Olej z ogórecznika lekarskiego jest bogaty w cenne kwasy tłuszczowe omega 6. Obniża ciśnienie krwi i zapobiega miażdżycy. Poprawia pracę układu odpornościowego i przyspiesza leczenie uszkodzonych błon śluzowych.
Czym jest olej z ogórecznika?
Olej z ogórecznika lekarskiego jest naturalną substancją, która pozyskiwana jest z nasion tej rośliny. Jej nazwa łacińska to Borago officinalis. Olej z ogórecznika dostarcza wysoką zawartość gamma-linolenowego kwasu tłuszczowego (GLA), który jest dosyć silnym środkiem przeciwzapalnym. Ten kwas tłuszczowy występuje także w składzie niektórych olejów roślinnych, w tym w oleju z wiesiołka.
Kwas gamma-linolenowy wykorzystywany jest w medycynie niekonwencjonalnej. W tym celu pozyskiwany jest zwłaszcza z ekstraktów nasion roślin. Nie są one popularne na szeroką skalę i nie występują zbyt często w codziennej diecie, stąd coraz częstsza potrzeba sięgania po olejki naturalne lub suplementację apteczną.
Olej z ogórecznika zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Zawarta w nim ilość kwasu tłuszczowego GLA jest znacznie wyższa niż w innych olejach. GLA jest kwasem z rodziny omega-6. Warto stosować olej z ogórecznika, ponieważ GLA nie jest kwasem naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm i dlatego powinien być przyswajany z zewnętrznych źródeł. Wiele roślin, m.in. wiesiołek lub czarne porzeczki, dostarcza kwasu GLA, ale ogórecznik zawiera ponad 23% kwasu gamma-linolenowego. Dostarcza go znacznie więcej niż większość aptecznych suplementów.
Olej z ogórecznika – właściwości
Ze względu na wysoką zawartość kwasu tłuszczowego GLA olej z ogórecznika pomaga w walce z wieloma chorobami i mniejszymi dolegliwościami wpływającymi na komfort człowieka.
- Olej z ogórecznika na zapalenia
Olej z ogórecznika pobudza krążenie krwi i pozwala zmniejszyć ból i zapalenie, m.in. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz innych schorzeniach przyczyniających się do powstawania obrzęków. Skutecznie zwalcza ból, głównie w połączeniu ze środkami farmakologicznymi. Pozwala zmniejszyć także obrzęki i uczucie ciężkości.
- Olej z ogórecznika na nowotwory
Olej redukuje wzrost komórek nowotworowych. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości przeciwutleniające i antymutagenne, a także cytotoksyczne, które pozwalają skrócić żywotność niepotrzebnych komórek na rzecz wydłużenia życia osoby, którą dotknęły zmiany nowotworowe. Olej z ogórecznika chroni łańcuchy DNA i zmniejsza uszkodzenia genetyczne.
- Olej z ogórecznika na odchudzanie
Olej z ogórecznika jest pomocny przy utracie wagi. Pozwala zmniejszyć poziom gromadzenia tkanki tłuszczowej w organizmie.
- Olej z ogórecznika w walce z chorobami skóry
Olej z ogórecznika uzupełnia GLA w skórze, która nie potrafi syntetyzować kwasu linolowego. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest leczenie chorób zapalnych skóry, w tym egzemy. Łagodzi on także wypryski i zmiany trądzikowe. Czasem jest w stanie zastąpić farmakologiczne maści hormonalne. Może być stosowany profilaktycznie w celu poprawy ogólnej kondycji skóry. Stosowany zewnętrznie nawilża skórę, zmniejsza jej szorstkość i redukuje swędzenie. Olej z ogórecznika pomoże także zwalczyć wypryski o podłożu menstruacyjnym oraz inne objawy napięcia przedmiesiączkowego.
Olej z nasion ogórecznika – dawkowanie
W celach leczniczych osoby dorosłe mogą bezpiecznie przyjmować od 500 mg do nawet 3 g oleju na dobę. W stanach zapalnych i bólach występujących np. przy zapaleniu stawów zalecane są te wyższe wartości.
W przypadku kobiet w ciąży stosowanie oleju z ogórecznika jest zabronione – zwłaszcza przez to, że jest środkiem wywołującym skurcze. Olej ten ma także właściwości rozrzedzające krew, dlatego nie powinny stosować go osoby przyjmujące długoterminowo warfarynę czy aspirynę. Przeciwwskazaniem mogą być występujące w przeszłości drgawki – jeżeli taki objaw już się kiedyś pojawił, stosowanie oleju z ogórecznika należy skonsultować z lekarzem
Olej może powodować problemy pokarmowe, takie jak biegunka lub wzdęcia. Narażony na promieniowanie słoneczne może jełczeć, dlatego należy przechowywać go w chłodnym, zaciemnionym miejscu.