentów, których stan był na tyle ciężki, że wymagali oni podłączenia do respiratora. Po aplikacji tocilizumabu, czyli leku stosowanego w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) udało się "uspokoić" tzw. burzę cytokinową.

To rodzaj nadmiernej reakcji układu odpornościowego na infekcję. Organizm zamiast walczyć z patogenem zaczyna zwalczać sam siebie. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia płuc oraz innych narządów. Czy lek faktycznie jest skuteczny? Aby to ustalić konieczne są dalsze badania.

Warto zaznaczyć, że brytyjsko-holenderskie badania nie są pierwszymi, które wykazały skuteczność tocilizumabu w leczeniu ciężkiej postaci COVID-19. Naukowcy w University of Michigan przetestowali lek u 154 pacjentów podłączonych do respiratora. Lek otrzymała połowa chorych. Po upływie 28 dni od podłączenia zmarło 18 proc. pacjentów leczonych tocilizumabem i 36 proc. tych, którzy nie otrzymali leku. Tym samym śmiertelność zmalała o 45 proc., a 82 proc. leczonych tocilizumabem zostało odłączonych od respiratora.

Koronawirus. Tocilizumab  co to za lek?

Tocilizumab to rekombinowane humanizowane przeciwciało monoklonalne IgG, które jest wytwarzane z wykorzystaniem rekombinacji DNA w komórkach jajnika chomika chińskiego. Tocilizumab jest pierwszym na świcie lekiem biologicznym, który blokuje działanie tzw. interleukiny-6 (IL-6). To jedno z białek, które wywołuje u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, czynnym młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów oraz czynnym wielopostaciowym idiopatycznym zapaleniem stawów stan zapalny.

Preparat pomaga spowolnić rozwój choroby, hamuje degradację stawów i chroni pacjenta przed kalectwem. Lek podaje się tym chorym, którzy nie reagują na klasyczne terapie. Badania pokazują, że pierwsze pozytywne efekty stosowania leku pojawiają po upływie 6-12 tygodni od rozpoczęcia terapii.

Jego skuteczność w walce z COVID-19 sprawdzają też polscy lekarze ze szpitala MSWiA w Warszawie. Lek do tej pory był aplikowany pacjentom w ciężkim stanie, u których doszło już do śródmiąższowego zapalenia płuc i ostrej niewydolności oddechowej. Czy był skuteczny?

Wszyscy pacjenci, którzy otrzymali lek, zareagowali spektakularnie, bo już po kilku dniach wszyscy zostali odłączeni od respiratora - mówiła w rozmowie z PAP prof. Katarzyna Życińska z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, Kierownik Kliniki Reumatologii CSK MSWIA w Warszawie.

Zobacz film i dowiedz się więcej o leczeniu chorych na COVID-19:

Zobacz film: Na czym polega leczenie chorych na COVID-19? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?