Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie funkcje w organizmie człowieka pełnią nerwy międzyżebrowe?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie funkcje w organizmie człowieka pełnią nerwy międzyżebrowe?

Lekarz i pacjent - digitalizacja systemów medycznych. Lekarz wystawia e-receptę lub e-zwolnienie.

Fot. Hero Images / Getty Images

Układ nerwowy to rozbudowana sieć koordynująca pracę całego organizmu. Nerwy międzyżebrowe należą do grupy nerwów rdzeniowych, rozchodzących się bezpośrednio od rdzenia kręgowego. Za co są odpowiedzialne nerwy międzyżebrowe, że jest ich aż 12 par?

Mózg i rdzeń kręgowy tworzą ośrodkowy układ nerwowy, czyli centralę nerwową organizmu człowieka. Wyróżniamy 12 par nerwów czaszkowych i 31 par nerwów rdzeniowych. Nerwy stopniowo rozdzielają się na mniejsze gałązki i unerwiają konkretne okolice i narządy ciała. Nerwy międzyżebrowe składają się z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych piersiowych.

Gdzie są nerwy międzyżebrowe?

Nerwy międzyżebrowe stanowią gałęzie głównego nerwu rdzeniowego rozchodzącego się z rdzenia kręgowego przez otwory międzykręgowe ku przodowi z piersiowego odcinka kręgosłupa. Nerwy międzyżebrowe znajdują się na całej długości kręgosłupa piersiowego i biegną we wszystkich przestrzeniach międzyżebrowych. Nerwy międzyżebrowe wychodzą spomiędzy dwunastu kręgów piersiowych i przebiegają pomiędzy dwunastoma parami żeber po obu stronach.

Od miejsca ich położenia wywodzi się nazwa nerwów. Natomiast gałązka nerwu międzyżebrowego dwunastej pary znajduje się poniżej ostatniego żebra i nazywa się nerwem podżebrowym.

Na nerwy międzyżebrowe składają się tzw. brzuszne wiązki nerwowe nerwów rdzeniowych piersiowych, tworząc sploty tylko w odcinku ich wyjścia z rdzenia. Biegnąc w przestrzeniach międzyżebrowych, nerwy rozchodzą się na pojedyncze gałązki i cienkie włókna nerwowe na samym końcu ich przebiegu.

Nerwy międzyżebrowe w górnych partiach klatki piersiowej ułożone są pionowo, natomiast kształt łuku przybierają w dolnych jej częściach.

Budowę i funkcje układu nerwowego przybliży Wam film: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Funkcje nerwów międzykręgowych

Ze względu na piętrowy układ nerwów rdzeniowych, rozchodzące się gałęzie nerwów międzyżebrowych z odcinka piersiowego kręgosłupa odpowiadają za funkcjonowanie narządów i tkanek na wysokości dwunastu kręgów piersiowych.

Odchodząca z nerwu rdzeniowego sieć dwunastu par nerwów międzyżebrowych zaopatruje czuciowo i ruchowo mięśnie i skórę klatki piersiowej, a także górną część przedniej ściany brzucha i przeponę.

Nerwy międzyżebrowe w odcinku Th1–Th6 unerwiają górną klatkę piersiową. Nerwy z odcinka kręgosłupa piersiowego Th7–Th12 odpowiadają za dolną część klatki oraz za brzuch i przeponę.

Uszkodzone nerwy międzyżebrowe

Elastyczne i wytrzymałe nerwy międzyżebrowe narażone są na wszelkiego rodzaju zespoły bólowe i dysfunkcje spowodowane najczęściej bezpośrednim uciskiem na korzenie włókien nerwowych międzyżebrowych. Uszkodzenia nerwów wynikają ze zmian strukturalnych kręgosłupa piersiowego, jego stanów zapalnych lub wystąpienia infekcji wirusowych.

Objawy ucisku na nerwy międzyżebrowe i podrażnienia gałązek nerwowych występują pod postacią nerwobólu międzyżebrowego.

Nerwoból międzyżebrowy promieniuje od miejsca uszkodzenia wzdłuż przebiegu gałązki nerwu w przestrzeni międzyżebrowej aż do samych zakończeń nerwowych w środkowej linii klatki piersiowej i przedniej strony brzucha. Lokalizacja bólu ściśle pokrywa się z anatomicznym przebiegiem nerwów międzykręgowych.

Dolegliwości bólowe nerwów międzyżebrowych wywołują dodatkowo ograniczenia mechaniczne kręgosłupa piersiowego, klatki piersiowej i tułowia, powodując u chorej osoby dodatkowy dyskomfort psychofizyczny.

Charakter bólu uszkodzonego nerwu międzyżebrowego określa się jako ostry, rwący i napadowy. Nerwoból nasila się podczas wykonywania skrętów i skłonów tułowia oraz w momencie wdechu, kaszlu i kichania.

Uszkodzone nerwy międzyżebrowe wywołują nadwrażliwość na dotyk i uczucie drętwienia w obszarze unerwionym przez nerw. Nerwy międzykręgowe mogą objawiać się jednostronnie lub obustronnie.

Przyczyny uszkodzenia nerwu międzyżebrowego

Bezpośrednimi przyczynami drażniącymi nerwy międzyżebrowe są:

  • urazy żeber i klatki piersiowej
  • uciski nerwów międzyżebrowych w wyniku obrzęku lub guza nowotworowego
  • choroby destrukcyjne kręgosłupa piersiowego, np. stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe i zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa, boczne skrzywienie kręgosłupa, osteoporoza, dyskopatia, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)
  • zatrucia organizmu alkoholem, tlenkiem węgla czy niedoborem witamin z grupy B
  • przewianie organizmu i naciągnięcie nerwów międzykręgowych w wyniku gwałtownych ruchów
  • trwające choroby pierwotne, na których tle występuje podrażnienie nerwów międzyżebrowych, np. półpasiec, cukrzyca, mocznica.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
348
35
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?