Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie znamy rodzaje chorób psychicznych. Które zaburzenia występują dzisiaj najczęściej?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie znamy rodzaje chorób psychicznych. Które zaburzenia występują dzisiaj najczęściej?

Iuliia Isaieva/getty images

Choroby psychiczne polegają na zaburzonym odbiorze rzeczywistości, myśleniu i odczuwaniu emocji. Wiele z nich łączy się również z objawami somatycznymi. Zależnie od rodzaju w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie, a nawet je uniemożliwiają.

Choroby psychiczne mają podłoże egzogenne (zewnętrzne), endogenne (wewnętrzne), a także organiczne (wynikające z chorób układu nerwowego i mózgu). Do przyczyn egzogennych chorób psychicznych zaliczamy np.: traumatyczne przeżycia, środowisko pacjenta i jego trudną sytuację (przewlekły stres, przemoc itp.). Przyczyny endogenne różnych rodzajów chorób psychicznych to podatność genetyczna i czynniki osobowościowe (np. duża wrażliwość, niska samoocena). Do organicznych przyczyn należą choroby mózgu – guzy, alzheimer, tętniak itp.

Rodzaje chorób psychicznych

W potocznym rozumieniu choroby psychiczne są postrzegane jako mówienie czy robienie absurdalnych rzeczy. Gdy ktoś zachowuje się dziwnie, nietypowo, ma dziwaczne pomysły, mówimy, że zwariował. Tymczasem choroby psychiczne to o wiele bardziej rozbudowany zakres – zapadają na nie również osoby zachowujące się zupełnie normalnie i sprawnie funkcjonujące w społeczeństwie. Jak wygląda podział chorób psychicznych?

 • Zaburzenia psychotyczne – choroby, w których występuje zaburzona percepcja. Objawiają się omamami, urojeniami, zaburzeniami emocjonalnymi i świadomości, zniekształconym myśleniem. Osoby chore na te zaburzenia często nie są świadome, że ich wizje, odczucia i osądy są nieprawdziwe lub nieadekwatne do sytuacji. Do chorób takich należą wszystkie typy schizofrenii, zaburzenia schizoafektywne i stany psychotyczne.
 • Zaburzenia afektywne – choroby, które charakteryzują się zaburzonym odczuwaniem emocji i nastrojem. Towarzyszą im często objawy somatyczne oraz nieprawidłowe czynności psychiczne. Przykładowe objawy takich chorób to: brak możliwości odczuwania przyjemności, głęboki smutek, spowolnienie psychoruchowe, apatia, ciągłe uczucie zmęczenia, utrata zainteresowań i obojętność. Najpopularniejszą chorobą afektywną jest depresja, która została okrzyknięta mianem choroby cywilizacyjnej. Do chorób afektywnych należą również choroba afektywna dwubiegunowa i dystymia.
 • Zaburzenia nerwicowe – charakteryzują się zaburzeniami emocjonalnymi połączonymi z nieprawidłowym przebiegiem procesów psychicznych i towarzyszącymi im objawami somatycznymi. Do zaburzeń pochodzenia nerwicowego należą: zaburzenia lękowe, fobie, zaburzenia dysocjacyjne, reakcje na ciężki stres, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw), wszystkie typu nerwic: neurasteniczna, anakastyczna, lękowa, histeryczna, depresyjna.
 • Kolejnym rodzajem chorób psychicznych są zaburzenia osobowości – trwałe, nieprawidłowe, głęboko zakorzenione wzorce relacji z otoczeniem. Sprawiają znaczne problemy w funkcjonowaniu społecznym. Charakteryzują je nieadekwatne zachowania, wynikające często z niewłaściwych osądów sytuacji. Według podziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyróżniamy osobowość: paranoiczną, schizoidalną, chwiejną emocjonalnie (typ impulsywny i borderline), lękliwą, anankastyczną, histrioniczną, dyssocjalną, zależną itp.
 • Uzależnienia – to zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego wynikające z przymusu wykonywania danej czynności lub zażywania konkretnej substancji – alkoholizm, narkomania, lekomania, seksoholizm itp.
 • Zaburzenia psychiczne związane z postrzeganiem własnego ciała – anoreksja, bigoreksja, otoreksja, tanoreksja itp.
 • Zaburzenia czynności seksualnych – charakteryzują się nieprawidłowym pociągiem seksualnym. Do zaburzeń tego typu należą m.in. pedofilia i zoofilia.

Zobacz film: Choroby psychiczne

źródło:x-news

  Rodzaje chorób psychicznych – które występują najczęściej?

  W dzisiejszym świecie choroby psychiczne są dość powszechne. Wynika to z wielu czynników – prędkości życia, presji społecznej, przepracowania. Dawniej choroby psychiczne były przez społeczeństwo piętnowane, a osoby chore padały ofiarami różnego rodzaju ataków w formie wyzwisk, złośliwych plotek i ogólnego odrzucenia przez społeczeństwo. W obecnych czasach istnieje duża świadomość chorób psychicznych i tego, że osoba dotknięta chorobą nie jest jej winna. Zniknęło napiętnowanie społeczne spowodowane chorobą, dlatego coraz więcej ludzi zgłasza się do gabinetów psychiatrów lub psychologów po pomoc. Objawy i rodzaje chorób psychicznych są niezliczone i spowodowane wieloma różnymi czynnikami. W obecnym społeczeństwie najczęściej występujące choroby psychiczne to te z grupy afektywnych, a więc depresja i choroba afektywna dwubiegunowa, a także związane z postrzeganiem własnego ciała – anoreksja lub bigoreksja. Dość często zdarzają się również zaburzenia o podłożu lękowym. Poważnymi i nasilonymi problemami pozostają także narkomania i alkoholizm.

  Bibliografia:

  1. Stanisław Pużyński, Choroba psychiczna – problemy z definicją oraz miejscem w diagnostyce i regulacjach prawnych, „Psychiatria Polska” 2007, t. XLI, nr 3, s. 299–308

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  87
  15
  Polecamy
  Czym są choroby psychiczne?
Definicja, rodzaje, objawy i leczenie
  Czym są choroby psychiczne? Definicja, rodzaje, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
  Jak rozpoznać nerwicę?
Rodzaje, objawy i leczenie nerwic
  Jak rozpoznać nerwicę? Rodzaje, objawy i leczenie nerwic Dzień Dobry TVN
  Choroby psychiczne u dorosłych i dzieci – definicja i objawy
  Choroby psychiczne u dorosłych i dzieci – definicja i objawy TVN zdrowie
  Schizofrenia paranoidalna – objawy i ich rodzaje w przebiegu choroby
  Schizofrenia paranoidalna – objawy i ich rodzaje w przebiegu choroby TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
  Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
  Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
  Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
  Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
  Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
  Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
  Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
  Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
  Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
  Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
  Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?