Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kalaryjski masaż stopami – co go wyróżnia? Technika wykonania, efekty, wskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Kalaryjski masaż stopami – co go wyróżnia? Technika wykonania, efekty, wskazania

Masaż z wykorzystaniem soli

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Kalaryjski masaż stopami uważany jest za jeden z bardziej odprężających zabiegów. Charakteryzuje się nietuzinkową techniką opracowywania mięśni. Masażysta stymuluje punkty witalne i kanały energetyczne pacjenta za pomocą jednej stopy. Sam jest podwieszony na linie.

Kalaryjski masaż stopami szczególnie polecany jest osobom aktywnym fizycznie, zarówno zawodowym sportowcom, jak i amatorom. Zabieg stanowi intensywną formę usprawniania zmęczonego, przetrenowanego i pozbawionego sił układu mięśniowo-powięziowego, jednocześnie wzmacnia stawy i zmniejsza ryzyko kontuzji.

Kalaryjski masaż stopami

Kalaryjski masaż stopami uznawany jest za jeden z bardziej relaksujących zabiegów. Wpływa jednocześnie na ciało i umysł, charakteryzuje się nietuzinkową techniką opracowywania mięśni. Zabieg tego typu zaliczany jest do systemu terapii tzw. kalari chikitsa, czyli indyjskiej ideologii związanej ze starożytną sztuką walki, rozwijającą się tysiące lat temu na południowych obszarach kraju, kiedy to zmęczeni adepci kalarippajattu poddawali swoje ciała regenerującym zabiegom pielęgnacyjno-usprawniającym. Masaż stopami stymuluje punkty witalne i kanały energetyczne. Intensywnie wpływa na regenerację zmęczonego, przetrenowanego i pozbawionego sił układu mięśniowo-powięziowego.

Podczas zabiegu pacjent leży na macie. Masażysta jest częściowo podwieszony na linie. Balansując ciałem, wywiera znaczny nacisk stopy na tkanki masowanej osoby. Dzięki temu dociera do najgłębszych tkanek i uzyskuje maksymalne ich rozluźnienie. W odróżnieniu od innych masaży stopami, w kalaryjskiej terapii nie chodzi się po pacjencie, jak to jest powszechnie błędnie kojarzone. Jako środek poślizgowy, zapewniający jednocześnie ukojenie zmysłom, stosuje się najmocniejsze typy lejów ajurwedyjskich, co wzmacnia efekty masażu. Kalaryjski masaż stopami stanowi wyzwanie dla masażysty pod względem fizycznym i energetycznym. Według zwolenników tego rodzaju terapii w trakcie zabiegu terapeuta nie tylko wpływa na ciało, ale również staje się swego rodzaju mediatorem pomiędzy płaszczyzną ziemi a przestrzenią pacjenta.

Masaż stopami – technika wykonania

Kalaryjski masaż stopami przebiega w pięciu pozycjach: leżeniu przodem, w oparciu na przedramionach, bokiem, tyłem oraz w pozycji virasany, czyli tzw. siadu bohatera, polegającej na siadzie klęcznym z pośladkami pomiędzy stopami. Pacjent jest nagi, jednak miejsca intymne okrywa specjalna bielizną bądź ręcznik. Do zabiegu wykorzystywany jest ciepły olej, w którym masażysta zanurza stopę. Następnie precyzyjnie uciskane zostają wybrane punkty na ciele pacjenta. W trakcie masażu terapeuta trzyma się liny przymocowanej do sufitu. Nierzadko przed przystąpieniem do stymulacji masażysta odmawia specjalną modlitwę, stosuje techniki medytacyjne oraz wykonuje przedwstępny masaż głowy klienta, co wzmacnia efektywność terapii. Masaż stopami zaleca się pobierać w regularnych sesjach, w odstępach nawet kilkunastu tygodni. W zależności od potrzeb klienta czas zabiegu waha się od 30 minut nawet do 2 godzin.

Jakie efekty daje kalaryjski masaż stopami?

Kalaryjski masaż stopami polecany jest przede wszystkim osobom aktywnie uprawiającym sport, szczególnie o charakterze zawodowym. Zabieg został doceniony ze względu na efektywną regenerację układu mięśniowo-stawowego zmęczonego i przetrenowanego organizmu. Masaż sprzyja zwiększeniu elastyczności i wytrzymałości tkanki łącznej oraz wszelkich struktur kurczliwych układu ruchu. Ponadto zmniejsza napięcie psychiczne, odpręża i relaksuje umysł. Pozwala nie tylko zregenerować ciało, utrzymać je w dobrej kondycji fizycznej, wzmocnić i uelastycznić tkanki, ale również dba o prawidłowy stan umysłu.

Masaż stopami zwalcza lub znacznie osłabia chroniczne zmęczenie, poprawia samopoczucie. Przeprowadzana systematycznie, zwiększa odporność ustroju na infekcje, podczas treningu zmniejsza ryzyko dużych urazów i mikrouszkodzeń, które w konsekwencji sprzyjają przedwczesnym zmianom zwyrodnieniowym stawów oraz urazom, takim jak naciągnięcia, skręcenia czy zerwania. Dodatkowo według zwolenników kalaryjska terapia usprawnia metabolizm, reguluje ciśnienie tętnicze oraz wpływa na poprawę jakości snu. Silne właściwości odżywcze olejów ajurwedyjskich poprawiają kondycję skóry, wygładzają jej powierzchnię, a głębiej położone tkanki ujędrniają.

Wskazania do kalaryjskiego masażu stopami

Kalaryjski masaż stopami wskazany jest przede wszystkim dla osób zdrowych, nieobciążonych przewlekłymi chorobami, takimi jak nowotwory czy schorzenia związane z zatorowością naczyń krwionośnych. Zabiegu powinny unikać również kobiety w ciąży, w trakcie laktacji i menstruacji, osoby z chorobami skóry oraz pacjenci po niedawno przebytych operacjach chirurgicznych. Przeciwwskazaniem są również wszelkie infekcje, gorączka, a nawet stany podgorączkowe.

Jak masaż wpływa na zdrowie?

36,6

Bibliografia:

  • Lamboley D., „Uzdrawiający masaż ajurwedyjski”, RM, Warszawa 2011.
  • Lidell L., „Masaż – techniki wschodu i zachodu krok po kroku”, Delta, Warszawa 2002.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
80
6
Polecamy
Masaż bambusami – na czym polega?
Opis, wskazania, efekty
Masaż bambusami – na czym polega? Opis, wskazania, efekty Dzień Dobry TVN
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać?
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać? Dzień Dobry TVN
Na czym polega masaż balijski i jakie są wskazania do korzystania z niego?
Na czym polega masaż balijski i jakie są wskazania do korzystania z niego? TVN zdrowie
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko