Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są objawy grypy żołądkowej? Co je wywołuje i w jaki sposób je łagodzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są objawy grypy żołądkowej? Co je wywołuje i w jaki sposób je łagodzić?

Mężczyzna z bólem brzucha

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

Objawy grypy żołądkowej stanowią: nudności, biegunka, wymioty, ból brzucha, brak apetytu. Dodatkowo charakterystyczne są: ogólne osłabienie, ból mięśni, podwyższona temperatura ciała. Ze względu na podobny obraz kliniczny jelitówka mylona bywa z zatruciem pokarmowym.

Grypa żołądkowa, zwana zwyczajowo jelitówką, to zakażenie przewodu pokarmowego wywołane przeważnie przez rotawirusy, norowirusy bądź bakterie z rodzaju Campylobacter. Szczyt zachorowalności przypada na okres zimowy. Objawy grypy żołądkowej pojawiają się w ciągu 1–2 dni od zarażenia, do którego dojść może drogą pokarmową lub kropelkową.

Objawy grypy żołądkowej – co odpowiada za ich powstanie?

Za pojawienie się grypy żołądkowej odpowiadać mogą różne czynniki. Wśród dorosłych chorobę wywołują głównie norowirusy. Z kolei objawy grypy żołądkowej u dzieci powodowane są przeważnie przez rotawirusy. Szacuje się, że do 70–90% infekcji rotawirusowych prowadzi wirus A. W populacji dzieci za około 10% przypadków jelitówki odpowiadają norowirusy. Oprócz etiologii wirusowej możliwa jest także bakteryjna (bakterie z rodzaju Salmonella, Campylobacter, Shigella, Escherichia coli) lub pasożytnicza, przy czym rzadko się je stwierdza.

Jak szybko pojawiają się objawy grypy żołądkowej?

Początkowe objawy grypy żołądkowej pojawiają się w ciągu 1–2 dni od zakażenia. Następuje ono drogą pokarmową lub kropelkową. W pierwszym przypadku choroba szerzy się przez zakażony patogenami pokarm lub wodę. Sprzyja jej niski poziom higieny osobistej i sanitarnej otoczenia. Z kolei zakażenie drogą kropelkową wiąże się z bezpośrednim kontaktem z wydzielinami chorej osoby lub przedmiotami przez nie zanieczyszczonymi. Ryzyko szerzenia jelitówki jest szczególnie wysokie w dużych skupiskach ludzkich, np. w szkołach, zakładach pracy.

Jakie są objawy grypy żołądkowej?

Objawy grypy żołądkowej u dorosłych i dzieci są podobne. Choroba prowadzi przeważnie do biegunki lub wymiotów. Inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego stanowią: nudności, brak apetytu, kurczowe bóle jamy brzusznej. W przypadku wirusowej etiologii choroby stwierdza się dodatkowo podwyższoną temperaturę ciała, której towarzyszą dreszcze, wzmożona potliwość, ogólne osłabienie, uczucie rozbicia, ból głowy lub mięśni. Z kolei gdy za rozwój grypy żołądkowej odpowiada zakażenie bakteryjne, u chorego pojawić się mogą krwawe stolce. Dzieci podczas choroby odmawiają jedzenia, stają się nadmiernie płaczliwe, rozdrażnione, apatyczne. Dodatkowo pojawić mogą się u nich kolki i ulewanie.

Objawy grypy żołądkowej zarówno u dorosłych, jak i u dzieci ustępują przeważnie w ciągu 3–5 dni, maksymalnie do tygodnia. Wyjątek stanowią przypadki choroby w krajach ubogich, w których utrzymuje się nawet przez kilka tygodni.

