Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kangurowanie noworodka donoszonego i wcześniaka po porodzie
menu
Polub nas na Facebooku

Kangurowanie noworodka donoszonego i wcześniaka po porodzie

Mama trzyma noworodka.

Fot. photosbyhope / Getty Images

Bez względu na to, czy poród odbył się drogą cesarskiego cięcia czy naturalnie, istotnym elementem opieki poporodowej i rozwoju dziecka jest kangurowanie noworodka po porodzie. W przypadku wcześniaków można je zacząć nieco później niż bezpośrednio po porodzie.

Na pewno każdy słyszał o pojęciu „kangurowanie”. Od razu przed oczami pojawia się nam obraz kangurzycy trzymającej w torbie na brzuchu swoje maleństwo. Kangurzyca trzyma potomstwo w torbie lęgowej aż 10 miesięcy, po czym karmi je mlekiem około 9 miesięcy. Stąd też wzięło się określenie kangurowania dziecka po porodzie u ludzi.

Na czym polega kangurowanie dziecka po porodzie?

Kangurowanie dziecka powinno się rozpocząć niezwłocznie po porodzie. Polega na kontakcie skóry rodzica ze skórą dziecka przez co najmniej 2 godziny. Najczęściej kangurowanie jest wykonywane przez matki, choć kangurować może również ojciec dziecka. Kangurowanie noworodka po porodzie jest prawem przysługującym każdej matce zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie Standardów Opieki Okołoporodowej.

Polecamy: Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w opiece okołoporodowej. Kobiety będą mogły liczyć na pomoc psychologa

Kangurowanie wcześniaka lub dziecka urodzonego o czasie

Mimo że kangurowanie dziecka jest prawem każdej kobiety po porodzie, to jednak nie zawsze jest to możliwe bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Teoretycznie kangurowanie powinno mieć miejsce w pierwszych 2 godzinach po porodzie, jednak to neonatolog zajmujący się dzieckiem musi wyrazić zgodę na kangurowanie. W przypadku wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed czasem, nie zawsze istnieje możliwość kangurowania bezpośrednio po porodzie. Nie stanowi to jednak przeszkody, by zacząć kangurować dziecko nieco później. Tak naprawdę nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie kangurowania, jednak należy je rozpocząć możliwie jak najszybciej.

Kangurowanie dziecka po cesarskim cięciu

Najczęściej cięcie cesarskie wykonywane jest w znieczuleniu regionalnym, nie ma więc teoretycznie przeciwwskazań do tego, by matka kangurowała noworodka po porodzie. Wszystko jednak zależy od stanu matki i dziecka. Może dojść do sytuacji, gdy ze względu na stan dziecka kangurowanie musi zostać odsunięte w czasie. Jeśli jednak stan matki nie pozwala na rozpoczęcie kangurowania, może w tym zastąpić ją tata dziecka. Kangurowanie przez ojca ma takie samo zadanie jak kangurowanie przez matkę.

Polecamy: Pępek noworodka – odpowiednia pielęgnacja i mycie

Jak przebiega poród naturalny? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Fazy porodu naturalnego. Źródło: 36,6.

Ile trwa kangurowanie dziecka po porodzie?

Uznaje się, że kangurowanie dziecka po porodzie powinno trwać około 2 godzin, ale jeśli jest to możliwe, powinno trwać jak najdłużej. Należy połączyć je z pierwszym karmieniem dziecka. W niektórych miejscach na świecie praktykuje się nawet kangurowanie 24 godziny na dobę. Kangurowanie zarówno noworodków donoszonych, jak i wcześniaków powoduje, że proces zdrowienia czy stymulacja dojrzewania wcześniaków jest lepsza niż nawet najdroższy inkubator. Żadna technologia nie jest w stanie zapewnić dziecku poczucia miłości, bezpieczeństwa czy innych korzyści związanych z kontaktem z rodzicem. Zdarza się jednak, że nie jest to możliwe. Chęć kangurowania nie może powodować rezygnacji z wykwalifikowanego sprzętu. Jeśli więc wiadomo, że nie ma czasu maksymalnego, czy istnieje czas minimalny? Uznaje się, że czas minimalny kangurowania wynosi godzinę. Można to robić kilkakrotnie w ciągu dnia. Stanowi doskonałe uzupełnienie terapii wcześniaków albo zdrowych noworodków.

Polecamy: Połóg po porodzie naturalnym i po cesarce - kiedy dojdziesz do siebie?

Jak powinno wyglądać kangurowanie dziecka?

Kangurowanie nie wymaga żadnych skomplikowanych przygotowań. Wystarczy codzienna pielęgnacja poprzez mycie ciała. Nie trzeba robić tego bezpośrednio przed kangurowaniem, choć oczywiście nie powinno się kłaść dziecka na spoconej, brudnej skórze. Najważniejsze jest umycie rąk przed przystąpieniem do kangurowania. Kangurowanie dziecka nie jest niczym skomplikowanym, konieczne jest jedynie odkrycie części swojego ciała i przytulenie do tego miejsca nagiego noworodka. Kontakt skórny nie powinien być niczym ograniczony, ale poza tym obszarem dziecko musi być osłonięte, by nie doprowadzić do wychłodzenia noworodka. Nie ma znaczenia w jakiej jest się pozycji, ważne by było wygodnie nam i dziecku. Początkowo w ułożeniu noworodka między piersiami ojca lub matki pomaga położna. Ważne, by główka dziecka nie opadała do tyłu, ani nie była zgięta zbyt mocno ku przodowi, ponieważ może to doprowadzić do upośledzenia oddychania.

Polecamy: Przykłady ćwiczeń na mięśnie Kegla, również w ciąży i po porodzie

Po co kangurować dziecko po porodzie?

Dzięki skórze człowiek odbiera liczne bodźce z zewnątrz. Noworodek poprzez dotyk bardzo intensywnie się rozwija. Skórą odbiera całe mnóstwo bodźców, które docierają do ośrodkowego układu nerwowego, stymulując jego rozwój. Podczas kangurowania liczy się nie tylko sam dotyk – dziecko czuje emocje płynące od osoby ją przytulającej. Można do noworodka mówić, śpiewać mu, całować, głaskać albo karmić piersią.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
382
34
Polecamy
Kangurowanie noworodków i niemowląt.
Co to jest?
Czy po cesarce też jest wskazane?
Kangurowanie noworodków i niemowląt. Co to jest? Czy po cesarce też jest wskazane? Dzień Dobry TVN
Jak pobudzić lub wywołać laktację po cesarce, po porodzie i bez rodzenia dziecka?
Jak pobudzić lub wywołać laktację po cesarce, po porodzie i bez rodzenia dziecka? TVN zdrowie
Wskazania do cesarki - planowe i nagłe
Wskazania do cesarki - planowe i nagłe Dzień Dobry TVN
Ile śpi noworodek?
Przyczyny za małej i zbyt dużej ilości snu u nowonarodzonych dzieci
Ile śpi noworodek? Przyczyny za małej i zbyt dużej ilości snu u nowonarodzonych dzieci TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?