Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są rodzaje polipów żołądka? Objawy i postępowanie terapeutyczne
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są rodzaje polipów żołądka? Objawy i postępowanie terapeutyczne

ból-brzucha

Fot.: nikodash / stock.adobe.com

Polipy żołądka to twory powstające z błony śluzowej żołądka uwypuklające się do jego wnętrza. Wyróżniamy wiele rodzajów polipów żołądka. Większość z nich nie ma potencjału zezłośliwienia i są usuwane podczas gastroskopii, nie pozostawiając po sobie żadnych komplikacji.

Zdarza się, że polipy w żołądku są sygnałem występowania stanu zapalnego w obrębie przewodu pokarmowego lub choroby dziedzicznej. W każdym przypadku występowania polipów żołądka należy przeprowadzić badanie histologiczne oraz inne badania dodatkowe mające wykluczyć ryzyko powstania nowotworu.

Polipy żołądka – przyczyny

Polip żołądka to określenie makroskopowego tworu uwypuklającego się do światła żołądka. Zmiana ta wywodzi się z błony śluzowej żołądka. Polipy żołądka mogą występować pojedynczo, ale bywają też mnogie.

Polipy w żołądku można podzielić na kilka różniących się od siebie grup. Najczęstsze z nich to:

  • polipy dna żołądka (fundic gland polyps, polipy Elsnera lub polipy trawieńcowe) – występujące najczęściej u chorych w średnim wieku, mogą być skojarzone z polipowatością rodzinną, są zazwyczaj mnogie i drobne. Ryzyko zezłośliwienia jest bardzo małe;
  • polipy hiperplastyczne żołądka – najczęściej występują w okolicy przedodźwiernikowej żołądka, zazwyczaj jako pojedyncze zmiany;
  • polipy gruczolakowate.

Inne polipy żołądka to polipy hamartoma, polipy nienabłonkowe: guz stromalny (GIST), mięśniak gładkokomórkowy, polip włóknisto-zapalny, trzustka ektopowa, tłuszczak i guzy neuroendokrynne.

Czynniki powodujące rozwój polipów na żołądku to długotrwała terapia lekami z grupy IPP, zmniejszającymi wydzielanie soku żołądkowego, stosowanymi na przykład w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego. Mogą powstać również w wyniku przewlekłych zmian zapalnych żołądka o etiologii infekcyjnej (H. pylori), autoimmunologicznej (anemia złośliwa) lub chemicznej (żółciowe zapalenie żołądka). Polipy żołądka mogą pojawić się również w wyniku błędów dietetycznych, nadużywania alkoholu oraz palenia papierosów.

Jak działa układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Objawy jakie dają polipy żołądka?

Polipy żołądka zwykle nie dają objawów (tak jest w 90% obecnych polipów), a o ich istnieniu pacjent dowiaduje się podczas gastroskopii. Mogą występować nieznaczne krwawienia. Większość z nich nie ma potencjału zezłośliwienia.

Rzadko występują inne objawy, takie jak ból brzucha, wymioty, nudności. Dodatkowo może pojawić się uczucie zgagi, odbijanie oraz ból nadbrzusza oraz gorsze samopoczucie i biegunka. Objawy alarmujące, które mogą sugerować rozwijający się proces nowotworowy to znaczna utrata masy ciała oraz anemia świadcząca o utracie krwi.

Diagnostyka przy podejrzeniu polipów żołądka

Polipy żołądka są wykrywane za pomocą gastroskopii, czyli badania przewodu pokarmowego polegającego na wprowadzeniu endoskopu przez jamę ustną i oglądaniu za jego pomocą błony śluzowej przełyku oraz żołądka.

Polipy żołądka mogą zezłośliwieć, dlatego zaleca się ich usuwanie podczas gastroskopii oraz przesyłanie do badania histopatologicznego.

W niektórych przypadkach polipów hiperplastycznych dopuszcza się ich obserwację przez coroczną gastroskopię i pobieranie wycinków celem wykonania badania histopatologicznego. Dodatkowo zleca się badania na obecność bakterii H. pylori.

Polipy żołądka – leczenie

Postępowanie lecznicze, które należy wdrożyć, zależy od wyniku badania histologicznego oraz wielkości zmian, a także obrazu klinicznego i obecności objawów. Polipy uszypułowane o średnicy 1,0–2,0 cm usuwa się za pomocą endoskopii (polipektomia żołądka), natomiast polipy nieuszypułowane (zmiany o średnicy przekraczającej 2 cm) leczy się operacyjnie – wycina się je lub część żołądka. Endoskopowe usuwanie polipów żołądka nie jest bolesne, przeprowadza się je podczas gastroskopii.

Dodatkowo zaleca się zastosowanie antybiotykoterapii w celu eradykacji, czyli usunięcia bakterii Helicobacter pylori. Aż 80% polipów może ulec regresji po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu za pomocą antybiotyków. W przypadku stosowania leków z grupy IPP może być konieczne ich odstawienie.

Dieta jako wsparcie procesu leczenia

Jaka dieta jest odpowiednia przy polipach żołądka? W przypadku wykrycia polipów żołądka, w ich leczeniu może być pomocna modyfikacja dotychczasowej diety polegająca na rezygnacji z produktów ciężkostrawnych i ostrych przypraw. Ważne jest również przestrzeganie zasad piramidy zdrowego żywienia. Zaleca się wyeliminowanie produktów zawierających duże ilości konserwantów, fast foodów i wysoko przetworzonej żywności. Niezbędne jest wykluczenie ze swojej diety alkoholu, papierosów oraz kawy. Zaleca się spożywanie dużej ilości owoców (niekoniecznie cytrusów) i warzyw (wskazane są warzywa gotowane). Należy pamiętać też o prawidłowym nawodnieniu.

Dieta po usunięciu polipa żołądka powinna zapobiegać powstawaniu kolejnym zmianom, dlatego nie warto wracać do złych nawyków żywieniowych, a dbać o siebie nawet wtedy, gdy wydaje się, że problem został już rozwiązany.

Bibliografia:

1. Noszczyk W., Chirurgia. Repetytorium. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016

2. Shaib Y.H., Rugge M., Graham D.Y., Genta R.M.: Management of gastric polyps: panendoscopy-based approach. Clin. Gastroenterol. Hepatol., 2013; 11 (11): 1374–1384

3. Abraham S.C.: Fundic Gland Polyps. Common and Occasionally Problematic Lesions. Gastroenterol. Hepatol. 2010; 6(1): 4851

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
3
Polecamy
Endometrioza.
Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku
Endometrioza. Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Choroba wrzodowa żołądka – jak się objawiają i na czym polega leczenie?
Choroba wrzodowa żołądka – jak się objawiają i na czym polega leczenie? TVN zdrowie
Jak rozpoznać i wyleczyć nadżerkę żołądka?
Jak rozpoznać i wyleczyć nadżerkę żołądka? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty