Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kolejna ciąża po łyżeczkowaniu. Ile powinno się odczekać?
menu
Polub nas na Facebooku

Kolejna ciąża po łyżeczkowaniu. Ile powinno się odczekać?

Kobieta siedzi na łóżku i sprawdza test ciążowy.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Łyżeczkowanie macicy po porodzie czy po poronieniu nie oznacza, że nie można podjąć prób zajścia w kolejną ciążę. Często zapłodnienie jest możliwe już po pierwszej miesiączce od łyżeczkowania. Jednak zbyt szybka ciąża po łyżeczkowaniu może zakończyć się niepowodzeniem lub porodem przedwczesnym.

Zabieg łyżeczkowania macicy to prosty zabieg ginekologiczny wykonywany w znieczuleniu. Łyżeczkowanie, inaczej abrazja czy też czyszczenie jamy macicy, wykonywane jest u kobiet po menopauzie, mających nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, u kobiet młodych miesiączkujących nieprawidłowo, w diagnostyce niepłodności, a także po porodzie w przypadku niepełnego wydalenia łożyska czy po poronieniu, kiedy konieczne jest usunięcie jaja płodowego. Średni czas, po jakim kobieta może zajść w ciążę po zabiegu łyżeczkowania, wynosi około 3–6 miesięcy. Wszystko jest jednak zależne od przyczyny, z jakiej wykonuje się łyżeczkowanie.

Ciąża po łyżeczkowaniu jamy macicy

Podczas zabiegu łyżeczkowania jamy macicy zostaje pobrana część endometrium (błony śluzowej wyściełającej jamę macicy) do badania histopatologicznego lub zmiany budzącej podejrzenia podczas badania ultrasonograficznego (USG). Łyżeczkowanie jamy macicy wykonuje się również celem czyszczenia jamy macicy z resztek jaja płodowego po poronieniu lub łożyska po porodzie. Jak najbardziej ciąża po łyżeczkowaniu jamy macicy jest możliwa, jednak warto zachować stosowny odstęp pomiędzy zabiegiem łyżeczkowania jamy macicy a kolejną ciążą. 

Endometrium, czyli błona, w której zagnieżdża się zarodek, wymaga regeneracji. Niektóre źródła podają, że wystarczą 2 cykle miesiączkowe przed podjęciem kolejnych prób. Natomiast specjaliści zalecają zachowanie od 3 do nawet 6 miesięcy przerwy, szczególnie jeśli powodem łyżeczkowania było poronienie. Jest to bowiem czas, kiedy można spróbować określić przyczynę poronienia i uniknąć kolejnej straty. Każde poronienie jest bowiem dla kobiety bardzo obciążające, nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Jeśli powodem łyżeczkowania były wyłącznie diagnostyka czy też leczenie obfitych lub zbyt częstych krwawień miesiączkowych, wtedy czas do zajścia w ciążę może być nieco krótszy.

Macica - wszystko co musisz o niej wiedzieć:

Zobacz film: Macica - co warto o niej wiedzieć? Źródło: 36,6

Czy zajście w ciążę po łyżeczkowaniu macicy jest możliwe?

Łyżeczkowanie macicy to zabieg wpływający na endometrium jamy macicy, a nie na owulację. Wobec tego zajście w ciążę po łyżeczkowaniu jamy macicy jak najbardziej jest możliwe. Szanse na to są uzależnione od stanu hormonalnego organizmu kobiety, a także od tego, czy jej cykle są owulacyjne. Owulacja to moment w cyklu miesiączkowym kobiety, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Owulacja następuje na 14 dni przed pierwszym dniem krwawienia z kolejnego cyklu. Ciąża jest więc zazwyczaj możliwa już po pierwszej miesiączce po łyżeczkowaniu. Należy jednak pamiętać, że mimo iż owulacja nastąpi i dojdzie do zapłodnienia, to endometrium może nie być gotowe na przyjęcie zarodka i jego zagnieżdżenie się w jamie macicy nie będzie możliwe. Szybka ciąża po łyżeczkowaniu jamy macicy nie jest więc wskazana. Za szybkim zajściem w ciążę po łyżeczkowaniu nie przemawia również ryzyko niewydolności szyjki macicy od razu po łyżeczkowaniu, wobec czego kolejna ciąża byłaby ryzykowna.

Jak przygotować się do ciąży po łyżeczkowaniu?

Przygotowanie do ciąży zależy od przyczyny, z jakiej było wykonywane łyżeczkowanie. W każdym przypadku powinno się przez co najmniej 3 miesiące przyjmować preparaty z kwasu foliowego. Warto również odpocząć, by organizm uległ regeneracji przed ciążą. Jeśli łyżeczkowanie jamy macicy wynikało z poronienia, konieczne jest wykonanie szeregu badań specjalistycznych, ukierunkowanych na wykrycie przyczyny poronienia, by uniknąć kolejnej straty.

Trudności z zajściem w ciążę po łyżeczkowaniu

Komplikacje po zabiegu łyżeczkowania są niezwykle rzadkie. Wobec tego główne komplikacje z zajściem w ciążę po łyżeczkowaniu macicy mogą wynikać z przyczyn poronienia czy innych zaburzeń będących jednocześnie przyczyną wykonywania procedury łyżeczkowania. Do powikłań łyżeczkowania zalicza się przede wszystkim infekcje, nasilone krwawienie oraz zespół Ashermana, czyli powstanie licznych zrostów wewnątrz jamy macicy. Powikłania te jednak nie należą do częstych. Zdarzają się właściwie jedynie w sytuacjach, gdy konieczne jest bardzo głębokie łyżeczkowanie jamy macicy. Częstszym powikłaniem jest niewydolność szyjki macicy, która w przypadku szybkiej ciąży po łyżeczkowaniu może przyczynić się do porodu przedwczesnego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
27
3
Polecamy
Skutki poronienia ciąży.
Kolejna ciąża po poronieniu - przygotowanie, badania.
Kiedy zajść w kolejną ciążę po poronieniu?
Skutki poronienia ciąży. Kolejna ciąża po poronieniu - przygotowanie, badania. Kiedy zajść w kolejną ciążę po poronieniu? Dzień Dobry TVN
Czyszczenie jamy macicy – na czym polega?
Powikłania i przebieg
Czyszczenie jamy macicy – na czym polega? Powikłania i przebieg TVN zdrowie
Ciąża pozamaciczna to niebezpieczna dla zdrowia kobiety sytuacja
Ciąża pozamaciczna to niebezpieczna dla zdrowia kobiety sytuacja Dzień Dobry TVN
Ciąża i okres się wykluczają.
Co może wyglądać jak miesiączka w ciąży?
Ciąża i okres się wykluczają. Co może wyglądać jak miesiączka w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?