Jak sobie poradzić z grypą żołądkową? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Grypa żołądkowa - objawy i leczenie Źródło: 36,6

Objawy grypy żołądkowej – ryzyko odwodnienia

Objawy grypy żołądkowej, takie jak intensywne biegunki lub wymioty, wiążą się z ryzykiem odwodnienia. Rozumie się je jako stan, kiedy ilość wody w organizmie jest mniejsza niż wymagana do prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla pacjentów pediatrycznych i geriatrycznych. Skutkuje spadkiem sił, obniżeniem poziomu odporności, zaburzeniem gospodarki elektrolitowej. W ciężkich przypadkach dojść może do utraty świadomości, a nawet uszkodzenia organów wewnętrznych i śmierci. Początkowo odwodnienie nie daje żadnych objawów. Wraz z ubytkiem wody stwierdza się m.in.: uczucie silnego pragnienia, spadek masy ciała, suchość w ustach, ból i zawroty głowy, zmniejszoną ilość oddawanego moczu, osłabienie, zaburzenia widzenia, omdlenie, przyspieszony oddech, zmniejszenie potliwości, ustanie wydzielania śliny, zapadnięte oczy, senność, zaburzenia mowy.

Objawy grypy żołądkowej a nawadnianie organizmu

Bardzo ważnym elementem leczenia grypy żołądkowej jest nawadnianie organizmu. Choremu na jelitówkę najlepiej podawać mineralną wodę niegazowaną, niesłodzoną herbatę, napary z mięty pieprzowej, rumianku, szałwii, kobylaka, borówki czernicy. Wymienione zioła działają przeciwbiegunkowo, przeciwbólowo oraz łagodzą skurcze jelit. Możliwe jest także stosowanie specjalnych mieszanek nawadniających, które dostępne są w postaci tabletek lub saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Specjaliści przestrzegają przed podawaniem choremu na grypę żołądkową słodkich napojów. Zawarty w nich cukier, ściągając wodę do jelit, nasila biegunkę. Oprócz tego, czym będzie się nawadniać organizm, ważny jest także sposób pojenia. Nie powinno się pić łapczywie – dochodzi wówczas do wzmożenia wymiotów. Należy pić często, ale małymi łyczkami. W cięższych przypadkach, gdy nawadnianie doustne jest niemożliwe, konieczna może okazać się hospitalizacja. Wówczas prowadzone jest nawadnianie dojelitowe lub dożylne.

Łagodzenie objawów grypy żołądkowej przez probiotyki

W wyniku grypy żołądkowej kondycja flory bakteryjnej przewodu pokarmowego ulega pogorszeniu. Żeby złagodzić dolegliwości choroby i zregenerować uszkodzoną błonę śluzową żołądka, wskazane jest stosowanie probiotyków. Preparaty te hamują rozwój patogennych mikroorganizmów. W ich składzie znajdują się wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży, w tym przeważnie bakterie kwasu mlekowego.

Bibliografia:

  1. P.H. Dennehy, Viral gastroenteritis in children, „The Pediatric Infectious Disease Journal” 2011, 30(1), s. 63–64.
  2. M. Pakulska, A. Jackowska-Tracz, M. Tracz, Norowirusy w żywności – najczęstszy niebakteryjny czynnik zakażeń pokarmowych u ludzi, „Życie Weterynaryjne” 2014, 89(8), s. 694–695.
  3. M. Korycka, Epidemiologia zakażeń rotawirusowych u dzieci, „Przegląd Epidemiologiczny” 2001, 55, s. 275–279.
  4. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienia zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa 2014.
  5. N.J. Peckenpaugh, Podstawy żywienia i dietoterapia, Elsevier, Wrocław 2011.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Grypa żołądkowa – zarażenie rotawirusami, adenowirusami i norowirusami.
Charakterystyka, objawy, leczenie
Grypa żołądkowa – zarażenie rotawirusami, adenowirusami i norowirusami. Charakterystyka, objawy, leczenie TVN zdrowie
Jakie są przyczyny grypy?
W jaki sposób można zarazić się grypą?
Jakie są przyczyny grypy? W jaki sposób można zarazić się grypą? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?