Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wzmocnić naczynia krwionośne? Przyczyny słabych naczyń krwionośnych
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wzmocnić naczynia krwionośne? Przyczyny słabych naczyń krwionośnych

Kobieta, która ma żylaki

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Naczynia krwionośne stanowią podstawową część układu krążenia. Służą przede wszystkim do transportowania krwi przez organizm. Nieprawidłowa dieta, zażywane leki i choroby mogą doprowadzić do ich uszkodzenia.

Naczynia krwionośne dzieli się na tętnice, żyły i naczynia włosowate. Są to delikatne struktury, które mogą ulec uszkodzeniu. Nierzadko dochodzi do pękania, rozszerzenia lub zwężania naczyń krwionośnych. Najbardziej widoczne są zmiany powstałe na nogach czy twarzy (tzw. cera naczynkowa). Wzmocnienie naczyń krwionośnych zapewniają zarówno specjalistyczne, jak i domowe rozwiązania.

Naczynia krwionośne – rodzaje

Naczynia krwionośne stanowią jeden z podstawowych elementów układu krwionośnego człowieka. Należą do nich:

  • tętnice – grubościenne naczynia transportujące krew pod dużym ciśnieniem z serca, która kierowana jest do wszystkich tkanek ciała, dzięki czemu dostarczają tlen i substancje odżywcze do narządów wewnętrznych i regulują ciśnienie krwi;
  • naczynia włosowate – cieniutkie naczynia, przez ścianę których odbywa się wymiana substancji między krwią a otaczającymi ją tkankami, która odbywa się na zasadzie dyfuzji, filtracji i resorpcji;
  • żyły – tworzą pojemnościowy, niskociśnieniowy układ, doprowadzają krew z tkanek z powrotem do serca.

Przyczyny słabych naczyń krwionośnych

Istnieje wiele rozmaitych przyczyn, które odpowiadają za słabe naczynia krwionośne, wśród których na uwagę zasługują zwłaszcza: niedobory witaminowe, mała aktywność fizyczna, nadmierna masa ciała, nieprawidłowy sposób odżywiania, palenie papierosów, starszy wiek, zaburzenia hormonalne i uraz mechaniczny. Zmiany w naczyniach krwionośnych mogą zachodzi na skutek trwającej choroby, np. choroby niedokrwiennej serca, Jest ona konsekwencją miażdżycy, czyli zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic powodujących zwężenie naczynia krwionośnego.

Kruche naczynia mogą się pojawić w przebiegu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zapalenia nerek i reumatyzmu. Nierzadko uwarunkowane są genetycznie. Z kolei ich przenikalność jest zwiększona podczas stanu zapalnego.

Zobacz nasz film i dowiedz się co sprzyja pękaniu naczynek

Zobacz film: Skóra naczynkowa - co sprzyja pękaniu małych naczyń krwionośnych? Źródło: Klinika urody.

Objawy słabych naczyń krwionośnych

Słabe naczynia krwionośne mogą dawać objawy takie jak: siniaki, wybroczyny, zasinienie, krwawienie z nosa, wzmożone krwawienie miesiączkowe, trudne do opanowania krwotoki, wewnętrzne krwotoki i obrzęk. Kruche naczynia krwionośne stają się mało elastyczne, dochodzi do zmniejszenia w nich napięcia, co znacznie utrudnia swobodny przepływ razem z krwią niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych i tlenu.

Pękające naczynia krwionośne

Problematyczne są zwłaszcza pękające naczynka krwionośne na twarzy. Jest to dość częsta przypadłość, z którą zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni niemalże w każdym wieku, a zwłaszcza ludzie starsi. Mówi się wówczas o cerze naczyniowej. Jest to problem medyczny i kosmetyczny. Charakteryzuje się rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, rumieniem, uczuciem rozgrzania, pieczenia i ściągnięcia. Mogą się pojawić także zmiany zapalne, np. obrzęk, krosty, grudki i guzki. Skóra staje się zaczerwieniona, sucha i wrażliwa.

