Menopauza wyznacznikiem zmian związanych z Alzheimerem
Naukowcy z Weill Cornell Medicine wykonali pozytronową tomografię emisyjną (PET) oraz obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) u 85 kobiet i 36 mężczyzn w wieku średnio 52 lat. Badacze porównywali uczestników testu pod względem objętości istoty białej i szarej w mózgu oraz ilości blaszek amyloidowych, a także szybkości metabolizowania glukozy, które są wskaźnikami pomagającymi ocenić ryzyko choroby Alzheimera. Przeprowadzono również wśród nich testy mierzące funkcje poznawcze.
Jak tłumaczy współautorka badań - dr Lisa Mosconi z Weill Cornell Medicine, wyniki przeprowadzonych badań wykazują, że to, u kogo wystąpią zmiany w mózgu, można przewidzieć na podstawie czynników hormonalnych.
Kobiety w średnim wieku narażone na Alzheimera
W testach myślenia i pamięci zarówno kobiety jak i mężczyźni osiągnęli podobny wynik, jednak w pozostałych kwestiach, kobiety wypadały znacznie gorzej. Co to znaczy? Panie posiadały one o 30 proc. więcej blaszek amyloidowych, o 22 proc. wolniej przetwarzały glukozę i miały o 11 proc. mniejszą objętość istoty białej i szarej.
Jak wyjaśniają autorzy badań, kobiety w średnim wieku mogą być bardziej narażone na rozwój choroby z powodu niższego poziomu estrogenu w trakcie i po zakończeniu menopauzy.
O badaniu można przeczytać pod adresem: https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000009781.