Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zasady bezpieczeństwa na stokach narciarskich
menu
Polub nas na Facebooku

Zasady bezpieczeństwa na stokach narciarskich

NAN

Fot.: schegi / stock.adobe.com

Jak zachować się na stoku narciarskim, żeby nie stwarzać zagrożenia? Za co odpowiadają narciarze? Kiedy włączyć się do jazdy? Ponieważ sezon na sporty zimowe trwa w pełni, pora sprawdzić podstawowe zasady zachowania gwarantujące bezpieczeństwo na stoku.

Podstawowe zasady bezpiecznego zachowania na stoku przypomina co roku GOPR. Są to jednak zasady obowiązujące na wszystkich stokach świata - odpowiedzialna jazda ważna jest wszędzie i w każdych warunkach.

  • Wzgląd na innych

Każdy narciarz i snowboardzista musi uważać na innych - jazda na stoku powinna być ostrożna i z “oczami dookoła głowy”. Jeździć należy tak, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. Warto także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu sprzętu. Narty i deski powinno się kłaść tak, aby nie stracić nad nimi kontroli i by nie zaczęły same zjeżdżać ze stoku. 

  • Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy

Użytkownicy stoków narciarskich powinni dostosować swoją jazdę do posiadanych umiejętności i panujących warunków atmosferycznych. Większość kolizji na stokach spowodowana jest zbyt szybką, brawurową jazdą. Jak przypomina GOPR:

Należy poruszać się wolno w miejscach o ograniczonej widoczności, na garbach i przełamaniach,w okolicach wyciągów oraz na zakończeniu trasy.
  • Wybór toru jazdy

Na stokach panuje zasada, że pierwszeństwo mają narciarze znajdujący się niżej - czyli przed nami. W trakcie jazdy musimy wybrać taki tor jazdy, aby ni zagrażać nikomu, także narciarzowi jadącemu przed nami. Nie wolno także zjeżdżać z wyznaczonej trasy - w razie wypadku narciarz poza trasą może pozostać niezauważony!

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6

  • Wyprzedzanie

Narciarz wyprzedzający ponosi odpowiedzialność za manewr. Można wyprzedzać z każdej strony jednak w taki sposób, żeby nie ograniczać osoby wyprzedzanej.

  • Włączanie się do ruchu

Rozpoczynając jazdę - bez względu na to, czy włączamy się do ruchu na początku trasy, czy po krótkim postoju, mamy obowiązek rozejrzeć się. Należy zachować ostrożność i rozpocząć jazdę tak, aby nie stwarzać zagrożenia.

  • Zatrzymywanie się na trasie i upadki

Nie powinno się zatrzymywać na trasie, zwłaszcza w miejscach zwężenia i o ograniczonej widoczności. W przypadku upadku należy jak najszybciej usunąć się na bok.

Pamiętajmy także, że na stokach nie powinno się poruszać pieszo. W takiej sytuacji najlepiej zejść z trasy lub iść jej bokiem. 

  • Wypadek

W razie wypadku narciarze będący świadkami zdarzenia mają obowiązek pospieszyć z pomocą. Podczas wypadku wszyscy uczestnicy, a także świadkowie, mają obowiązek ujawnić swoją tożsamość.

Polecamy: Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Odpowiedzialna jazda, dostosowana do posiadanych umiejętności jest warunkiem bezpieczeństwa na stoku. Stosowna prędkość pozwoli na wykonanie manewrów wymijających nawet, jeśli przed nami ktoś się przewróci lub niespodziewanie pojawi się mulda. Ważny jest także wybór trasy. Dzielimy je na:

trasy zielone - są to stoki o niewielkim nachyleniu, przystosowane dla każdego. W praktyce niemożliwe jest rozwinięcie na nich dużej prędkości. Są polecane dla osób początkujących, a także dla dzieci. Nie spotkamy na nich narciarzy ceniących sobie brawurową jazdę.

trasy niebieskie - są to najpopularniejsze stoki. Spotkamy na nich początkujących, ale także i tych już dobrze wyszkolonych narciarzy. Trasy niebieskie mają wyższy stopień nachylenia od zielonych, nie będzie możliwości by odpychać się na nich kijkami.

trasy czerwone - tylko zaawansowani narciarze powinni czuć się spokojnie na tego typu stokach. Są one ostre, pełne niespodzianek jak muldy, garby, a nawet lód.

trasy czarne - najtrudniejsze trasy. Nie są polecane dla osób kiepsko jeżdżących. Spotkać na nich można wszystko, co utrudnia jazdę. 

Pamiętaj! Przed jazdą na stoku warto zadbać o prawidłowe rozgrzanie stawów. 

Warto przeczytać: Rozgrzewka - najważniejszy punkt treningu

Wybierając się na stok należy unikać jazdy w pojedynkę, w grupie jest o wiele bezpiecznej. Zawsze należy mieć przy sobie telefon komórkowy oraz zapięty kask. Na koniec przypominamy także o tym, by nie spożywać alkoholu przed i w trakcie jazdy. 


Zobacz film: Jak przygotować się do wyjazdu na narty? Źródło: X-Bank Gallery

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
2
Polecamy
Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku?
Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku? Dzień Dobry TVN
Wakacyjne wyjazdy.
Od czego zależy bezpieczeństwo na drodze?
Zobacz koniecznie!
Wakacyjne wyjazdy. Od czego zależy bezpieczeństwo na drodze? Zobacz koniecznie! Dzień Dobry TVN
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe? TVN zdrowie
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?