Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy zacząć kładzenie noworodka na brzuchu i jak to robić?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy zacząć kładzenie noworodka na brzuchu i jak to robić?

Niemowlę leży na brzuchu na białym łóżku

Fot. FamVeld / Getty Images

Kładzenie noworodka na brzuchu jest dla niego ważnym ćwiczeniem i pomaga mu się rozwijać. Takie układanie malucha można rozpocząć, gdy tylko odpadnie mu „pępek”, a więc zagoi się miejsce po pępowinie. Wiele dzieci początkowo protestuje i nie lubi tej pozycji, jednak z czasem się to zmienia. 

Niemowlak ułożony na brzuchu ma nie lada trening – uczy się podnosić główkę, kręcić nią na wszystkie strony, dodatkowo poznaje świat z zupełnie innej perspektywy. Noworodka na brzuchu nie należy kłaść jednak w pierwszych dniach po urodzeniu, ze względu na gojący się pępek. Taka pozycja może wywołać wtedy dolegliwości bólowe w tej okolicy, zakażenie lub podrażnienie ranki.

Jak kłaść dziecko na brzuchu?

Kiedy już odpadnie dziecku kikut pępowinowy, można zacząć kłaść je na brzuchu. Nie wolno jednak położyć w takiej pozycji noworodka i zostawić go samemu sobie. Pierwsze ułożenie na brzuszku powinno trwać kilka sekund. Niestety, maluchowi to prawdopodobnie się nie spodoba. Naturalnym odruchem w takiej sytuacji będzie próba podniesienia główki do góry – dla noworodka nie będzie to proste. Główka dziecka po urodzeniu zajmuje ¼ masy jego ciała. Położenie go na brzuchu po raz pierwszy prawdopodobnie zakończy się uderzeniem nosem o koc lub matę. Nawet dla dorosłej osoby nie jest to miłe doświadczenie. Pomimo tego, nie należy rezygnować z układania malucha w tej pozycji – należy robić to kilka razy dziennie. Na początku na kilka sekund, aż do chwili, kiedy zacznie okazywać, że się mu ta sytuacja nie podoba. Regularne „treningi” spowodują jednak, że dziecko z czasem polubi tę pozycję i zacznie się nią cieszyć. Będzie odkrywało świat z zupełnie nowej perspektywy.

Jak bezpiecznie zmienić pozycję noworodka z leżenia na pleckach na brzuszek?

Pierwszą zasadą jest niepodnoszenie dziecka do góry – nie ma takiej potrzeby. Pamiętajmy też o komunikacji z maluchem – pomimo że nie rozumie ono naszych słów, warto spokojnym głosem powiedzieć: „przekręcamy się na brzuszek”. Po tej stronie ciała, na którą będziemy przewracać dziecko, prostujemy jego rączkę. Dzięki temu przekręcenie malucha przebiegnie sprawniej, a rączka się nie zaklinuje. Następny krok to lekkie uniesienie pupy dziecka do góry. Warto jest pochylić swoje ciało i głowę delikatnie w bok – dzięki temu maluch będzie się czuł bezpieczniej i instynktownie będzie chciał „obrócić się” razem z nami. Jedną ręką należy przytrzymać pupę i rączkę dziecka. Następnie delikatnie obrócić dziecko na bok w taki sposób, aby jego ciało cały czas dotykało podłoża. Gdy maluch jest już na brzuchu – należy sprawdzić, czy jego rączki nie „zaklinowały” się pod brzuszkiem. Aby pomóc je mu wydostać, wystarczy lekko unieść jego przedramiona.

Odwrócenie dziecka z powrotem na plecy wykonuje się tym samym sposobem. Należy pamiętać, aby wszystkie ruchy były delikatne. Podczas przekręcania warto mówić do dziecka.

Polecamy: Rozwój niemowlęcia – ruchowy, społeczny, mowy

Jakie są standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Po co kłaść dziecko na brzuchu?

Jak wyżej zostało wspomniane, przekręcanie dziecka na brzuszek jest dla niego ważnym ćwiczeniem. Wykonywanie go przyniesie pozytywne długofalowe skutki – i to nie tylko w dziecięcym rozwoju. Dzięki „brzuszkowym treningom” można uniknąć wad postawy i chorób wieku podeszłego. Dziecko, leżąc w ten sposób, ćwiczy mięśnie karku, szyi i grzbietu, za pomocą których przytrzymuje główkę. Im więcej czasu spędzonego w tej pozycji, tym więcej odkrywa możliwości – aż do rozpoczęcia raczkowania! Pediatrzy ostrzegają również, że rezygnacja z pozycji na brzuchu powoduje, że mięśnie pleców są o wiele słabsze, niż powinny być. Przez to w przyszłości dziecko mogą dotykać bóle pleców. Należy również wiedzieć, że po 6. miesiącu życia niemowlak w pozycji leżącej nie uczy się żadnych nowych rzeczy – wszystkie możliwości swojego ciała odkrywa właśnie w pozycji na brzuchu. Dodatkowo układanie noworodka w ten sposób naturalnie usprawnia jego pracę układu pokarmowego i zapobiega bolesnym kolkom. Dzięki leżeniu na brzuchu główka dziecka przybiera również ładny, równy kształt.

Polecamy: Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę?

Dlaczego rodzice boją się kłaść dziecko na brzuchu?

W ostatnich latach w wielu internetowych serwisach parentingowych zaczęła krążyć informacja o szkodliwości leżenia dziecka na brzuchu. W różnego rodzaju artykułach straszono rodziców śmiercią łóżeczkową. Jest to prawda – ułożenie noworodka do spania na brzuszku podnosi ryzyko wystąpienia tego zjawiska. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie rezygnować z tej pozycji. Noworodka można układać na brzuszku kilka razy dziennie, na początku na kilka sekund, później czas ten należy wydłużać, do momentu, aż dziecko zacznie protestować. W pewnym momencie rozwoju niemowlę samo zacznie przekręcać się na boki i na brzuszek. Kiedy to się stanie? Wszystko jest sprawą indywidualną, jednak średnio jest to 5. miesiąc. Jeśli dziecko zacznie samo się obrać w 4. miesiącu lub dopiero w 7., nie ma powodu do zmartwień. Niemowlak przekręci się wtedy, kiedy będzie na to gotowy.

Niespodzianką dla rodziców może być położenie dziecka spać na pleckach i zastanie go później w pozycji na brzuszku.

Bibliografia:

  1. Paweł Zawitkowski, Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie oraz Polskie Stowarzyszenie Terapeutów NDT-SI, wydanie II, Warszawa 2002, s.14–15.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?