Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zrobić maseczkę z węgla aktywnego (peel off)? Przepis i wskazówki
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zrobić maseczkę z węgla aktywnego (peel off)? Przepis i wskazówki

maseczka

Fot. kazmulka / Getty Images

Maseczka węglowa oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Jest szczególnie polecana na wągry i trądzik. Najskuteczniej działa maseczka peel off przygotowana z węgla leczniczego i żelatyny bądź kleju. Można ją bez problemu zrobić w warunkach domowych.

Maseczka z węgla aktywnego (czy po prostu maseczka węglowa) bazuje na właściwościach leczniczych węgla aktywnego (aktywowanego). Chodzi o substancję, która składa się głównie z węgla pierwiastkowego (łac. carboneum) w postaci bezpośredniej, czyli sadzy oraz częściowo w formie drobnokrystalicznego grafitu. Węgiel aktywny w medycynie znajduje zastosowanie od dawna. Chorzy z objawami niestrawności i problemów żołądkowych przyjmują go w postaci węgla leczniczego w pastylkach. Węgiel aktywny może być też wykorzystany do przygotowania maseczki węglowej.

Maseczka z węgla aktywnego – na co stosować?

Właściwości kosmetyczne maseczki węglowej opierają się przede wszystkim na jej działaniu bakteriobójczym i oczyszczającym. Węgiel aktywny ma zdolność usuwania toksyn oraz zanieczyszczeń zarówno z wierzchniej, jak i z głębszych warstw skóry. Każdego dnia na skórze gromadzą się kurz, brud, zanieczyszczenia, pozostałości niezmytych kosmetyków. Skórze szkodzi również smog. Dzięki maseczce węglowej można się tych zanieczyszczeń pozbyć.

Maseczka z węglem aktywnym pomaga oczyścić cerę, działa antybakteryjnie i ściągająco, usuwa nadmiar sebum. Jest też wskazana w przypadku wągrów i trądziku. Po zabiegu z wykorzystaniem czarnej maski węglowej skóra jest gładka i napięta, wyrównuje się jej koloryt. Maseczka, działając przeciwstarzeniowo, zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek.

Domowa maseczka węglowa peel off

Najpopularniejszą formą nakładania na skórę węgla aktywnego jest maseczka peel off. Różni się ona od zwykłej maseczki tym, że ma formę żelu, a nie papki. Po skończonym zabiegu maseczkę peel off wystarczy ściągnąć z twarzy – nie trzeba jej zmywać. Maseczka węglowa jest bardzo skuteczna – zanieczyszczenia zostają usunięte natychmiast, a skóra jest głęboko oczyszczona. Maseczka z węgla aktywnego peel off przeznaczona jest do cery tłustej, problematycznej, z zaskórnikami i trądzikiem. Nie jest wskazana dla skóry wrażliwej i suchej.

Zobacz film: Ślimak dla urody, czyli maseczka z żywych ślimaków. Źródło: Stylowy Magazyn

Jak zrobić maseczkę z węgla?

W warunkach domowych najłatwiej przygotować maseczkę z węgla aktywnego i żelatyny. Do jej przygotowania potrzebny jest węgiel w tabletkach (np. leczniczy, dostępny w aptece). Około 3 tabletek należy rozgnieść, aby uzyskać sypką konsystencję. Jeszcze łatwiej maseczkę z węgla można zrobić, używając węgla aktywowanego w kapsułach, z których wystarczy wysypać zawartość. Następnie należy rozpuścić 1 łyżkę żelatyny w niewielkiej ilości gorącej wody i wymieszać z węglem, dodając 1–2 łyżki wody, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Po wystygnięciu nałożyć maseczkę węglową na twarz, a po około 30 minutach zdjąć. Uwaga! Ściąganie maseczki peel off może być dość nieprzyjemne, szczególnie za pierwszym razem.

Popularna jest maseczka z węgla i kleju, także w formie peel off. Przepis na nią jest podobny do powyższego z tą różnicą, że zamiast żelatyny używa się kleju (np. szkolnego, biurowego – koniecznie nietoksycznego, najlepiej przeznaczonego dla dzieci). Ściąganie maseczki z węgla i kleju jest jednak zazwyczaj bardziej problematyczne, ponieważ klej mocno przylega do skóry. Wcześniej warto wykonać próbę uczuleniową na dowolnym obszarze skóry, żeby sprawdzić, czy klej nie uczula.

Maseczkę z węgla aktywnego można przygotować w sposób tradycyjny, zmiażdżone tabletki albo węgiel z kapsułek łącząc z niewielką ilością wody albo jogurtu naturalnego. Nałożyć na twarz, a po ok. 30–40 minutach zmyć ciepłą wodą.

Uwaga! Bardzo dobrym sposobem na zwiększenie skuteczności maseczki węglowej jest otwarcie porów skóry poprzez wykonanie parówki. W tym celu należy najpierw wziąć ciepłą kąpiel albo nachylić się nad miską z gorącą wodą, okryć głowę ręcznikiem i dopiero potem nałożyć maseczkę.

Czarną maskę węglową należy nakładać najwyżej raz w tygodniu – częstsza aplikacja węgla aktywnego mogłaby wysuszyć i podrażnić skórę.

Maseczki węglowe ze sklepu

Choć maseczka z węgla aktywnego jest bardzo łatwa w przygotowaniu i tania, można zaopatrzyć się w gotową maskę węglową. W drogeriach maseczkę z węgla aktywnego można dostać np. w postaci saszetek do jednorazowego wykorzystania. Szczególną uwagę warto zwrócić na maskę algową do twarzy z węglem aktywnym, która łączy lecznicze oraz pielęgnacyjne właściwości węgla aktywowanego z właściwościami alg. W sprzedaży są też maski węglowe zawierające glinkę, różowy grejpfrut czy czerwone winogrona.

Zobacz film: Domowa maseczka ujędrniająca skórę. Źródło: Klinika urody


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Domowa maseczka na wągry – proste przepisy i sposób na przygotowanie skóry do zabiegu
Domowa maseczka na wągry – proste przepisy i sposób na przygotowanie skóry do zabiegu Dzień Dobry TVN
Jak działa maseczka z żelatyny?
Przepisy na maseczkę z żelatyny
Jak działa maseczka z żelatyny? Przepisy na maseczkę z żelatyny Dzień Dobry TVN
Domowa maseczka na wągry z węgla aktywnego, sody, jajka, żelatyny – skuteczny sposób na zaskórniki na twarzy
Domowa maseczka na wągry z węgla aktywnego, sody, jajka, żelatyny – skuteczny sposób na zaskórniki na twarzy TVN zdrowie
Maseczka oczyszczająca – przepisy na skuteczne domowe maseczki oczyszczające
Maseczka oczyszczająca – przepisy na skuteczne domowe maseczki oczyszczające TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie