Szybkie podjęcie leczenia choroby nowotworowej zwiększa rokowania, dlatego tak ważne jest jej jak najwcześniejsze rozpoznanie. Nie należy czekać na pojawienie się objawów raka płuc – osoby z grupy ryzyka powinny regularnie wykonywać badania przesiewowe.
Co to jest rak płuc i u kogo występuje?
Rak płuc, jest zmianą rozwijającą się w dolnych drogach oddechowych. Jest on najczęściej występującym rodzajem nowotworu i najczęstszą przyczyną zgonów wywołanych chorobami płuc. [1]
Rak płuc występuje przeważnie u osób po 50 roku życia (z czego zdecydowana większość przypadków – po 60). Częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, ale różnica w liczbie zachorowań pomiędzy płciami zaczęła spadać przez ostatnie lata.
Warto pamiętać, że rak płuc niezwykle rzadko dotyka osoby spoza grupy ryzyka. Jest więc jednym z tych, któremu łatwo zapobiec, stosując odpowiednią profilaktykę. Na nowotwór ten najczęściej zapadają czynni i bierni palacze, a także osoby zawodowo narażone na szkodliwe substancje. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby kogoś innego dotknęły objawy raka płuc.
Zobacz też: Sposoby na rzucenie palenia
Wczesne objawy raka płuc
Rak płuc i opłucnej bardzo rzadko wywołuje wczesne objawy, dlatego też jest podstępnie rozwijającą się chorobą i często źle rokuje. Jeżeli dochodzi do rozpoznania tego nowotworu w jego wczesnym stadium, najczęściej dzieje się tak na skutek badania radiologicznego wykonywanego z innych powodów lub w ramach badań przesiewowych u osób z grupy ryzyka.
Pierwsze objawy raka płuc są często mylone z przewlekłą infekcją lub skutkiem palenia papierosów. Z tego samego powodu chory nie udaje się do lekarza, a sam lekarz pierwszego kontaktu może nie od razu rozpoznać, że zostały one wywołane przez raka. Należą do nich:
- uporczywy kaszel,
- krwioplucie,
- ból w klatce piersiowej,
- stany zapalne dróg oddechowych.
Są to objawy niespecyficzne, ale warto mieć na uwadze, że rak płuc jest najczęstszą przyczyną krwioplucia i nie zaniedbywać diagnostyki w takiej sytuacji. [2]
Kliniczne objawy raka płuc
Choć zależne są od miejsca, w którym rozwija się nowotwór (centralnie lub peryferycznie), najczęstsze objawy raka płuc to:
- wysięk opłucnowy,
- duszności,
- ból barku promieniujący do ręki (w przypadku wyżej umiejscowionych nowotworów),
-
powiększenie węzłów chłonnych,
- kaszel.
Zobacz też: Płuca palacza – jak wyglądają? Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc
Oraz w przypadku, gdy guz występuje w górnych płatach:
- chrypka – świadcząca o nacieku nowotworu na nerw wsteczny,
- zespół żyły głównej górnej – wywołuje obrzęk twarzy lub uwypuklanie się naczyń krwionośnych na klatce piersiowej
Te objawy również są niespecyficzne i mogą pojawiać się w przebiegu licznych chorób, w tym nienowotworowych. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości rokowania nie są pomyślne, ponieważ świadczą one o zaawansowaniu choroby.
Paranowotworowe objawy raka płuc
Ostatnią grupą symptomów są dotykające całego organizm paranowotworowe objawy raka płuc. Większość z nich pojawia się w końcowym stadium choroby, jednak zdarza się, że pojedyncze z nich mogą wyprzedzać inne oznaki raka.
Do najczęstszych z nich należą:
- bóle kości i stawów,
- gorączka niezwiązana z infekcją,
- zespoły endokrynologiczne,
- neuropatie obwodowe,
- zaburzenia hematologiczne.
Zobaczcie, jak wygląda leczenie raka płuc:
Diagnostyka raka płuc
Diagnostyka raka płuc jest utrudniona ze względu na to, że przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a symptomy choroby nie są charakterystyczne. Osoby z grupy ryzyka, które odczuwają niespecyficzne objawy z dróg oddechowych, szczególnie krwioplucie, powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i nalegać na pełną diagnostykę, gdyż wczesne wykrycie raka płuc znacząco zwiększa szanse na przeżycie.
Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i podstawowych badań dróg oddechowych lekarz pierwszego kontaktu kieruje na prześwietlenie rentgenowskie klatki piersiowej – w większości przypadków guza można zauważyć na zdjęciu RTG. Inne wykonywane badania to tomografia klatki piersiowej i cytologia plwociny. Obecność komórek nowotworowych potwierdza biopsja lub bronchofiberoskopia z pobraniem wycinka oskrzeli.
Jak rozpoznać raka płuc, zanim wystąpią objawy?
Osoby z grupy wysokiego ryzyka (palacze i pracownicy narażeni na wdychanie toksycznych substancji) powinny zdawać sobie sprawę z obciążenia chorobą i korzystać z przesiewowych badań w kierunku raka płuc. Należy się im poddawać regularnie od 50 lub 55 roku życia. Wykonuje się je przy użyciu badania rentgenowskiego (RTG) klatki piersiowej, a w przypadku wątpliwości - tomografii komputerowej.
Z czym można pomylić objawy raka płuc?
Rak płuc wywołuje niespecyficzne objawy, które mogą występować również w przebiegu innych chorób, takich jak odma, gruźlica czy nieleczone stany zapalne górnych dróg oddechowych.
Bibliografia:
- http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-oplucnej-pluca-c33-34/
- Prystupa, B., Spojrzenie pulmonologa na wczesne objawy i diagnostykę raka płuc, “Medycyna rodzinna”, 3–5, 2000, s. 21-22.
- http://onkologia.org.pl/nowotwory-pluca-oplucnej-tchawicy/