Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak usunąć odcisk z korzeniem na stopie?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak usunąć odcisk z korzeniem na stopie?

Kobiece stopy

Fot. Sebastian Gorczowski / Getty Images

Odciski to uciążliwe zmiany skórne powstające w wyniku długotrwałego chodzenia w nieodpowiednim obuwiu. Mogą stanowić uciążliwy problem, który wymaga interwencji z powodu towarzyszącego bólu. Jak w skuteczny sposób usunąć odcisk z korzeniem?

Najlepiej oczywiście zgłosić się do specjalisty, nie zawsze jednak jest to możliwe. Domowe sposoby na odciski mogą okazać się skuteczne tylko w przypadku drobniejszych zmian. Jak usunąć odcisk z korzeniem na stopie, gdy nie mamy dostępu do specjalisty? Dostępnych jest kilka różnych metod, które można wypróbować przed udaniem się na wizytę do podologa czy dermatologa.

Jak powstają odciski na stopach?

Jedną z częstszych zmian powstających na stopach, a zwłaszcza na ich podeszwach, są odciski. Najczęściej lokalizują się w miejscach poddawanych długotrwałemu uciskowi i tarciu za sprawą źle dopasowanych butów lub nieprawidłowości w chodzeniu.

Odcisk to twardy, zrogowaciały naskórek. Może dawać dolegliwości bólowe, których powodem jest zlokalizowany wewnątrz odcisku rdzeń, inaczej zwany korzeniem. Korzeń odcisku to stożek ze zrogowaciałej skóry wrastający wgłąb stopy i uciskający znajdujące się tam tkanki oraz receptory bólowe, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości podczas chodzenia.

Najczęściej występującymi rodzajami odcisków są odciski twarde oraz odciski w wale paznokciowym. Są one stosunkowo łatwe do usunięcia za pomocą środków zawierających kwas salicylowy. Zdarza się jednak, że pod wpływem ciągłego ucisku danej części stopy odciski powiększają się, przerastają i twardnieją. Nieusuwane wrastają coraz głębiej w skórę, powodując coraz większy ból.

Co o naszym zdrowiu mówią nasze stopy? Na czym polega badanie stóp? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Badanie stóp - jak wygląda i co mówi o zdrowiu? Źródło: 36,6

Jak usunąć odcisk z korzeniem? Porady

Ogólnie wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Kiedy zaobserwujemy, że na stopach pojawiają się odciski, należy zmienić obuwie na wygodniejsze, zacząć używać wkładek do butów, zrogowaciałą skórę złuszczać pumeksem, nosić wygodne skarpetki.

Odciski z wrastającym korzeniem są trudne do usunięcia. Pierwsze próby można podjąć w domu, nie zawsze są one jednak skuteczne.

Jak usunąć odcisk z korzeniem za pomocą dostępnych preparatów? Leczenie najlepiej zacząć od stosowania preparatów na odciski (maści, kremów złuszczających). Specyfiki te zawierają kwas salicylowy i kwas mlekowy. Pierwszy z nich ma działanie złuszczające i antyseptyczne, drugi natomiast antybakteryjne. Terapię taką należy prowadzić przez kilka dni, następnie wymoczyć stopy w ciepłej wodzie i spróbować delikatnie usunąć odcisk. Nie należy tego robić na siłę ‒ naskórek powinien odchodzić samoistnie.

Kolejny sposób na odciski to zastosowanie pierścieni filcowych, które można nabyć w aptece. Pierścienie filcowe zapobiegają powiększaniu się odcisków i chronią przed uciskaniem powodującym dolegliwości bólowe.

W trakcie leczenia odcisków, aby przyspieszyć wyrównywanie się skóry, zaleca się stosowanie kąpieli w ciepłej wodzie z solą, co zmiękcza zrogowaciały naskórek. Skutkuje to jednak tylko w przypadku niewielkich odcisków.

Odcisków nie należy samodzielnie usuwać mechanicznie za pomocą nożyczek czy innych ostrych narzędzi ‒ może to doprowadzić do stanu zapalnego i zainfekowania zmiany, która tym samym będzie trudniejsza do leczenia.

Usuwanie odcisków u specjalisty

Osobą zajmującą się chorobami stóp jest podolog. Zmianami skórnymi na stopach może zająć się również lekarz dermatolog. Jak usunąć odcisk z korzeniem u specjalisty?

Na początku następuje dokładna ocena stanu stóp oraz różnicowanie z innymi chorobami ‒ na przykład z brodawkami. Specjalista po oględzinach może zalecić preparaty złuszczające oraz specjalne opatrunki. Niestety, odciski z korzeniem najczęściej wymagają zabiegów, które będą przeprowadzane na kilku kolejnych wizytach. Dużo zależy od rodzaju i wielkości odcisku, a także od kompetencji podologa czy też dermatologa.

Lekarz usuwa mechanicznie zrogowaciałą skórę za pomocą odpowiednich narzędzi ‒ np. skalpela, dłutu podologicznego, frezarki diamentowej. Zabieg za pomocą frezarki nie jest bolesny, przypomina specjalistyczny pedicure. Po zabiegu stosuje się preparaty zmiękczające.

Gdy odcisk jest duży i głęboki, najczęściej używa się dłuta podologicznego lub skalpela. W sterylnych warunkach wyłuskuje się nim korzeń odcisku, a brzegi opracowuje frezarką. Po zabiegu mogą pozostać widoczne ubytki skóry, których pozbyć się można przez stosowanie przez kilkanaście dni maści z propolisem.

Inną metodą jest usuwanie odcisków za pomocą lasera CO2. Skóra w miejscu planowanego zabiegu jest schładzana, by zmniejszyć ewentualne dolegliwości bólowe w trakcie trwania procedury. Zabieg jest szybki i skuteczny, chociaż najdroższy z wszystkich wymienionych ‒ jego koszt to około 200 zł. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
315
60
Polecamy
Czym są modzele na stopie?
Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami? TVN zdrowie
Masz haluksy lub obawiasz się ich?
Pomogą Ci specjalne sandały!
Masz haluksy lub obawiasz się ich? Pomogą Ci specjalne sandały! Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na odciski – jak pozbyć się bolesnych bąbli i nagniotków?
Domowe sposoby na odciski – jak pozbyć się bolesnych bąbli i nagniotków? TVN zdrowie
Wkładki na ostrogi – czy warto je stosować?
Wkładki na ostrogi – czy warto je stosować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?