Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
menu
Polub nas na Facebooku

Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc

wypadek-na-stoku

Fot.: blachowicz102 / stock.adobe.com

Jazda na nartach to wspaniała zabawa. Jednak, jak każdy sport, niesie za sobą ryzyko. Co zrobić jeśli niefortunnie przewrócimy się podczas jazdy? Jak się zachować, kiedy jesteśmy świadkami wypadku?

Przygotuj się do jazdy

Przed rozpoczęciem szusowania warto przygotować się odpowiednio do jazdy. Pamiętajmy, by wybrać trasę odpowiednią do naszych umiejętności, a jazdę dostosować do warunków atmosferycznych. Jeśli na stoku panuje słaba widoczność nie osiągajmy zawrotnych prędkości! Wtedy bardzo łatwo o wypadek. Dzieci do 16. roku życia mają obowiązek jazdy w kasku, apelujemy jednak, aby głowę zabezpieczali wszyscy korzystający z tras narciarze i snowboardziści. Warto także mieć ze sobą telefon komórkowy, na wypadek, gdyby trzeba było wezwać pomoc.

Polecamy: Zasady bezpieczeństwa na stokach narciarskich

Wypadek na stoku - co robić?

Jeśli wypadek zdarzył się na środku trasy i może powodować zagrożenie w ruchu, rannego należy przenieść na bok, w bezpieczne miejsce. Uwaga! Jeśli ofiara ma uszkodzony kręgosłup, to w żadnym razie nie wolno jej ruszać.

Nieprzytomną ofiarę należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i - co bardzo ważne w górach - zabezpieczyć przed utratą ciepła. Jeśli ranny nie oddycha, mamy obowiązek prowadzić akcję reanimacyjną do przybycia odpowiednich służb.

Ważne! Rannego nie wolno zostawiać - gdy jest przytomny należy prowadzić z nim rozmowę i kontrolować, czy nie traci przytomności. U nieprzytomnej osoby obowiązkowe jest sprawdzanie pulsu i oddechu co kilka minut.

Zobacz film: Pierwsza pomoc a prawo. Źródło: 36,6

Międzynarodowy znak wzywania pomocy

Międzynarodowym znakiem wzywania pomocy w górach jest sygnał dźwiękowy w formie wołania lub krzyku oraz świetlny nadawany sześć razy latarką, po czym następuje minutowa przerwa. Aby potwierdzić odebranie odpowiedzi na sygnały jest powtórzenie sygnału trzy razy na minutę metodą dźwiękową lub świetlną. Można też nadać sygnał dla pilota śmigłowca poprzez uniesienie rąk do góry zachowując sylwetkę litery Y (oznaczającej „yes”, czyli z ang. „tak”).

Warto przeczytać: Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Pierwsza pomoc: Skręcenie

O skręcenie na stoku bardzo łatwo - pojawia się ono na skutek gwałtownego i nienaturalnego ruchu stawu. Najczęściej są to stawy - skokowe, kolanowe, nadgarstków i palców rąk. Pojawia się ból, obrzęk, a leczenie polega na unieruchomieniu kończyny w stawie przy użyciu opaski elastycznej. Warto skonsultować uraz z lekarzem, ale podstawą leczenie jest bezruch stawu. Może on trwać od kilku dni do dwóch tygodni. Ważne jest, by nie nadwyrężać stawu i nie wracać na stok! Jeśli skręceniu uległ staw skokowy lub kolanowy to nie wolno chodzić!

Pierwsza pomoc: Zwichnięcie

Zwichnięcie ma miejsce wtedy, kiedy przemieszczeniu ulegają kości w stawie. Również pojawia się ból i obrzęk, ale zniekształcenie stawu jest wtedy o wiele bardziej widoczne. Zwichnięte kości zawsze trzeba nastawić, a im szybciej zrobi to lekarz, tym będzie to łatwiejsze. Uszkodzoną kończynę należy unieruchomić, najlepiej  bez rozbierania poszkodowanego i w taki sposób, by nie zmieniała położenia. W tym celu można wykorzystać wszystko, co jest sztywne - nawet patyk czy kawałek deski. Między usztywnienie a kończynę należy włożyć coś miękkiego. Pamiętaj, by zawsze unieruchomić dwa sąsiadujące stawy, powyżej i poniżej miejsca urazu oraz by nie usztywniać kończyny zbyt mocno - wtedy można zatamować przepływ krwi.

Musisz znać: Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Zobacz film: Co to są badania biomechaniczne i jak mogę nam pomóc po kontuzji? Źródło: 36,6

Pierwsza pomoc: Złamanie

Złamania kości dzielimy na zamknięte i otwarte. Uszkodzona kończyna boli, od razu puchnie, pojawia się krwawienie przy złamaniu otwartym. Chory musi jak najszybciej zostać przetransportowany do lekarza, a uszkodzoną część ciała należy usztywnić. Postępuje się tu podobnie jak w przypadku zwichnięcia. 

Złamanie otwarte jest dużo bardziej niebezpieczne, ponieważ pojawia się ryzyko zakażenia. Ranę trzeba zabezpieczyć, w tym celu najlepiej rozciąć ubranie chorego. Po zatamowaniu krwawienia przystępujemy do usztywnienia kończyny.

Pierwsza pomoc: Wychłodzenie

W górach łatwo o wychłodzenie, zwłaszcza, gdy narciarz traci przytomność i chwilę leży niezauważony. Jak udzielić pierwszej pomocy przy wychłodzeniu? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy wychłodzeniach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Złamana noga – na czym polega pierwsza pomoc i rehabilitacja?
Złamana noga – na czym polega pierwsza pomoc i rehabilitacja? TVN zdrowie
Rafał Fronia zabrany z K2 helikopterem do szpitala
Rafał Fronia zabrany z K2 helikopterem do szpitala TVN zdrowie
Jak udzielić pierwszej pomocy? Apteczka samochodowa - co powinna zawierać?
Jak udzielić pierwszej pomocy? Apteczka samochodowa - co powinna zawierać? Dzień Dobry TVN
6-latek zadzwonił na pogotowie i uratował mamę.
Czy wiesz, jak się zachować się w sytuacji zagrożenia?
6-latek zadzwonił na pogotowie i uratował mamę. Czy wiesz, jak się zachować się w sytuacji zagrożenia? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?