Joanna Kupa nie ukrywa, że zdecydowała się na zabieg i zamrożenie swoich komórek jajowych.
Modelka nie jest jeszcze gotowa na ciążę, ale nie wyklucza jej w przyszłości i nie chce żałować, że już za późno na macierzyństwo. Jak sama mówi, zdecydowała się na zamrożenie komórek jajowych, bo miała dość życia pod presją czasu. Teraz jest spokojna, a rodzina przestała naciskać na to, by zaszła w ciążę.
Krupa zamroziła 15 komórek, chciałaby mieć dwoje dzieci, chłopca i dziewczynkę. Nie planuje jednak oddać pozostałych komórek. Nie wiadomo jeszcze, ile z nich wykorzysta.
Czułabym się dziwnie, to jednak część mnie, to byłoby moje dziecko po części.
Na czym polega zabieg zamrożenia komórek jajowych?
Zabieg pobrania komórek jajowych rozpoczyna się od stymulacji hormonalnej pacjentki. Zastrzyki hormonalne wykonuje się poprzez punkcję jajnika w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu podczas zabiegu można pobrać od kilku do kilkunastu komórek jajowych.
Komórki jajowe po pobraniu pozbawiane są wody, a następnie zamrażane w ciekłym azocie, w temperaturze -200 stopni Celsjusza.
Zamrożone jajeczka a macierzyństwo
Nie z każdego zamrożonego jajeczka urodzi się dziecko. Dużo większe szanse mają zamrożone zapłodnione komórki jajowe, ale mało par decyduje się na taki zabieg. Szanse na zapłodnienie zamrożonego jajeczka to od 3 do 5 procent, przewagę mają kobiety młodsze.
Zobacz także: Dni płodne i niepłodne - jak obliczyć? Objawy, kalkulator i kalendarz
Cena zamrożenia komórek jajowych
W Polsce zabieg pobrania komórek jajowych i ich zamrożenia to koszt około 6 tysięcy złotych. Do tego dochodzi roczna opłata, zwykle kilkaset złotych, za przechowywanie jajeczek.