Polub nas na Facebooku
Czytasz: Katar z krwią: co może oznaczać i jak się go pozbyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Katar z krwią: co może oznaczać i jak się go pozbyć?

katar-krew

Fot.: lightwavemedia / stock.adobe.com

Katar z zawartą w nim krwią jest częstym powodem do obaw oraz strachu przed nowotworem. Przyczyny tego objawu są jednak z reguły o wiele mniej poważne, a zawarta w wydzielinie krew jest najczęściej świadectwem podrażnienia śluzówki. 

Katar z krwią może być objawem wielu aktualnie trwających schorzeń ogólnoustrojowych, a także skutkiem podrażnienia lub urazu jamy nosowej. Krew w katarze zwykle przybiera postać skrzeplin.

Krew w katarze – jak do tego dochodzi?

Lekarze najczęściej dokonują podziału przyczyn krwistego kataru na miejscowe oraz wtórne. Pierwsze z nich obejmują choroby toczące się wewnątrz jamy nosowej, a wtórne – schorzenia ogólne, jak również pozostałe zaburzenia i niedobory. Krwi w katarze bardzo często towarzyszą skrzepliny oraz strupy, a także uczucie utraty bądź upośledzenia węchu i zatkania nosa. W większości przypadków krew w katarze przybiera postać specyficznych nitek, co bardzo rzadko jest symptomem poważnej choroby.

Krwi w katarze, zwłaszcza utrzymującej się przez długi czas, nie wolno bagatelizować. Aby rozpoznać i zapobiec nawrotom kataru z krwią, konieczna jest wizyta u lekarza. Krew w katarze, podobnie jak krwawienie z przegrody nosowej, w sporej części przypadków może być efektem zwiększonego przepływu krwi oraz zwiększonego ciśnienia tętniczego, co prowadzi do poszerzenia naczyń krwionośnych w śluzówce nosa. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje pękanie naczynek krwionośnych i krwawienie. Krew w katarze jest zazwyczaj pozostałością po wcześniejszym krwawieniu z nosa.

Miejscowe przyczyny krwi w katarze

W większości przypadków krew w katarze jest spowodowana miejscowymi przyczynami. Gęsty katar z krwią jest normalnym objawem po zakończonych zabiegach chirurgicznych w obrębie nosa i zatok przynosowych. Krwistej wydzielinie towarzyszyć mogą skrzepliny, jak również bolesność nosa, upośledzenie węchu i brak normalnej drożności nosa. Jeśli katar ma krwiste zabarwienie bez widocznych w nim krwistych „nitek”, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia polipów przegrody nosowej. Warto podkreślić, iż krwawienie z nosa może być objawem guzów nowotworowych w jamie nosowej, gardle lub krtani!

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto TTV

W omawianych schorzeniach objawami towarzyszącymi krwistej wydzielinie są: uczucie pełności w nosie, wrażenie ucisku w głowie, obrzęki twarzy, ból głowy, niedrożność któregoś z nozdrzy, utrata masy ciała i porażenie nerwów czaszkowych. Polipy nosa są miękkimi guzami, które powstają ze śluzówki. Najczęściej są zlokalizowane przy ujściu zatok nosa. Mają tendencję do rozrastania, co prowadzi do wytworzenia deformacji, nierzadko sprawiających dolegliwości bólowe i trudności w oddychaniu. Czynnikami ryzyka polipów w nosie są przewlekłe stany zapalne błony śluzowej nosa i zatok, palenie papierosów oraz wpływ drażniących substancji.

Zdarza się, że krew w katarze jest następstwem krwawienia z nosa, do którego dochodzi po różnego rodzaju urazach, takich jak złamania przegrody nosowej czy uderzenia. Za ten stan mogą być odpowiedzialne nadżerki wywołujące niewielki ubytek błony śluzowej nosa, a wraz z nim uczucie pieczenia. Krwisty katar pojawia się także w przypadku zakażeń miejscowych, takich jak: zapalenie przedsionka nosa, błonica nosa, nieżyt nosa. Lekarze wskazują również na perforację przegrody nosa, która jest stosunkowo częstą przyczyną krwistego kataru oraz krwawienia z nosa. Perforacja objawia się ubytkiem przegrody nosa, co wywołuje słyszalny świst przy oddychaniu oraz przerost małżowin nosowych.

Wtórne przyczyny kataru w nosie

Katar z krwią może być przyczyną wielu chorób, które aktualnie toczą się w organizmie Lekarze wśród nich wymieniają: choroby naczyniowe (np. miażdżyca naczyń), niewydolność wątroby i nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia, małopłytkowość), choroby zakaźne (odra, różyczka, mononukleoza zakaźna, ospa wietrzna), choroby układowe (sarkoidoza, AIDS), zaburzenia hormonalne, choroby ziarniniakowe (np. ziarniniak Wegenera), niedobory witaminy C i K, anemię, białaczkę, zespół Rendu-Oslera-Webera, nadciśnienie tętnicze.

Krew w katarze u dzieci

Krew w katarze u dzieci, podobnie jak w przypadku dorosłych, może być spowodowana trwającymi chorobami. Wtedy wraz z obecnością krwi w katarze widoczne są pozostałe objawy: wysoka gorączka, osłabienie, ból głowy, ból gardła, rozbicie. Jeśli krew w katarze występuje jednostronnie prawdopodobną przyczyną tego stanu jest ciało obce, które dziecko mogło nieświadomie umieścić w nosie.

Jak skutecznie pozbyć się kataru? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Źródło: 36,6.

Krew w katarze a zażywane leki

Obecność krwi w wydzielinie z nosa może być skutkiem przyjmowania środków farmakologicznych. Za tego typu przypadłość mogą odpowiadać wysokie dawki salicylanów, acenokumarolu oraz warfaryny, które są substancjami stosowanymi w leczeniu zaburzeń krzepnięcia krwi.

Jak pozbyć się krwi w katarze?

Ze względu na mnogość przyczyn, które mogą powodować tę dolegliwość, nie istnieje jeden konkretny sposób na pozbycie się krwi z wydzieliny nosowej. W przypadku długotrwale utrzymującego się krwawienia, konieczna jest szybka wizyta lekarska. Pozbycie się dolegliwości jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną wyleczone przyczyny wywołujące kłopotliwy stan.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
98
31
Polecamy
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Krwotok z nosa – przyczyny i skuteczne sposoby tamowania krwawienia
Krwotok z nosa – przyczyny i skuteczne sposoby tamowania krwawienia TVN zdrowie
Przewlekły katar – przyczyny i leczenie
Przewlekły katar – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?