Polub nas na Facebooku
Czytasz: Johimbina – jak należy ją właściwie stosować i na co trzeba uważać?
menu
Polub nas na Facebooku

Johimbina – jak należy ją właściwie stosować i na co trzeba uważać?

Uśmiechnięty mężczyzna

Fot: Minerva Studio / stock.adobe.com

Johimbina to alkaloid uzyskiwany z kory afrykańskiego drzewa. Substancję traktowano jako afrodyzjak, chociaż nie znalazło to potwierdzenia w badaniach. Jej działanie zmniejsza problemy z erekcją, chociaż może wywołać niebezpieczne efekty uboczne, zwłaszcza jako spalacz tkanki tłuszczowej.

Johimbina wywołuje w organizmie silne reakcje, które powodują spalanie tkanki tłuszczowej, co przyczyniło się do nielegalnej sprzedaży tej substancji jako suplementu odchudzającego. Pozyskiwany z kory i liści alkaloid znajduje się w Polsce na liście leków dostępnych wyłącznie na receptę.

Johimbina – lek czy suplement diety?

Stosowanie leków zawierających wyciąg z johimbiny powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą i z zalecenia lekarza. W Polsce jest wpisana na listę leków i dostępna w postaci chlorowodorku johimbiny. To produkt syntezy chemicznej substancji pozyskiwanej z kory i liści drzewa występującego na terenach Afryki. Krople zawierające johimbinę zalecane są w leczeniu zdiagnozowanej impotencji, chociaż zawierają jej bardzo małą dawkę, ponieważ przyjmowana w większych ilościach wywołuje bardzo silne i niebezpieczne reakcje w organizmie.

Niestety znane są przypadki używania preparatów z johimbiny jako wspomagacza odchudzania. Należy pamiętać, że efekt redukcji tkanki tłuszczowej wymaga przyjęcia dużych dawek substancji, co jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do śmierci.

Johimbina efekty i działanie w leczeniu zaburzeń erekcji

Działanie johimbiny i jego efekty znane są medycynie od wielu lat (po raz pierwszy syntezę chemiczną substancji przeprowadzono w latach 50. XX w.), chociaż mylnie przypisywano jej właściwości afrodyzjaku. Najnowsze badania nie potwierdziły takiego wpływu substancji na organizm człowieka. Posiada ona jednak cenione zastosowanie w leczeniu zaburzeń erekcji i jeżeli chodzi o tę kwestię, jej skuteczność nie wzbudza żadnych wątpliwości. Chlorowodorek stanowi substancję czynną leków, które przepisywane są osobom ze stwierdzonymi zaburzeniami potencji. Ponieważ johimbina pobudza ośrodek w rdzeniu kręgowym, który odpowiada za erekcję, nie tylko ją wywołuje, ale również wzmaga wytrysk nasienia. Ważne jest, aby zażywanie kropli zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym leczenie, ponieważ ich zastosowanie wymaga wiedzy o działaniach niepożądanych, a często też wprowadzenia odpowiedniej diety w celu zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia.

Przeciwwskazaniami do stosowania johimbiny są problemy z tarczycą, sercem, nadciśnieniem, a także wrzody żołądka i dwunastnicy. Ponieważ może wzmagać działanie innych leków, nie powinna być połączona np. z tyraminą, która podnosi ciśnienie krwi. Ponieważ ta z kolei substancja znajduje się w wielu spożywanych produktach, stąd wymóg odpowiedniej diety, w której nie powinny się znaleźć zawierające jej duże ilości: żółte sery, czerwone mięso, ryby, czekolada, a także wino.

Johimbina – działanie niepożądane

Ponieważ działanie johimbiny jest skuteczne, jeżeli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej, substancja znalazła się w kilku spalaczach i suplementach diety dostępnych bez recepty. O jej działaniu można przeczytać m.in. na forach dla kulturystów, gdzie opinie pozytywne przeplatają się z coraz większą liczbą wpisów na temat działań niepożądanych.

Obecnie sprzedaż spalaczy tłuszczu z johimbiną jest traktowana jako działalność nielegalna, chociaż nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania tego handlu, który odbywa się głównie w internecie. Od wszystkich potencjalnych nabywców wymaga się więc zdrowego rozsądku. W Polsce działa co prawda Główny Inspektorat Farmaceutyczny, ale jego przedstawiciele są w stanie kontrolować jedynie leki dostępne w aptekach, czyli wszelkie formy legalnej sprzedaży.

Należy zdawać sobie sprawę, że środki zakupione z nielegalnego źródła nie zapewniają odpowiednich i bezpiecznych dawek substancji czynnej. Co więcej nie gwarantują również, że to faktycznie wyciąg z johimbiny, a nie inny chemiczny zamiennik. Najważniejsze jest jednak, że dawka chlorowodorku, która wpłynie na efekt odchudzający jest niebezpiecznie wysoka – może wywołać drgawki, halucynacje, nadmierne pobudzenie, a nawet doprowadzić do zawału serca i śmierci.

Pozostałe skutki uboczne zażywania spalaczy z johimbiną to:

  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • drżenie mięśni,
  • zawroty głowy,
  • przyspieszony rytm serca,
  • nadmierna nerwowość,
  • zwiększona potliwość.

Substancja może ułatwiać redukcję tkanki tłuszczowej pośladków, ud czy brzucha, ponieważ wspomaga procesy jego spalania. Jeżeli chodzi o zachodzącą w organizmie reakcję chemiczną, to blokuje ona receptory alfa-2-adrenergiczne, które nie łączą się z hormonami adrenaliny oraz noradrenaliny i w ten sposób nie odkładają się one w newralgicznych miejscach. Jednak dbałość o własne zdrowie i życie powinna zawsze być na pierwszym miejscu.

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa libido. Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
6
Polecamy
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Pietruszka.
Afrodyzjak, a może narkotyk?
Pietruszka. Afrodyzjak, a może narkotyk? Dzień Dobry TVN
Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości?
Jak należy go stosować?
Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości? Jak należy go stosować? TVN zdrowie
Czym jest synefryna?
Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy
Czym jest synefryna? Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?