Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zrobić badanie krwi w czasie koronawirusa?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zrobić badanie krwi w czasie koronawirusa?

Próbki krwi

Fot: TEK IMAGE / gettyimages.com

Morfologia to jedno z najbardziej podstawowych i najczęściej zlecanych badań. Mimo że służba zdrowia skoncentrowała się na walce z pandemią, to część pacjentów musi regularnie wykonywać badania. Jak obecnie wygląda pobieranie krwi i jakich zasad trzeba przestrzegać?

Badanie krwi mówi bardzo dużo o naszym stanie zdrowia. Na jego podstawie można rozpoznać stan zapalny, anemię, cukrzycę, czy niektóre niedobory. Mimo że do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać (poza tym, że trzeba przyjść do puntu pobrań na czczo), to w obecnej sytuacji jego wykonanie wymaga specjalnych środków ostrożności.

Jak zbadać krew w czasie koronawirusa?

Pandemia sprawiła, że cała służba zdrowia pracuje inaczej. Lekarze diagnozują pacjentów przez telefon lub odbywają wizyty w świecie wirtualnym. Mimo że taki system w większości przypadków dobrze się sprawdza, to nie wszystko da się zrobić „przez internet” lub przez telefon. Do placówki muszą się udać osoby, które chcą wykonać badanie krwi. Jak dzisiaj pobiera się krew do badania?

Wprowadziliśmy zapisy i choć nie są one obowiązkowe, to naszym zdaniem takie rozwiązanie jest dużo bezpieczniejsze. Każdy pacjent, który do nas przychodzi jest dokładnie sprawdzany. Ma mierzoną temperaturę oraz wypełnia specjalną ankietę. Pytamy w niej czy miał w ostatnim czasie kontakt z kimś zakażonym lub sam ma objawy mogące świadczyć o COVID-19. Dodatkowo każdego pacjenta weryfikujemy i sprawdzamy, czy nie ma go w systemie, gdzie NFZ umieszcza dane osób objętych kwarantanną – mówi w rozmowie z serwisem Zdrowie TVN Marta Bąk, Brand manager Babka Medica.

Badanie krwi - zabezpieczenia przed zarażeniem koronawirusem

Ale to nie koniec zabezpieczeń, które wprowadziła palcówka. Przy recepcji mogą być obsługiwane maksymalnie dwie osoby. Dodatkowo przy ustawiono przy niej specjalną barierę, która chroni zarówno pracowników przychodni, jak pacjentów.

Dodatkowo każdy, kto do nas przychodzi musi mieć maseczkę. W placówce dostępny jest także środek do dezynfekcji. Po każdym pacjencie, który przyszedł oddać krew punkt pobrań jest bardzo dokładnie dezynfekowany. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów z recepcji zniknęły ulotki oraz zabawki, czyli wszystkie przedmioty i rzeczy, na których mógłby się znajdować groźny dla zdrowia patogen – mówi Marta Bąk, Brand manager Babka Medica.

Podobne zasady obowiązują w innych punktach pobrań. Dla bezpieczeństwa w wielu z nich została ograniczona liczba pacjentów, która może w jednym czasie przebywać w palcówce. Część punktów zmieniła też godziny pracy.

Zobacz film i dowiedz się z czego składa się krew:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock

Jak się przygotować do badania krwi?

Osoba badana nie powinna jeść nic w ciągu 12 godzin poprzedzających badanie. Krew do morfologii pobiera się rano, do godziny 10, ponieważ niektóre z parametrów zmieniają się w trakcie dnia.

Badanie krwi u dziecka przebiega w ten sam sposób co u osoby dorosłej. Aby złagodzić u najmłodszych stres związany z pobieraniem krwi, można dziecko w tym czasie potrzymać za rękę czy przytulić.

Podczas badania z żyły łokciowej pobiera się ok. 5 ml krwi. Taka ilość wystarczy, aby sprawdzić stężenie cholesterolu, trójglicerydów, glukozy, białka, pierwiastków i wielu innych parametrów. Natomiast wskaźniki OB lub CRP pozwalają wykryć stan zapalny. W oparciu o badanie krwi można ocenić krzepliwość krwi oraz sprawdzić stężenie hormonów. Specjaliści zalecają, aby morfologię wykonywać co najmniej raz w roku.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
105
9
Polecamy
Stacjom krwiodawstwa brakuje krwi - przez pandemię i...
wakacje
Stacjom krwiodawstwa brakuje krwi - przez pandemię i... wakacje TVN zdrowie
Aktualne procedury w przypadku zachorowania na COVID-19.
Jakie zasady obowiązują podczas izolacji?
Aktualne procedury w przypadku zachorowania na COVID-19. Jakie zasady obowiązują podczas izolacji? Dzień Dobry TVN
Testy na koronawirusa - broń w walce z pandemią.
"Każda osoba, która jest nosicielem, potencjalnie zarazi 2,5 osoby"
Testy na koronawirusa - broń w walce z pandemią. "Każda osoba, która jest nosicielem, potencjalnie zarazi 2,5 osoby" Dzień Dobry TVN
Jak w czasie pandemii wykonuje się badania obrazowe?
Jak w czasie pandemii wykonuje się badania obrazowe? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty