Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus. Natłok informacji prowadzi do wyczerpania psychicznego. Jak sobie z nim radzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus. Natłok informacji prowadzi do wyczerpania psychicznego. Jak sobie z nim radzić?

Kobieta, która jest smutna

Fot: Chinnapong / gettyimages.com

Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami dotyczącymi pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 . Zdaniem naukowców ich nadmiar może doprowadzić do wyczerpania. Na czym ono polega i jak sobie z nim poradzić?

Telewizja, internet i gazety każdego dnia zalewają nas informacjami o rozwoju pandemii czy aktualnej sytuacji politycznej w kraju i na świecie. Na część z nich natykamy się przypadkiem serfując po internecie, a niektóre wyszukujemy sami. Bez względu na to, w jaki sposób do nich docieramy, ich nadmiar może wywołać zmęczenie, stres, a w końcu wyczerpanie.

Zobacz także:

Strach przed koronawirusem

Ciągłe śledzenie czy trafianie na informacje o tym, co aktualnie dzieje się na świecie, może wywoływać niepokój. To właśnie on zdaniem badaczy wywołuje najwięcej szkody. Rosnąca liczba zakażeń, brak skutecznego lekarstwa sprawiają, że coraz bardziej obawiamy się o naszą przyszłość.

Z badań przeprowadzonych przez Deloitte Global State of the Consumer Tracker strach przed koronawirusem i konsekwencjami, które pociąga za sobą pandemia odczuwa 34 proc. badanych Polaków. To najwyższy odsetek w Europie. Czego boimy się najbardziej? Przede wszystkim utraty pracy i płynności finansowej oraz tego, że ktoś z naszych bliskich zachoruje.

Problem mogą pogłębiać niepokoje społeczne, które daje się zauważyć niemal na całym świecie. Protestujący domagają się zniesienia obostrzeń i ponownego uruchomienia gospodarki. Są też tacy, którzy właśnie teraz walczą o wolność i prawo do samostanowienia. Ale to nie wszystko...

Fałszywe informacje o koronawirusie

Naukowcy zwracają uwagę, że od pewnego czasu w mediach pojawia się bardzo dużo fake newsów. Nie każdy z nas posiada specjalistyczną wiedzę, aby umieć odróżnić, które informacje są prawdziwe, a które wyssane z palca. Taka dezinformacja również może sprawić, że czujemy się jeszcze bardziej zestresowani i wyczerpani.

Koronawirus. Jak sobie poradzić ze stresem?

Wybuch pandemii sprawił, że nasze życie stanęło na głowie. Po części straciliśmy nad nim kontrolę, nie możemy nawet zaplanować wypoczynku, bo jakiekolwiek wyjazdy zależne są tego, jak szybko będzie rosła liczba nowych zakażeń

Jak w tej sytuacji zminimalizować lęk i stres? Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne sugeruje, aby ograniczyć konsumpcję wiadomości i skupić się na sprawach, nad którymi mamy kontrolę.
Warto też wypróbować techniki relaksacyjne, które każdy może wykonać samemu w domu. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki YouTube nazwę treningu relaksacyjnego, by bez trudu odnaleźć odpowiedni filmik z nagrana ścieżką dźwiękową i instrukcją krok po kroku, jak go wykonać.

Sprawdzone i proste techniki relaksacyjne:

  • trening Jacobsona – technika zwana progresywną relaksacją mięśni, polegająca na celowym napinaniu, a następnie rozluźnianiu ich poszczególnych partii;
  • trening autogenny Schulza – wywoływanie pożądanych odczuć (np. ciepła, ciężkości) w poszczególnych partiach ciała poprzez autosugestię;
  • trening uważności (mindfulness) – całkowita koncentracja uwagi na tym, czego doświadcza się w chwili obecnej, bez ocen, wspomnień czy wybiegania w przyszłość;
  • wizualizacja – wyobrażanie sobie ze szczegółami ulubionego, bezpiecznego miejsca, w którym można się całkowicie odprężyć.

W redukcji stresu i napięcia pomogą także ćwiczenia oddechowe. Zdaniem psychologów to najprostszy sposób radzenia sobie ze stresem. Wystarczy zamknąć oczy i całkowicie skupić się na wdechu i wydechu. Po kilku minutach powinna pojawić się ulga. Jakie są jeszcze inne ćwiczenia oddechowe? Tego dowiecie się z naszego materiału: Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?

Jak sobie radzić ze stresem i napięciem w czasie pandemii? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak sobie radzić ze stresem i napięciem w czasie pandemii? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?