Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są objawy raka płuc? Kiedy warto udać się do lekarza?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są objawy raka płuc? Kiedy warto udać się do lekarza?

NAN

Fot: Lydie stock / fotolia.com

Objawy raka płuc często pojawiają się bardzo powoli, podczas gdy choroba podstępnie rozwija się w organizmie. Dolegliwości uważane za jego wczesne symptomy mogą się pojawić dopiero po paru miesiącach od zachorowania.

Szybkie podjęcie leczenia choroby nowotworowej zwiększa rokowania, dlatego tak ważne jest jej jak najwcześniejsze rozpoznanie. Nie należy czekać na pojawienie się objawów raka płuc – osoby z grupy ryzyka powinny regularnie wykonywać badania przesiewowe.

Co to jest rak płuc i u kogo występuje?

Rak płuc, jest zmianą rozwijającą się w dolnych drogach oddechowych. Jest on najczęściej występującym rodzajem nowotworu i najczęstszą przyczyną zgonów wywołanych chorobami płuc. [1]

Rak płuc występuje przeważnie u osób po 50 roku życia (z czego zdecydowana większość przypadków – po 60). Częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, ale różnica w liczbie zachorowań pomiędzy płciami zaczęła spadać przez ostatnie lata.

Warto pamiętać, że rak płuc niezwykle rzadko dotyka osoby spoza grupy ryzyka. Jest więc jednym z tych, któremu łatwo zapobiec, stosując odpowiednią profilaktykę. Na nowotwór ten najczęściej zapadają czynni i bierni palacze, a także osoby zawodowo narażone na szkodliwe substancje. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby kogoś innego dotknęły objawy raka płuc.

Zobacz też: Sposoby na rzucenie palenia

Wczesne objawy raka płuc

Rak płuc i opłucnej bardzo rzadko wywołuje wczesne objawy, dlatego też jest podstępnie rozwijającą się chorobą i często źle rokuje. Jeżeli dochodzi do rozpoznania tego nowotworu w jego wczesnym stadium, najczęściej dzieje się tak na skutek badania radiologicznego wykonywanego z innych powodów lub w ramach badań przesiewowych u osób z grupy ryzyka.

Pierwsze objawy raka płuc są często mylone z przewlekłą infekcją lub skutkiem palenia papierosów. Z tego samego powodu chory nie udaje się do lekarza, a sam lekarz pierwszego kontaktu może nie od razu rozpoznać, że zostały one wywołane przez raka. Należą do nich:

  • uporczywy kaszel,
  • krwioplucie,
  • ból w klatce piersiowej,
  • stany zapalne dróg oddechowych.

Są to objawy niespecyficzne, ale warto mieć na uwadze, że rak płuc jest najczęstszą przyczyną krwioplucia i nie zaniedbywać diagnostyki w takiej sytuacji. [2]

Kliniczne objawy raka płuc

Choć zależne są od miejsca, w którym rozwija się nowotwór (centralnie lub peryferycznie), najczęstsze objawy raka płuc to:

Zobacz też: Płuca palacza – jak wyglądają? Oczyszczanie, objawy i diagnoza raka płuc

Oraz w przypadku, gdy guz występuje w górnych płatach:

  • chrypka – świadcząca o nacieku nowotworu na nerw wsteczny,
  • zespół żyły głównej górnej – wywołuje obrzęk twarzy lub uwypuklanie się naczyń krwionośnych na klatce piersiowej

Te objawy również są niespecyficzne i mogą pojawiać się w przebiegu licznych chorób, w tym nienowotworowych. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości rokowania nie są pomyślne, ponieważ świadczą one o zaawansowaniu choroby.

Paranowotworowe objawy raka płuc

Ostatnią grupą symptomów są dotykające całego organizm paranowotworowe objawy raka płuc. Większość z nich pojawia się w końcowym stadium choroby, jednak zdarza się, że pojedyncze z nich mogą wyprzedzać inne oznaki raka.

Do najczęstszych z nich należą:

  • bóle kości i stawów,
  • gorączka niezwiązana z infekcją,
  • zespoły endokrynologiczne,
  • neuropatie obwodowe,
  • zaburzenia hematologiczne.

Zobaczcie, jak wygląda leczenie raka płuc:

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6

Diagnostyka raka płuc

Diagnostyka raka płuc jest utrudniona ze względu na to, że przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a symptomy choroby nie są charakterystyczne. Osoby z grupy ryzyka, które odczuwają niespecyficzne objawy z dróg oddechowych, szczególnie krwioplucie, powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i nalegać na pełną diagnostykę, gdyż wczesne wykrycie raka płuc znacząco zwiększa szanse na przeżycie.

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i podstawowych badań dróg oddechowych lekarz pierwszego kontaktu kieruje na prześwietlenie rentgenowskie klatki piersiowej – w większości przypadków guza można zauważyć na zdjęciu RTG. Inne wykonywane badania to tomografia klatki piersiowej i cytologia plwociny. Obecność komórek nowotworowych potwierdza biopsja lub bronchofiberoskopia z pobraniem wycinka oskrzeli.

Jak rozpoznać raka płuc, zanim wystąpią objawy?

Osoby z grupy wysokiego ryzyka (palacze i pracownicy narażeni na wdychanie toksycznych substancji) powinny zdawać sobie sprawę z obciążenia chorobą i korzystać z przesiewowych badań w kierunku raka płuc. Należy się im poddawać regularnie od 50 lub 55 roku życia. Wykonuje się je przy użyciu badania rentgenowskiego (RTG) klatki piersiowej, a w przypadku wątpliwości - tomografii komputerowej.

Z czym można pomylić objawy raka płuc?

Rak płuc wywołuje niespecyficzne objawy, które mogą występować również w przebiegu innych chorób, takich jak odma, gruźlica czy nieleczone stany zapalne górnych dróg oddechowych.

Bibliografia:

  1. http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-oplucnej-pluca-c33-34/
  2. Prystupa, B., Spojrzenie pulmonologa na wczesne objawy i diagnostykę raka płuc, “Medycyna rodzinna”, 3–5, 2000, s. 21-22.
  3. http://onkologia.org.pl/nowotwory-pluca-oplucnej-tchawicy/
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
159
17
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?