Polub nas na Facebooku
Czytasz: Klej do protez – charakterystyka produktu, rodzaje i przeznaczenie. Czy kleje do protez są bezpieczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Klej do protez – charakterystyka produktu, rodzaje i przeznaczenie. Czy kleje do protez są bezpieczne?

Proteza zębowa

Fot: thelinke / gettyimages.com

Klej do protez jest produktem, który umożliwia zespolenie częściowej lub całkowitej protezy z naturalną tkanką w jamie ustnej. Dostępny jest w postaci rozpuszczalnego w wodzie kremu lub proszku. Zwiększa komfort podczas spożywania posiłków i mówienia. Można go kupić w aptekach i sklepach drogeryjnych, a jego cena jest zależna od producenta.

Na rynku farmaceutycznym i kosmetycznym można znaleźć wiele klejów do protez zębowych. Produkty różnią się mocą i zawartością. Większość z nich nie zawiera składników barwiących ani cynku. Czy kleje do protez można bezpiecznie używać?

Klej do protez – co to za produkt i czy jest bezpieczny?

Klej do protez jest wyrobem medycznym, który ułatwia zespolenie protezy zębowej z naturalną tkanką dziąseł. Można go kupić w postaci proszku lub kremu w aptekach i drogeriach. Jest łatwy w aplikacji i nietoksyczny. Poleca się go wszystkim osobom, którym noszenie protezy sprawia dyskomfort. Można go używać zarówno jako klej do protez częściowych, jak i całościowych. Jego skład jest zależny od producenta.

Większość klejów zawiera sodę, gumę celulozową i płynną parafinę. Niektóre w składzie mają także cynk, ale ich długotrwałe stosowanie może być szkodliwe dla organizmu. Codzienne podklejanie protezy klejem z tym pierwiastkiem może stać się przyczyną zatrucia. Negatywny wpływ na protezę mogą mieć barwniki zawarte w surowcach roślinnych obecnych w niektórych produktach. Ich częste stosowanie może doprowadzić do zmiany koloru zębów.

Z powodu wad niektórych produktów wiele osób pyta, czy klej do protez jest szkodliwy. NIE. Kleje do klejenia protezy nie są niebezpieczne, o ile stosuje się je w rozsądnych ilościach i zgodnie z przeznaczeniem.

Klej do protez – jak długo trzyma i jak go stosować?

Klej do mocowania protez utrzymuje protezę na swoim miejscu nawet do 12 godzin, ponieważ jest odporny na działanie śliny. Gdy przestanie kleić, zęby należy wyjąć i dokładnie umyć z resztek pokarmu, a potem porządnie wypłukać buzię. Protezę należy osuszyć, inaczej klej nie będzie się dobrze trzymał. Cienkie pasmo produktu klejącego aplikuje się na suchą i czystą protezę. Po umieszczeniu jej w buzi, zęby należy przygryźć i przytrzymać kilka sekund. Przed pierwszym zastosowaniem warto przeczytać ulotkę. Umieszczone na niej rysunki ułatwiają użytkowanie.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o leczeniu implantologicznym:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie implantologiczne? Źródło: Klinika marzeń.

Dlaczego powinno się stosować klej do protez?

Stosowanie kleju do protez nie jest obowiązkowe. Produkt stworzono, żeby poprawić komfort życia osobom, którym trudno zaakceptować fakt posiadania sztucznych zębów. Gdy proteza jest niestabilna, ludzie tracą pewność siebie. Mają też kłopoty z mówieniem i gryzieniem pokarmów. Wielu osobom jedzenie sprawia ból, ponieważ resztki wędrują między protezę a dziąsło i są uporczywie kłujące.

Przyczyną przemieszczania się protezy jest jej długotrwałe stosowanie lub spóźniona decyzja o założeniu. Dzieje się tak, ponieważ przy utracie zębów zanika wyrostek zębodołowy i część żuchwy. Z upływem czasu zanik jest coraz większy, czego efektem są kłopoty z dopasowaniem zębów i ich ścisłym przyleganiem do dziąseł. Właśnie po to stworzono klej do protez zębowych. Ma on zapobiegać gromadzeniu się resztek pokarmów i sprawić, że proteza nie będzie się przemieszczać.

Zobacz także: Protezy zębowe – rodzaje. Jak czyścić protezy zębowe?

Rodzaje klejów do protez

Kleje do protez różnią się między sobą nie tylko nazwą i ceną, ale również mocą i zawartością poszczególnych składników. W sklepach i aptekach można kupić:

  • klej do mocowania protez o smaku neutralnym lub miętowym (ma dodatek barwiący, który może wpływać na kolor zębów);
  • klej chroniący dziąsła;
  • klej supermocny z cynkiem – uważa się go za najmocniejszy klej do protez, choć istnieją przeciwwskazania do jego nadmiernego użytkowania;
  • klej do protez bez cynku, przeznaczony do codziennego stosowania.

Szeroka gama produktów to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. Ich zadaniem jest zapewnienie swobody w mówieniu i komfortu podczas jedzenia wszystkim posiadaczom protez, bez względu na wiek.

Kto nie może stosować kleju do protez?

Klejów do protez nie powinny stosować osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancje zawarte w składzie kleju. W przypadku dyskomfortu lub wystąpienia reakcji alergicznej użytkowanie kleju powinno się niezwłocznie przerwać i odstawić całkowicie. Produkt należy trzymać z dala od dzieci, ponieważ jest dla nich szkodliwy.

Szczególną ostrożność warto zachować przy stosowaniu kleju z cynkiem. Osoba, u której wystąpi mrowienie lub drętwienie kończyn, powinna natychmiast zrezygnować z jego stosowania i udać się do lekarza.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
435
42
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?