Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są objawy grypy żołądkowej? Co je wywołuje i w jaki sposób je łagodzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są objawy grypy żołądkowej? Co je wywołuje i w jaki sposób je łagodzić?

Mężczyzna z bólem brzucha

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

Objawy grypy żołądkowej stanowią: nudności, biegunka, wymioty, ból brzucha, brak apetytu. Dodatkowo charakterystyczne są: ogólne osłabienie, ból mięśni, podwyższona temperatura ciała. Ze względu na podobny obraz kliniczny jelitówka mylona bywa z zatruciem pokarmowym.

Grypa żołądkowa, zwana zwyczajowo jelitówką, to zakażenie przewodu pokarmowego wywołane przeważnie przez rotawirusy, norowirusy bądź bakterie z rodzaju Campylobacter. Szczyt zachorowalności przypada na okres zimowy. Objawy grypy żołądkowej pojawiają się w ciągu 1–2 dni od zarażenia, do którego dojść może drogą pokarmową lub kropelkową.

Objawy grypy żołądkowej – co odpowiada za ich powstanie?

Za pojawienie się grypy żołądkowej odpowiadać mogą różne czynniki. Wśród dorosłych chorobę wywołują głównie norowirusy. Z kolei objawy grypy żołądkowej u dzieci powodowane są przeważnie przez rotawirusy. Szacuje się, że do 70–90% infekcji rotawirusowych prowadzi wirus A. W populacji dzieci za około 10% przypadków jelitówki odpowiadają norowirusy. Oprócz etiologii wirusowej możliwa jest także bakteryjna (bakterie z rodzaju Salmonella, Campylobacter, Shigella, Escherichia coli) lub pasożytnicza, przy czym rzadko się je stwierdza.

Jak szybko pojawiają się objawy grypy żołądkowej?

Początkowe objawy grypy żołądkowej pojawiają się w ciągu 1–2 dni od zakażenia. Następuje ono drogą pokarmową lub kropelkową. W pierwszym przypadku choroba szerzy się przez zakażony patogenami pokarm lub wodę. Sprzyja jej niski poziom higieny osobistej i sanitarnej otoczenia. Z kolei zakażenie drogą kropelkową wiąże się z bezpośrednim kontaktem z wydzielinami chorej osoby lub przedmiotami przez nie zanieczyszczonymi. Ryzyko szerzenia jelitówki jest szczególnie wysokie w dużych skupiskach ludzkich, np. w szkołach, zakładach pracy.

Jakie są objawy grypy żołądkowej?

Objawy grypy żołądkowej u dorosłych i dzieci są podobne. Choroba prowadzi przeważnie do biegunki lub wymiotów. Inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego stanowią: nudności, brak apetytu, kurczowe bóle jamy brzusznej. W przypadku wirusowej etiologii choroby stwierdza się dodatkowo podwyższoną temperaturę ciała, której towarzyszą dreszcze, wzmożona potliwość, ogólne osłabienie, uczucie rozbicia, ból głowy lub mięśni. Z kolei gdy za rozwój grypy żołądkowej odpowiada zakażenie bakteryjne, u chorego pojawić się mogą krwawe stolce. Dzieci podczas choroby odmawiają jedzenia, stają się nadmiernie płaczliwe, rozdrażnione, apatyczne. Dodatkowo pojawić mogą się u nich kolki i ulewanie.

Objawy grypy żołądkowej zarówno u dorosłych, jak i u dzieci ustępują przeważnie w ciągu 3–5 dni, maksymalnie do tygodnia. Wyjątek stanowią przypadki choroby w krajach ubogich, w których utrzymuje się nawet przez kilka tygodni.

Jak sobie poradzić z grypą żołądkową? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Grypa żołądkowa - objawy i leczenie Źródło: 36,6

Objawy grypy żołądkowej – ryzyko odwodnienia

Objawy grypy żołądkowej, takie jak intensywne biegunki lub wymioty, wiążą się z ryzykiem odwodnienia. Rozumie się je jako stan, kiedy ilość wody w organizmie jest mniejsza niż wymagana do prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla pacjentów pediatrycznych i geriatrycznych. Skutkuje spadkiem sił, obniżeniem poziomu odporności, zaburzeniem gospodarki elektrolitowej. W ciężkich przypadkach dojść może do utraty świadomości, a nawet uszkodzenia organów wewnętrznych i śmierci. Początkowo odwodnienie nie daje żadnych objawów. Wraz z ubytkiem wody stwierdza się m.in.: uczucie silnego pragnienia, spadek masy ciała, suchość w ustach, ból i zawroty głowy, zmniejszoną ilość oddawanego moczu, osłabienie, zaburzenia widzenia, omdlenie, przyspieszony oddech, zmniejszenie potliwości, ustanie wydzielania śliny, zapadnięte oczy, senność, zaburzenia mowy.

Objawy grypy żołądkowej a nawadnianie organizmu

Bardzo ważnym elementem leczenia grypy żołądkowej jest nawadnianie organizmu. Choremu na jelitówkę najlepiej podawać mineralną wodę niegazowaną, niesłodzoną herbatę, napary z mięty pieprzowej, rumianku, szałwii, kobylaka, borówki czernicy. Wymienione zioła działają przeciwbiegunkowo, przeciwbólowo oraz łagodzą skurcze jelit. Możliwe jest także stosowanie specjalnych mieszanek nawadniających, które dostępne są w postaci tabletek lub saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Specjaliści przestrzegają przed podawaniem choremu na grypę żołądkową słodkich napojów. Zawarty w nich cukier, ściągając wodę do jelit, nasila biegunkę. Oprócz tego, czym będzie się nawadniać organizm, ważny jest także sposób pojenia. Nie powinno się pić łapczywie – dochodzi wówczas do wzmożenia wymiotów. Należy pić często, ale małymi łyczkami. W cięższych przypadkach, gdy nawadnianie doustne jest niemożliwe, konieczna może okazać się hospitalizacja. Wówczas prowadzone jest nawadnianie dojelitowe lub dożylne.

Łagodzenie objawów grypy żołądkowej przez probiotyki

W wyniku grypy żołądkowej kondycja flory bakteryjnej przewodu pokarmowego ulega pogorszeniu. Żeby złagodzić dolegliwości choroby i zregenerować uszkodzoną błonę śluzową żołądka, wskazane jest stosowanie probiotyków. Preparaty te hamują rozwój patogennych mikroorganizmów. W ich składzie znajdują się wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży, w tym przeważnie bakterie kwasu mlekowego.

Bibliografia:

  1. P.H. Dennehy, Viral gastroenteritis in children, „The Pediatric Infectious Disease Journal” 2011, 30(1), s. 63–64.
  2. M. Pakulska, A. Jackowska-Tracz, M. Tracz, Norowirusy w żywności – najczęstszy niebakteryjny czynnik zakażeń pokarmowych u ludzi, „Życie Weterynaryjne” 2014, 89(8), s. 694–695.
  3. M. Korycka, Epidemiologia zakażeń rotawirusowych u dzieci, „Przegląd Epidemiologiczny” 2001, 55, s. 275–279.
  4. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienia zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa 2014.
  5. N.J. Peckenpaugh, Podstawy żywienia i dietoterapia, Elsevier, Wrocław 2011.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?