Czas, kiedy należy zgłosić się na kontrolną wizytę u lekarza, to 28. tydzień ciąży. W tym okresie warto również zastanowić się, czy nie udać się do szkoły rodzenia. Waga dziecka przekracza już 1 kg, jednak nadal jest ono zbyt małe, by poradzić sobie poza organizmem matki.
Brzuch i samopoczucie matki w 28. tygodniu ciąży
Podczas 2. trymestru ciąża często jest wolna od dolegliwości ciążowych, brzuch nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. W 3. trymestrze z tygodnia na tydzień zaczynają coraz bardziej dokuczać objawy związane z intensywnie powiększającą się macicą.
Należą do nich zgaga, duszność, spadek kondycji fizycznej. Mogą pojawić się obrzęki, problemy ze snem, bóle kręgosłupa. Kobieta musi pamiętać, by nie kłaść się na plecach ani na prawym boku. Duża już macica powoduje w tych pozycjach ucisk na żyłę główną dolną, co wywołuje w następstwie zaburzenia ciśnienia, spadek rzutu serca i omdlenia.
Twardy brzuch może oznaczać, że pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające. O ile dziecko rusza się prawidłowo, nie ma powodów do obaw. Jednak napięty brzuch i brak ruchów dziecka, połączone z jakimikolwiek innymi niepokojącymi objawami, powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Przez całą ciążę kobieta o prawidłowej masie ciała nie powinna przytyć więcej niż 13 kg, choć jest to oczywiście kwestia indywidualna. W 28. tygodniu przyrost wagi przyszłej matki może być intensywniejszy. Zbyt nadmiernemu zapobiegają odpowiednia dieta i umiarkowana aktywność fizyczna.
Jak rozwija się płód? Dowiesz się tego z naszego filmu
Jak wygląda dziecko w 28. tygodniu ciąży?
W 28. tygodniu ciąży zaczynają pojawiać się brwi, rzęsy, włosy na głowie. Dziecko otwiera oczy i słucha, co dzieje się na zewnątrz. Reaguje często na głos najbliższych osób. Uczy się rozpoznawać głosy rodziców, a w szczególności mamy. Nie najlepszym pomysłem jest pójście do kina czy na koncert. Zbyt głośne dźwięki w otoczeniu są bardzo nieprzyjemne dla dziecka, mogą być wręcz szkodliwe.
Dziecko w 28. tygodniu ciąży jest już bardzo proporcjonalne, jego skóra również staje się coraz lepiej wykształcona, choć jest jeszcze bardzo delikatna. Po 28. tygodniu ciąży waga dziecka wynosi przeszło 1 kg. Na powierzchni mózgu zaczynają kształtować się bruzdy. Zwiększa się ilość tkanki mięśniowej, wzrasta masa kości.
Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży
Dziecko ułożone jest już najczęściej główką do dołu. Jego ruchy mogą być momentami gwałtowne i nieprzyjemne dla kobiety, kiedy np. dziecko kopnie ją w okolicę żołądka czy wciśnie nóżki w kierunku wątroby. Dziecko ma coraz bardziej skoordynowane ruchy. Pojawia się w tym czasie u niego odruch ssania. Potrafi ono złożyć rączkę w piąstkę.
Badania w 28. tygodniu ciąży
Podczas wizyty w 28. tygodniu ciąży lekarz przeprowadza badanie ultrasonograficzne (USG). Konieczne bowiem w tym tygodniu są m.in. ocena czynności serca płodu, stwierdzenie wagi i ruchów dziecka oraz analiza wielu innych parametrów. Ważna jest również kontrola ciśnienia tętniczego i wagi przyszłej mamy.
Dziecko urodzone w 28. tygodniu ciąży
Dziecko, które przyjdzie na świat w 28. tygodniu ciąży, to wcześniak. W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym lekarze robią wszystko, by mu zapobiec. Zdarzają się niestety sytuacje kliniczne, kiedy nie da się uniknąć porodu. Dziecko urodzone w tym czasie ma już spore szanse na przeżycie, choć należy pamiętać, że jest często obciążone powikłaniami związanymi z wcześniactwem.
Zobacz nasz film i dowiedz się jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży