Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kasza manna – właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Kasza manna – właściwości, wartości odżywcze, zastosowanie

wysypująca się z łyżki na blat kasza manna

Fot. Sebalos / Getty Images

Kasza manna, zwana także grysikiem, to oczyszczone i drobno zmielone ziarna pszenicy. Jako produkt lekkostrawny, a zarazem wysokoenergetyczny, doskonale sprawdza się w diecie dzieci (od wieku niemowlęcego), seniorów, osób cierpiących na choroby układu pokarmowego, rekonwalescentów. 

Kasza manna na mleku to dla wielu osób smak dzieciństwa. Uznawana jest za jeden z najlepszych produktów zbożowych dla najmłodszych. Może jednak z powodzeniem znaleźć się w diecie niemal każdego, wzbogacając ją nie tylko o cenne substancje odżywcze, ale i o interesujące walory kulinarne.

Z czego powstaje kasza manna?

Kasza manna powstaje w trakcie przemiału ziaren pszenicy, podczas którego otrzymuje się także grubsze kasze oraz mąkę i otręby pszenne. Grysik to uzyskana poprzez odsiew, bardzo drobna frakcja bielma mącznego, całkowicie oczyszczona z cząstek zewnętrznej okrywy owocowo-nasiennej ziarna. Wysokiej jakości kasza manna powinna być sypka i mieć jednolity, jasny, kremowo-żółty kolor. Współcześnie produkuje się także mannę razową, czyli z cząstkami otrębowymi. W związku z rosnącą popularnością pszenicy orkisz w sprzedaży dostępna jest kasza manna orkiszowa – w postaci białej i razowej. Rodzajem kaszy manny jest również semolina pozyskiwana z pszenicy durum. Jeszcze inną opcję dla konsumentów stanowi kasza manna błyskawiczna (preparowana). Powstaje ona w wyniku wstępnej obróbki termicznej rozdrobnionych ziaren pszenicy, która powoduje kleikowanie skrobi, dzięki czemu produkt nie wymaga długiego gotowania.

Zobacz z czym najlepiej spożywać obiad. Co polecają lekarze: makaron, ryż, ziemniaki czy kaszę?

Zobacz film: Test: Z czym obiad będzie najzdrowszy - z ryżem, kaszą, ziemniakami czy makaronem? Źródło: 36,6

Kasza manna – wartości odżywcze

W związku z faktem, że klasyczna kasza manna to frakcja przemiału pszenicy składająca się wyłącznie z bielma mącznego, produkt ten zawiera bardzo niewielkie ilości cennego dla zdrowia błonnika, ze względu na który zaleca się spożywanie produktów zbożowych. Grysik dostarcza za to szeregu innych, ważnych dla ludzkiego organizmu substancji. Kasza manna składa się w 78% z węglowodanów, z których większość stanowi łatwo przyswajalna skrobia. Około 10% grysiku to białka, przede wszystkim gluten. Manna zawiera także niewielkie ilości tłuszczu, głównie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-6. 

Kasza manna to dość dobre źródło witamin z grupy B – 100 g produktu zaspokaja w około 5% dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na tiaminę (B1), niacynę (B3), pirydoksynę (B6) i kwas foliowy (B9), a w około 8% – na ryboflawinę (B2) i kwas pantotenowy (B5). Produkt zawiera też śladowe ilości witaminy E. Po grysik warto sięgać ze względu na stosunkowo wysoką zawartość fosforu, żelaza, miedzi i cynku. Stugramowa porcja manny dostarcza około 10% zalecanej dobowej dawki tych pierwiastków.

Kasza manna - lepsza domowa czy sklepowa?

Właściwości kaszy manny

W świadomości wielu osób kasza manna to pokarm właściwy dla niemowlaka. Jest to zgodne z prawdą, ponieważ ze względu na wysoką przyswajalność tego produktu zaleca się podawanie go niemowlętom już w 5–6 miesiącu życia, jako jeden z pierwszych pokarmów innych niż mleko matki. Prawidłowo przyrządzony grysik dodaje maluchom energii, a przy okazji sprzyja wytworzeniu prawidłowej reakcji immunologicznej na gluten, co zmniejsza ryzyko wielu chorób (m.in. celiakii). Manna to jednak produkt odpowiedni nie tylko dla najmłodszych.

Jako źródło wielu niezbędnych dla zdrowia związków, grysik z powodzeniem zagościć może w diecie dorosłego człowieka. Kasza manna na śniadanie to źródło energii na wiele godzin. Białko jest składnikiem budulcowym dla wszystkich komórek ciała. Obecne w mannie witaminy i minerały wpływają korzystnie na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, są potrzebne do utrzymania prawidłowego stanu kośćca i skóry, uczestniczą w procesach metabolicznych, produkcji przeciwciał, hemoglobiny, enzymów, hormonów.

Spożywanie kaszy manny poleca się szczególnie osobom cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego – stany zapalne żołądka czy trzustki, nieżyty jelit, choroby wątroby, problemy trawienne (np. zespół jelita drażliwego). Kasza manna na wodzie – jako produkt wysokoenergetyczny i lekkostrawny – wskazana jest także w diecie rekonwalescentów po przebytych operacjach.

Ostrożność w spożywaniu grysiku powinny zachować osoby uczulone na gluten – spośród wszystkich zbóż pszenica zawiera największe ilości tej alergizującej mieszaniny białek. Jako produkt o wysokim indeksie glikemicznym, kasza manna nie jest odpowiednim składnikiem jadłospisu diabetyków. Nie powinna też pojawiać się w diecie odchudzającej. Kasza manna jest wysokokaloryczna – stugramowa porcja suchego grysiku dostarcza aż 370 kcal. Jeszcze bardziej kaloryczna jest kasza manna z mlekiem, zwłaszcza w postaci deseru (kasza manna na gęsto, z cukrem czy konfiturą).

Kasza manna – przygotowanie

Kaszę mannę można serwować na wiele sposobów, zarówno jako dodatek do potraw, jak i samodzielny posiłek. W tym drugim przypadku grysik najczęściej przyrządza się na słodko, z dodatkiem przypraw korzennych, owoców czy kakao. Można ugotować ją na wodzie lub na mleku, uzyskując przy tym gęstą (około 6 łyżeczek na szklankę płynu) lub płynną konsystencję deseru.

W sztuce kulinarnej mannę wykorzystuje się także:

  • do zagęszczania zup, sosów, farszów mięsnych,
  • do przygotowania klusek (np. do rosołu),
  • jako zamiennik mąki do słodkich wypieków,
  • jako zamiennik bułki tartej do posypywania formy do pieczenia.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?