Wyróżnia się 3 rodzaje odcisków na stopach. Są to: modzele, nagniotki i bolesne bąble. Powstają na skutek długotrwałego tarcia lub ucisku niewygodnych butów na skórę stopy. Szczególnie na odciski narażone są kobiety noszące czółenka i szpilki. Domowe sposoby na odciski pozwalają dość szybko i bezpiecznie pozbyć się problemu. Ważne jest również, aby dobrze dobierać obuwie, co pomoże uniknąć kłopotliwych odcisków w przyszłości.
Domowe sposoby na odciski – modzele
Modzele to inaczej ogniska wzmożonego rogowacenia. Są to duże, plackowate narośla zgrubiałego naskórka. W dotyku są dość miękkie, o lekko żółtawym kolorze i niewyraźnych granicach. Najczęściej pojawiają się na podeszwie stopy. Najczęściej narzekają na nie kobiety często chodzące na wysokich szpilkach, ponieważ pojawiają się na wypukłej części stopy pod palcami. Mogą się jednak występować również u nasady palców, szczególnie w przypadku noszenia zbyt małych i twardych butów. Modzele są niestety bardzo bolesne. Ciągle ugniatana skóra na stopie nie ma dostępu powietrza, przez co zaczyna obumierać – stąd biorą się modzele. Domowe sposoby na odciski – modzele to najczęściej samodzielne ich wycinanie. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ niechcący można się głęboko skaleczyć lub wda się zakażenie. Z modzelem najlepiej jest udać się do podologa, który w sposób profesjonalny usunie problem, najczęściej w czasie pedicure’u podologicznego.
Jak prawidłowo pielęgnować stopy? Zobaczcie na filmie:
Domowe sposoby na odciski – nagniotki
Nagniotki powstają, kiedy niewygodne obuwie naciska na stopy i w ten sposób wgniata zrogowaciałe komórki w głąb skóry. Pojawiają się najczęściej na wyniosłościach kostnych w postaci twardej lub miękkiej między palcami. Duże i głębokie nagniotki są usuwane za pomocą skalpela, dłuta, frezarki lub lasera. Mniejsze nagniotki można usunąć w domu poprzez stosowanie kremów, maści i płynów złuszczających. Domowe sposoby na odciski na palcach to w tym przypadku stosowanie preparatów z kwasem salicylowym, nie wolno jednak używać ich częściej niż 2 razy na tydzień. Przed zastosowaniem preparatu należy zabezpieczyć skórę wokół za pomocą maści cynkowej.
Do domowych sposobów na odciski pod stopami należy również odpowiednia pielęgnacja. Warto w tym przypadku stosować peelingi, tarki czy pumeks, aby ścierać martwy naskórek. Nagniotek szybciej się złuszczy przy korzystaniu z gorących kąpieli. Kojąco na nagniotki podziała moczenie nóg w naparze rumianku oraz używanie kremu do stóp z dużą zawartością mocznika. W walce z nagniotkami pomoże również natura – warto nacierać zmianę cebulą. Domowym sposobem na odciski z korzeniem są okłady z czosnku. Wystarczy przecisnąć go przez praskę, zmieszać z oliwą z oliwek i nanieść na nagniotek, obwiązać całość bandażem i zostawić na noc. Zabieg można powtarzać codziennie, aż zmiana zniknie. Bardzo skutecznym, domowym sposobem na odciski na piętach jest nacieranie skóry olejkiem rycynowych. Sprawdza się również przykładanie skórki z cytryny.
Domowe sposoby na odciski – bąble z płynem surowiczym
Na stopach często pojawiają się również bolesne odciski w postaci bąbli wypełnionych płynem surowiczym. Długotrwałe naciskanie obuwia na powstały już bąbel prowadzi do jego pęknięcia i powstania bardzo bolesnego otarcia. Domowym sposobem na odciski na stopach w postaci bąbli jest głównie przebicie powstałego bąbla. Zanim jednak się to zrobi, należy odkazić skórę za pomocą specjalnego preparatu, np. octeniseptu, skinseptu, spirytusu lub wody utlenionej. Odcisk przebija się w sposób delikatny, najlepiej za pomocą igły do zastrzyków. Po przebiciu odcisku ponownie należy zdezynfekować miejsce nakłucia i ochronić je za pomocą czystej skarpetki. Aby miejsce skutecznie się zagoiło, należy definitywnie zrezygnować z uciskającego obuwia i zastąpić je bardziej wygodnym, aby nie podrażniać miejsca nakłucia bąbla.