Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy dziecko obraca się główką w dół? Jak to wyczuć?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy dziecko obraca się główką w dół? Jak to wyczuć?

janulla/getty images

Siódmy miesiąc ciąży to czas, kiedy dziecko powinno obrócić się główką w dół. Niekiedy płód zmienia pozycję dopiero tuż przed porodem. Sprawdź, co zrobić, żeby dziecko obróciło się główką w dół.

Siódmy miesiąc to początek ostatniego trymestru ciąży. Wówczas malec najwięcej przybiera na wadze, rozwija się i w końcu obraca się główką w dół. Ułożenie to jest najbardziej korzystne dla porodu.

Siódmy miesiąc ciąży – jak wygląda dziecko?

W siódmym miesiącu ciąży dziecko mierzy około 35 cm i waży do 1350 g. To okres jego intensywnego rozwoju. Powstają wówczas tzw. wzorce pamięciowe ruchów i odruchy bezwarunkowe. Wykształcają się nowe połączenia nerwowe, dzięki którym dziecko przetwarza podstawowe informacje. Zmienia się również skóra, która przestaje być przezroczysta, a płód zaczyna reagować na temperaturę otoczenia. Jego płuca wykształcone są dopiero w połowie, jednak ponad 90% wcześniaków urodzonych w siódmym miesiącu życia ma szansę przeżycia. W tym okresie malec zaczyna świadomie używać zmysłów – wsłuchuje się w dźwięki i przyzwyczaja się do zapachu mamy. Płód mający 7 miesięcy swobodnie otwiera oczy i wodzi nimi za światłem, zaczyna również reagować na emocje. Wyczuwa ton w głosie mamy i uspokaja się, słysząc muzykę. Niewskazane jest wówczas przykładanie słuchawek do brzucha. Dziecko i tak dobrze słyszy, nawet ze znacznej odległości. Muzyka przykładana tuż do brzucha zakłóca mu spokój i sen. Siódmy miesiąc to ostatni moment na swobodne ruchy dziecka. Przybierając na wadze, ma ono coraz mniej miejsca na obroty wokół własnej osi. W trzecim trymestrze mama odczuwa głównie szturchanie i kopnięcia. Większość maluchów wypracowuje już własny system snu i drzemek w ciągu dnia. Pory odpoczynku dziecka nie muszą pokrywać się ze snem mamy.

Jak wygląda brzuch w siódmym miesiącu ciąży?

Brzuch w siódmym miesiącu ciąży jest wyraźnie widoczny, a jego wielkość powiększa się średnio w tempie 1 cm na tydzień. W związku z szybkim przybieraniem wagi przez dziecko, zaczyna się obniżać dno macicy. Kobieta coraz bardziej odczuwa ruchy dziecka i rozpychanie. Pomiędzy 36. a 38. tygodniem ciąży dziecko zaczyna powoli przemieszczać się do kanału rodnego. Jest to zauważalne poprzez obniżenie brzucha i przeniesienie całego ciężaru na jego dolne partie. Siódmy miesiąc to również czas, kiedy coraz trudniej przybrać wygodną pozycję do snu. Obserwuję się spłycenie oddechu i szybkie męczenie się, nawet podczas wykonywania prostych czynności. Wiele kobiet ma również problem ze zgagą, wzdęciami i niestrawnością. Siódmy miesiąc to idealny moment na zmianę diety na lekkostrawne, a jednocześnie pełnowartościowe, produkty.

Kiedy dziecko układa się główką w dół?

Ostatni tydzień ciąży to ostateczny czas, kiedy dziecko powinno ułożyć się główką w dół. W przypadku nieprawidłowego ułożenia przeprowadza się próbę zewnętrznego obrotu płodu. Obrót zewnętrzny wykonywany jest zazwyczaj przez dwóch lekarzy. Zabieg polega na uciskaniu brzucha matki w celu ułożenia dziecka głową w dół. Przeciwwskazaniami do zewnętrznego skrętu dziecka są: jego całkowite złe ułożenie (co może być kwalifikacją do przeprowadzenia cesarskiego cięcia), ryzyko odklejenia się łożyska lub zły stan zdrowia płodu. Metoda zewnętrznego obrotu dziecka z powodu ryzyka wystąpienia licznych komplikacji stosowana jest tylko po dokładnym badaniu pacjentki i stwierdzeniu braku jakichkolwiek przeciwwskazań.

Najczęściej w celu obrócenia dziecka główką w dół stosuje się korygujące ćwiczenia fizyczne, których celem jest stymulacja płodu do naturalnego przybrania właściwej pozycji. Mogą być one przeprowadzone wyłącznie w przypadku bardzo dobrego zdrowia matki i płodu. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt. Stosuje się m.in. ćwiczenia w wodzie, które działają zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie. Ich zaletą jest możliwość przeprowadzania pełnej aktywności i zaangażowania mięśni przy zachowaniu minimalnego wysiłku. W celu sprawdzenia ułożenia dziecka w 32. tygodniu ciąży przeprowadzane jest badanie ultrasonograficzne (USG). Kolejne powtarzane jest między 36. a 38. tygodniem. Ma na celu potwierdzenie, czy dziecko ułożyło się w kanale rodnym głową w dół oraz czy łożysko jest dojrzałe i nadal spełnia swoją funkcję. W przypadku poprzecznego ułożenia płodu, aby rozwiązać ciążę, przeprowadza się cesarskie cięcie.

Zobacz film: Jakie ćwiczenia może wykonywać kobieta w ciąży?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Ludmiła Brega, Igor Grygus, Stosowanie współczesnych technologii przedporodowej korekcji przy nieprawidłowych i miednicowych położeniach płodu, Międzynarodowy Ekonomiczno-Humanistyczny Uniwersytet im. Akademika Stepana Demjanczuka w Równem, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?