Katar to nic innego jak zapalenie błony śluzowej nosa, a czasem i zatok przynosowych. Poza wyciekiem wydzieliny z nosa może mu towarzyszyć kichanie, drapanie, a nawet kaszel. Katar może być objawem nie tylko zwykłego przeziębienia. Ten, który utrzymuje się stosunkowo długo lub okresowo nawraca może świadczyć o alergii. Choć czasem ciężko się go pozbyć, to istnieje wiele dostępnych bez recepty preparatów, które łagodzą objawy i zapobiegają powikłaniom. Jednym z nich może być płukanie zatok.
Do płukania zatok przy infekcji kataralnej najczęściej wykorzystuje się specjalne preparaty przygotowane na bazie soli kuchennej. Różnią się one od siebie stężeniem i można je stosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Co daje płukanie nosa i zatok?
Celem takiego płukania jest oczyszczenie błon śluzowych nosa i zatok. Jeśli już mamy wydzielinę, która zalega to naturalne mechanizmy obronne naszego organizmu przestają działać jak należy. Dzięki płukaniu rzęski, które znajdują się w jamie nosowej łatwiej pozbywają się nie tylko zalegającej wydzieliny, ale także usuwają groźne bakterie czy wirusy, które mogą doprowadzić do zaostrzenia infekcji.
Zobacz także: Zielony katar - przyczyny i leczenie
Jednak, aby płukanie przyniosło zamierzony efekt trzeba to robić prawidłowo. Jak? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że roztwór aplikujemy najpierw do jednego, potem do drugiego nozdrza. Przed wpuszczeniem płynu należy pochylić się na umywalką. Dopiero wtedy można zacząć aplikację roztworu. Mimo że zabieg jest bezpieczny i można go wykonać raz dziennie, to trzeba pamiętać, aby nie robić tego zbyt często. Dlaczego? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszego odcinka program 36,6°C. Zapraszamy w sobotę, 30 marca, na godzinę 18.00!
Więcej informacji o płukaniu nosa i zatok znajdziecie tutaj: