Odpowiedź eksperta: Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i połączenia tych wad, czyli każde w nie za dużych zakresach. Jeżeli są to duże wady, można doszczepić soczewkę do oka.
Na pytania odpowiada: Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg, ukończyła studia na Warszawskiej Akademii Medycznej na I Wydziale Lekarskim.
Jest Dyrektorem banku Bank Tkanek Oka w Warszawie. Od 2004 r. jest kierownikiem Kliniki Okulistyki CMKP w SPSK im. W. Orłowskiego, od 2009 r. roku jest konsultantem województwa mazowieckiego ds. okulistyki. Od 2010 r. roku jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego a obecnie Prezesem PTO. Prof. jest także Ekspertem Agencji Oceny Technologii Medycznych, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Jest autorem wielu grantów, prac statutowych i własnych. Jest autor lub współautorem ponad 150 publikacji.
W jej dorobku naukowym znajduje się ponad 130 doniesień zjazdowych wygłoszonych na zjazdach krajowych i zagranicznych. Profesor brała czynny udział w przeszło 100 kongresach, sympozjach krajowych i zagranicznych, także o zasięgu ogólnoświatowym.
Kolejne pytania:
Co to jest stożek rogówki, kto jest narażony na tę wadę?
Na czym polega korygowanie astygmatyzmu?
Jak ćwiczyć wzrok, żeby się nie psuł? O czym pamiętać, co robić?
Zobacz też: Najczęstsze wady wzroku - nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia