Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie mogą być objawy alergii pokarmowej, kontaktowej i wziewnej? Sposoby łagodzenia alergii
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie mogą być objawy alergii pokarmowej, kontaktowej i wziewnej? Sposoby łagodzenia alergii

Ziarna pyłku z różnych roślin

Fot. Dr_Microbe / Getty Images

Objawy alergii wziewnej to przeważnie katar i kaszel. Typowe dla alergii kontaktowej są natomiast zmiany skórne jak zaczerwienienie i świąd. Z kolei alergia pokarmowa powoduje bóle brzucha, nudności i zaburzenia defekacji.

Alergia to coraz częściej spotykana przypadłość. Może mieć charakter wziewny, kontaktowy lub pokarmowy. Objawy alergii są dość uciążliwe i niekiedy znacznie ograniczają codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów łagodzenia i zapobiegania pojawieniu się ich.

Objawy alergii – co je wywołuje?

Alergia powstaje w wyniku patologicznej reakcji immunologicznej organizmu na działanie alergenów. W konsekwencji dochodzi do powstania przeciwciał prowadzących do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego. Objawy alergii zależą od podłoża jej powstania. Alergie wziewne wywołane są przeważnie przez pyłki roślinne, zwłaszcza drzew (np. leszczyna, olcha, brzoza, topola, wierzba, grab), traw i bylin (babka lancetowata, bylica, pokrzywa, komosa, szczaw) oraz zarodniki pleśni, wydaliny i wydzieliny zwierząt czy roztocza kurzu. Alergię pokarmową powodują wybrane produkty spożywcze m.in. orzechy, ryby i inne owoce morza, mleko, białko jaj, soja, zboża (gluten), owoce czy konserwanty. Z kolei za alergię kontaktową odpowiadać mogą niektóre metale, lateks, składniki kosmetyków czy produktów chemicznych.

Zobacz film i sprawdź jak złagodzić objawy wiosennej alergii:

Zobacz film: Jak złagodzić objawy wiosennej alergii. Źródło Dzień Dobry TVN

Objawy alergii pokarmowej

Objawy alergii pokarmowej dotyczą przeważnie zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, takich jak wymioty, nudności, biegunka, kurczowy ból brzucha, wzdęcia, uczucie przelewania w brzuchu. Niekiedy pojawić się mogą: podwyższona temperatura ciała, zmiany skórne, obrzmienie warg, języka, ust, gardła i twarzy, kłopoty z oddychaniem, ból głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Alergia pokarmowa prowadzi czasem do zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Objawy alergii pokarmowej u dorosłych są przeważnie mniej dokuczliwe niż u dzieci. Najmłodsi alergicy stają się rozdrażnieni, płaczliwi, źle śpią, mają kolkę, ulewają. Badacze uważają, że pojawienie się alergii pokarmowej u dzieci zapowiada często rozwój astmy oskrzelowej i alergicznego nieżytu nosa.

Jak złagodzić objawy alergii pokarmowej?

Złagodzenie objawów alergii pokarmowej następuje na skutek wycofania z codziennej diety pokarmu odpowiedzialnego za pojawienie się ich. W związku z tym najlepiej zgłosić się do specjalisty w celu ustalenia tzw. diety eliminacyjnej. Literatura przedmiotu wskazuje przypadki uzyskania tolerancji na uczulające pokarmy w wyniku stosowania diety. Niekiedy konieczne bywa jednak wprowadzenie farmakoterapii. Alergia pokarmowa bywa też leczona przez odczulanie.

Polecamy: Na czym polega astma alergiczna (atopowa)? Przyczyny, objawy i leczenie

Jakie są objawy alergii wziewnej?

Objawy alergii wziewnej dotyczą przeważnie układu oddechowego. Wymienia się wśród nich m.in.: wodnistą wydzielinę z nosa, uczucie rozpierania w nosie, uporczywe swędzenie i upośledzenie drożności nosa, duszność, trudności z oddychaniem, męczący kaszel, częste kichanie, podrażnienie gardła. Dodatkowo alergia wziewna objawiać się może łzawieniem, zaczerwienieniem i pieczeniem oczu, zaburzeniami widzenia oraz świszczącym oddechem i uczuciem ucisku w klatce piersiowej. Niekiedy do powyższych objawów alergii na trawy i inne pyłki roślinne dołączyć mogą dolegliwości ogólne jak uczucie rozbicia, utrata łaknienia, zmęczenie, podwyższona ciepłota ciała i bóle głowy.

Należy zwrócić uwagę, że objawy alergii na pyłki roślinne mają sezonowy charakter. Najgorszymi dla alergika miesiącami są: koniec kwietnia, maj i czerwiec, choć sporo roślin pyli też w lipcu i sierpniu. Badacze informują, że pierwsze objawy kliniczne u alergików pojawiają się po osiągnięciu przez alergeny stężenia wynoszącego około 20 ziaren pyłku na 1 m3 powietrza. Pyłki są niewielkie i lekkie, przez co mogą przemieszczać się na duże odległości.

Polecamy: Kalendarz pylenia – pomocne narzędzie dla alergików. Co i kiedy pyli?

Zobaczcie na filmie czym jest alergia i jak na nasz organizm oddziałują alergeny:

Zobacz film: Co uczula nas najczęściej? Źródło: 36,6

Jak złagodzić objawy alergii na pyłki?

Wobec chorych zastosować można odczulanie. Złagodzenie dolegliwości przyniesie farmakoterapia i zażywanie leków antyhistaminowych. Ograniczyć należy przebywanie w miejscach występowania źródła alergii. W sezonie pylenia po powrocie do domu warto obmyć ciało i zmienić odzież. Najlepiej, by wietrzenie pomieszczeń i spacerowanie odbywało się wieczorem, po opadach deszczu.

Objawy alergii kontaktowej

Objawy alergii kontaktowej mają przeważnie formę zmian skórnych. Są to: pokrzywka, świąd, pieczenie, zaczerwienienie, suchość, szorstkość, łuszczenie się, obrzęk skóry, wypryski, przeczosy.

Jak złagodzić objawy alergii kontaktowej? Złagodzenie objawów alergii na nikiel przyniesie unikanie wszelkich elementów garderoby czy biżuterii mających go w swoim składzie. Z kolei w alergii na środki chemiczne stosować należy specjalne kosmetyki przeznaczone dla skóry skłonnej do podrażnień czy proszki do prania wskazane dla alergików. Niekiedy konieczna jest farmakoterapia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Jak walczyć z alergią na pyłki?
Przyczyny i objawy alergii pyłkowej
Jak walczyć z alergią na pyłki? Przyczyny i objawy alergii pyłkowej TVN zdrowie
Jak długo pyli brzoza?
Pylenie brzozy – reakcje krzyżowe i objawy
Jak długo pyli brzoza? Pylenie brzozy – reakcje krzyżowe i objawy TVN zdrowie
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt.
Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku!
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt. Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku! Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie