Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

pedicure

Fot.: Votash / stock.adobe.com

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Bardzo często osoby borykające się z modzelami podejmują się samodzielnego usuwania ich np. przy pomocy nożyka. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ może wywoływać m.in. zakażenie. Leczenie modzeli powinno odbywać się albo w gabinecie podologicznym, albo u ortopedy – zależnie od zaawansowania problemu.

Modzele – czym są?

Modzel to duża, plackowata narośl ze zgrubiałej skóry. Jest żółtawa, miękka, o zacierających się granicach. Nazywa się ją potocznie odciskiem, gdyż jest to ognisko wzmożonego rogowacenia. Najczęściej spotyka się ją na podeszwie stopy, jednak może występować także na górnej części stopy, np. gdy obuwie jest za ciasne. Jest wynikiem obciążenia lub przeciążenia stopy. Modzele tworzą się wtedy, gdy skóra jest ugniatana w danym miejscu, np. pod główką kości śródstopia, co prowadzi do słabszego ukrwienia tego miejsca i w konsekwencji obumarcia skóry. Warto podkreślić, że bardzo często są one mylone np. z nagniotkami. Jednak są między nimi znacząca różnica – modzele nie tworzą się, tak jak nagniotki, na stawach palców stóp. Są bolesne, dlatego osoby, które je posiadają, powinny je leczyć, aby odzyskać komfort chodzenia.

Modzele na stopie (np. na pięcie) – przyczyny

Modzele na stopie nierzadko wywołują ból nie do zniesienia. Szczególny dyskomfort odczuwa się przy ucisku. Jeśli osoba, która się z nimi boryka, nie zareaguje w porę, może wytworzyć się w tych miejscach stan zapalny, który w najgorszym wypadku będzie znacznie utrudniał poruszanie się i w konsekwencji całkowicie je uniemożliwi. Jeśli modzele zajmują znaczną część stopy, są np. na pięcie, będą także utrudniały chodzenie.

Zobacz film: Jak prawidłowo pielęgnować stopy? Źródło: Stylowy Magazyn.

Przyczyn powstawania tego typu narośli może być wiele. Najczęstszym powodem są ciasne buty, które przyczyniają się do obumarcia skóry. Innym są buty na wysokim obcasie, które z kolei uciskają stopę w jej przedniej części. Luźne obuwie także może spowodować otarcia. Dotyczy to szczególnie butów z cienką podeszwą, w których tworzy się większy nacisk na stopę. Inną przyczyną powstawania modzeli jest chodzenie bez butów lub noszenie ich bez skarpetek. Jest to także przypadłość osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów – odciski powstają, gdy nie podejmuje się leczenia tej choroby. Ponadto pojawiają się także u osób mających płaskostopie lub ostrogi piętowe.

Jak usunąć modzele? Jakie leczenie warto zastosować?

Aby uniknąć bólu, warto dowiedzieć się, jak usunąć modzele. Ich eliminacja polega na ścieraniu i wycinaniu obumarłej skóry. Aby pozbyć się ich skutecznie, należy robić to regularnie i najlepiej z pomocą lekarza. Warto podkreślić, że leczenie specjalistyczne jest jedynym, właściwym i bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż np. samodzielne wycinanie ich nożykiem może wywołać zakażenie. Aby wspomóc działania terapeutyczne, można kupić w aptece specjalny plaster, który nakleja się na zmianę chorobową i nosi przez kilka dni. Po upływie tego czasu odkleja się go, a następnie odcisk należy wymoczyć i zetrzeć pilnikiem. Jeśli modzele są w zaawansowanym stanie, takie zabiegi mogą nie pomóc. Konieczne będzie wtedy podjęcie leczenia ortopedycznego, które polega np. na podwyższeniu sklepienia stopy. Jest to jednak ostateczność, którą podejmuje się dopiero po wypróbowaniu mniej inwazyjnych sposobów. Przed podjęciem tej decyzji lekarz może zalecić korzystanie ze specjalnych wkładek do butów, które korygują wadę konstrukcji stopy. Dzięki temu obciążenie rozkładane jest na niej równomiernie i tym samym modzele nie tworzą się. Innym sposobem jest używanie żelowych wkładek do butów lub specjalnych gąbek do zakupienia w aptece, które przynoszą taki sam skutek, jak specjalistyczne wkładki.

Jak usunąć modzele domowym sposobem? Czy domowe sposoby są skuteczne?

Domowe sposoby na modzele są skuteczne tylko wtedy, jeśli zmiany nie są w zaawansowanym stanie lub jeśli te metody są wsparciem dla specjalistycznego leczenia. Stosowanie ich w przypadku zaawansowanych zmian chorobowych może skutkować pogorszeniem ich stanu, a nawet prowadzić do zwiększenia bólu i unieruchomienia. Jeśli jednak domowe sposoby są wsparciem dla terapii, mogą przyspieszać regenerację stopy i szybciej przywracać komfort w tej części ciała. W początkowej fazie rozwoju modzeli skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie kremów nawilżających, które zmiękczają zmiany. Dobrą techniką jest również moczenie stóp, po którym ściera się je pumeksem lub tarką. Jeśli metoda będzie stosowana regularnie, obumarła skóra będzie stopniowo usuwana. Domowe sposoby na modzele to również noszenie miękkiego i wygodnego obuwia oraz skarpet, a do tego bandażowanie stóp na czas gojenia. Inną metodą jest zastosowanie preparatów zawierających kwas salicylowy. Jest to metoda z wyboru zalecana przez lekarzy w przypadku niewielkich modzeli.

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. P. Bielawski, Podologia w praktyce: Odcisk

2. A. Kwieciński, Choroby stóp

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
194
47
Polecamy
Masz haluksy lub obawiasz się ich?
Pomogą Ci specjalne sandały!
Masz haluksy lub obawiasz się ich? Pomogą Ci specjalne sandały! Dzień Dobry TVN
Odciski na stopach – przyczyny powstawania, leczenie, profilaktyka 
Odciski na stopach – przyczyny powstawania, leczenie, profilaktyka  TVN zdrowie
Co to są modzele?
Jak pozbyć się modzeli ze stóp?
Co to są modzele? Jak pozbyć się modzeli ze stóp? TVN zdrowie
Wkładki na ostrogi – czy warto je stosować?
Wkładki na ostrogi – czy warto je stosować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?