Większość alergików wie, że poza kichaniem i katarem choroba wywołuje bardzo dokuczliwe swędzenie i nadmierne łzawienie oczu. Jak sobie poradzić z tymi dolegliwościami?
Badania pokazują, że alergie ma coraz więcej osób. Do tych najczęściej diagnozowanych należą alergie wziewne. Chorzy po kontakcie w pyłkami czy kurzem zaczynają kichać. Czasem skarżą się również na swędzenie czy nadmierne łzawienie oczu.
Co zrobić, gdy oczy swędzą i łzawią?
W pierwszej kolejności warto sięgnąć po leki na alergię. Tego rodzaju środki powinny złagodzić także objawy ze strony oczu. Ogromną część leków na alergię można dostać w aptece bez recepty. Najlepsze dla nas środki powinien polecić nam farmaceuta. W sytuacji, gdy leki nie pomagają lub nie chcemy łykać tabletek, bo obawiamy się efektów ubocznych w postaci senności czy wysuszenia gardła, można sięgnąć po krople do oczu. Niektóre z nich można dostać bez recepty, a inne musi przepisać specjalista.
Krople bez recepty powstają na bazie tzw. homoglikanów. Wykazują one trochę słabsze działanie i aby pojawił się efekt terapeutyczny trzeba je stosować przez kilka tygodni. Bardziej efektywne krople wydawane są już na receptę. Te ostanie można podzielić na typowe leki przeciwhistaminowe oraz leki steroidowe - mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak bezpiecznie stosować krople do oczu?
Leki przeciwhistaminowe można przyjmować bez obawa tak długo, jak utrzymują się objawy alergii. W przypadku leków steroidowych trzeba zachować większą ostrożność.
Po leki sterydowe sięga się w sytuacji, gdy objawy są bardzo nasilone i chcemy szybko je złagodzić. Najczęściej pacjent równocześnie przyjmuje leki przeciwhistaminowe i sterydowe, ale po kilku dniach zalecamy, aby te drugie odstawić. Zbyt długie stosowanie leków sterydowych może wywołać działania niepożądane - dodaje prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik.