Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie właściwości i zastosowanie ma olejek mandarynkowy?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie właściwości i zastosowanie ma olejek mandarynkowy?

Fiolka z olejkiem mandarynkowym

Fot: 5PH / gettyimages.com

Olejek mandarynkowy to naturalny produkt wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, gdzie znalazł zastosowanie zwłaszcza jako substancja zapachowa. Polecany jest w stanach rekonwalescencji i bezsenności. Łagodzi napięcie emocjonalne, podrażnienie i stany zapalne skóry.

Olejek mandarynkowy ma wiele cennych właściwości, w tym antyseptyczne, dezodorujące, tonizujące czy uspokajające. Wspomaga usuwanie rozstępów, cellulitu, zmian trądzikowych. Reguluje wydzielanie sebum. Można skraplać nim pościel, aromatyzować powietrze, stosować go w masażu, dodawać do kąpieli lub traktować jako składnik kosmetyków.

Olejek mandarynkowy – wiadomości ogólne

Olejek mandarynkowy (z łac. Oleum citri reticulatae) to naturalny produkt, który otrzymuje się w procesie tłoczenia skórki owoców drzewa mandarynkowego (z łac. Citrus reticulata Blanco). Mandarynka to gatunek wieloletniej rośliny zaliczanej do rodzaju cytrusów (z łac. Citrus L.) i rodziny rutowate (z łac. Rutaceae Juss.), który występuje w klimacie subtropikalnym i tropikalnym. Olejek mandarynkowy ma lekko pomarańczowy kolor i orzeźwiający, słodki owocowy zapach.

Niestety, jak wszystkie olejki cytrusowe, olejek mandarynkowy jest wrażliwy na działanie promieniowania słonecznego. Ze względu na światłoczułość nie powinien być używany podczas opalania lub wzmożonego wystawiana skóry na promienie UV. Wzmaga jej wrażliwość, przez co może być przyczyną poparzeń. Powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła w pokojowej temperaturze.

Olejek eteryczny mandarynkowy znajduje się w ofercie aptek, sklepów z ziołami, a nawet niektórych drogerii. Nabyć go można także dzięki sprzedaży internetowej. Najczęściej sprzedawany jest w opakowaniach po 10 ml, za które zapłaci się około 12 zł.

Olejek mandarynkowy – właściwości i działanie

Olejek mandarynkowy wykazuje działanie: antyseptyczne, tonizujące, uspokajające, antydepresyjne, orzeźwiające, rozgrzewające, odświeżające, przeciwzapalne, regenerujące, antyreumatyczne, antytoksyczne, przeciwdrobnoustrojowe oraz ściągające. Ze względu na zawartość licznych substancji zapachowych, a zwłaszcza limonenu, γ-terpinen i innych (α-pinen, β-mircen, β-pinen, p-cymen, sabinen), działa dezodorująco. Polecany jest w stanach rekonwalescencji, w przeziębieniu, grypie, menstruacji, infekcjach wirusowych i bakteryjnych, zwłaszcza w obrębie górnych dróg oddechowych. Łagodzi dolegliwości bólowe i podrażnienia, udrażnia nos, ułatwia odkrztuszanie. Wpływa kojąco na centralny układ nerwowy i dodaje sił witalnych, jasności umysłu, podnosi na duchu. Wskazany jest przy złym samopoczuciu, wyczerpaniu fizycznym i psychicznym, migrenowych bólach głowy. Działa łagodnie nasennie, dzięki czemu pomocny jest w stanach lękowych i napięcia nerwowego. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej, poszarzałej, naczyniowej i problematycznej ze skłonnością do wyprysków. Przeciwdziała powstawaniu rozstępów i łagodzi już istniejące, pomaga zniwelować cellulit oraz reguluje wydzielanie łoju. W zabiegach na włosy zmniejsza ich przetłuszczanie się i swędzenie skalpu.

Olejki odżywcze do skóry - który jest najlepszy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło:36,6

Olejek mandarynkowy – zastosowanie

Olejek mandarynkowy ze względu na cenne właściwości ma szerokie zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu, lecz przede wszystkim używany jest w kosmetyce. Znaleźć go można w perfumach, odświeżaczach powietrza, zapachowych zawieszkach do szafy. Można nim wzbogacić skład gotowych preparatów lub kosmetyków własnoręcznie przygotowywanych, tzw. DIY (z ang. do it yourself). Wystarczy tylko 2–4 krople olejku wymieszać z 10–15 ml żelu pod prysznic, szamponu i maski do włosów, kremu czy balsamu do ciała.

Olejek mandarynkowy może być użyty na wiele sposobów. W połączeniu z naturalnymi olejami bazowymi wykorzystywany jest do masażu. W tym celu należy 3–5 kropli olejku mandarynkowego dodać do 12 kropli olejku nośnikowego, np. oliwy z oliwek, oleju migdałowego lub oleju z pestek winogron, po czym kulistymi ruchami dłoni masować ciało. Przeprowadzony przy jego użyciu masaż brzucha wspomaga leczenie kolki, zaparć, niestrawności i pobudza trawienie.

Dodanie mieszaniny oleju mandarynkowego i bazowego do wanny wypełnionej wodą o temperaturze około 35°C do wysokości 1/3 zapewni aromatyczną kąpiel, która powinna trwać do 25 minut. Taki zabieg to gwarancja relaksu, odprężenia i regeneracji organizmu. Rozcieńczony olejek mandarynkowy można wykorzystać jako kompres z watą, ligniną lub chusteczką. Dodanie kilku kropli do odkurzacza neutralizuje nieprzyjemny zapach wydzielający się podczas korzystania z tego sprzętu.

Używasz olejków do pielęgnacji skóry?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Znanym wykorzystaniem olejku mandarynkowego jest aromaterapia. Wystarczy kilka kropli olejku dodać do kominka aromatycznego lub nawilżacza powietrza. Tworzy dobre kompozycje zapachowe z olejkiem bergamotowym, lawendowym, majerankowym, cynamonowym, goździkowym, geraniowym, kminkowym i innymi olejkami cytrusowymi. W przypadku brak takich akcesoriów można go wymieszać w naczyniu z gorącą wodą. Wówczas przeprowadzić można także inhalacje. Po nachyleniu się nad naczyniem głowę nakrywa się ręcznikiem na kilka minut i głęboko oddycha.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?