Problem skóry naczyniowej nie ogranicza się wyłącznie do twarzy, może obejmować także szyję i dekolt. Za pękające naczynia krwionośne odpowiada zwłaszcza nadwrażliwość na niektóre czynniki zewnętrzne, takie jak produkty spożywcze czy czynniki atmosferyczne. Skóra twarzy jest wrażliwa na wahania temperatury, działanie mrozu i wiatru oraz długotrwałe lub zbyt intensywne opalanie. Pękanie naczynek może być związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu lub czynnikami emocjonalnymi.

Czym wzmocnić naczynia krwionośne?

Słabe naczynia krwionośne można wzmocnić, zażywając specjalne suplementy diety, które ponadto podnoszą odporność organizmu i przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu. Zazwyczaj mają one postać tabletek. W ich składzie można znaleźć takie składniki jak: witamina C (uszczelnia naczynia krwionośne, wspiera prawidłową produkcję kolagenu, wzmacnia napięcie naczynek, niweluje zaczerwienienie, poprawia cyrkulację krwi), cynk, selen i rutyna (reguluje napięcie, elastyczność i przepuszczalność oraz zapobiega pękaniu naczyń włosowatych). Konieczne jest suplementowanie witaminy E, która wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne oraz obniża krzepliwość krwi. Jeśli mamy do czynienia z pękającymi naczyniami krwionośnymi na nogach, należy dbać o częste unoszenie kończyn, ograniczenie pozycji stojącej i noszenie pończoch uciskowych. Nierzadko jedynym rozwiązaniem są interwencje chirurgiczne.

Zobacz nasz film i poznaj przepis na najlepszą maseczkę dla cery naczynkowej

Zobacz film: Domowa maseczka dla skóry naczynkowej. Źródło: Klinika urody.

Jak wzmocnić naczynia krwionośne?

Warto sięgnąć po zioła wzmacniające naczynia krwionośne, takie jak wąkrota azjatycka, wyciąg z kasztanowca, miłorząb japoński, oczar wirginijski, nostrzyk żółty, ruszczyk kolczasty i arnika górska. Usprawniają one przepływ krwi przez zmienione chorobowo naczynia, wspomagają drenaż naczyń, uszczelniają i zapobiegają ich pękaniu, poprawiają mikrokrążenie i zmniejszają napięcie ścian naczyń krwionośnych. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe.

Jak wzmocnić naczynia krwionośne na twarzy?

Do pielęgnacji skóry naczyniowej przeznaczona jest cała seria kosmetyków, które wzmacniają naczynka krwionośne i zapobiegają ich pękaniu. Redukują podrażnienia i działają przeciwrumieniowo, przeciwdziałają rozszerzaniu się naczyń krwionośnych i zmniejszają ich przepuszczalność. Chronią przed drażniącym wpływem czynników zewnętrznych. Środki te mają zazwyczaj formę kremu. Należy ponadto chronić twarz przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pomocna jest odpowiednia dieta bogata w owoce i warzywa, a uboga w ostre i gorące potrawy. Do mycia twarzy należy używać delikatnych kosmetyków. Zaleca się także stosowanie lampy sollux.

Bibliografia:

1. Traczyk W.Z., Fizjologia człowieka w zarysie, Warszawa, Wydawnictwo lekarskie PZWL, 2013.

2. Zielińska A., Nowak I., Tokoferole i tokotrienole jako witamina E, „CHEMIK”, 2014, 68(7), s. 585–591.

3. Janda K., Lach O., Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2014, 1(38), s. 48–54.

4. Karłowicz-Bodalska K., Rudkowska E., Han-Marek M., Leki naturalne o działaniu ochraniającym ściany naczyń krwionośnych, „Postępy Fitoterapii”, 2006, 1, s. 47–60.

Jak skutecznie leczyć żylaki? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Metoda leczenia żylaków: klejenie żylaków. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
105
22
Komentarze (0)
Nie przegap
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie