Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak skutecznie i w prosty sposób wyczyścić grilla?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak skutecznie i w prosty sposób wyczyścić grilla?

grill

Fot: Betsie Van Der Meer / gettyimages.com

Polacy kochają grilować! Niestety pandemia pokrzyżowała plany i grilla będzie można zrobić, co najwyżej na balkonie czy podwórku. Bez względu na to gdzie będziemy opiekać kiełbaski czy warzywa - ruszt trzeba dobrze wyczyścić. Jak to zrobić? 

Niestety w tym roku majówkowe grillowanie będzie wyglądało trochę inaczej. Nie będzie można zaprosić znajomych, zrobienie grilla w lesie, w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu w gronie znajomych, też nie wchodzi w grę. Na szczęście grilla można zrobić na balkonie (pod warunkiem, że nie mieszkamy w bloku) lub na podwórku, ci którzy nie mają ani jednego, ani drugiego będą musieli się zadowolić piekarnikiem z funkcją grilla lub grillem elektrycznym.

Bez względu na to, którą opcję wybierzemy - ruszt trzeba dokładnie wyczyścić.

Jak wyczyścić grilla?

Sposobów na wyczyszczenie rusztu jest dużo. Jeśli zależy nam na czasie możemy użyć specjalnych detergentów, które skutecznie rozprawią się z zaschniętym tłuszczem i brudem. Decydując się na chemiczne środki trzeba zawsze postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Do wyczyszczenia grilla można użyć również płynu do zmywania lub płynu do mycia szyb.

Z tłuszczem i resztkami jedzenia, które zostały na ruszcie poradzi sobie także ... cebula. Jeśli grill nie jest bardzo brudny, gorące jeszcze kratki trzeba pocierać połówką cebuli (aby uniknąć poparzenia można ją nabić na widelec), a później przetrzeć mokrą szmatką.

Przy większych zabrudzeniach warto sięgnąć po sól. W pierwszej kolejności ruszt trzeba obficie posypać solą, następnie trzeba go położyć nad rozgrzanym węglem. Kiedy sól zrobi się brązowa, ruszt trzeba przetrzeć drucianą szczotką.

Jeśli ruszt jest bardzo brudny do czyszczenia warto użyć pasty zrobionej z łyżki sody oczyszczonej i łyżeczki ciepłej wody. Pastę trzeba dokładnie rozprowadzić po ruszcie i zostawić na pół godziny. Po tym czasie kratkę trzeba przetrzeć druciakiem i dokładnie spłukać wodą.

Do wyczyszczenia grilla można wykorzystać też folię aluminiową. Po zakończonym grillowaniu rusz trzeba wytrzeć suchym ręcznikiem lub szmatką. Następnie zawijamy go w folię aluminiową i rozgrzewamy grilla na ok. 25 minut. Po tym czasie, kiedy ruszt ostygnie, brud i tłuszcz powinny zmienić się w popiół.

Jak grillować zdrowo i smacznie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak grillować zdrowo i smacznie? Źródło: 36,6

Dlaczego grilla trzeba czyścic regularnie?

Czysty grill to przede wszystkim smaczniejsze jedzenie, ale nie tylko. Po każdym grillowaniu na ruszcie zostają resztki jedzenia oraz tłuszcz. Jeśli nie zostaną usunięte mogą zacząć rozwijać się w nich bakterie. Trzeba sobie także zdawać sprawę, że każde kolejne "rozgrzewanie" starego tłuszczu czy resztek jedzenia sprawia, że zaczynają się wtrącać toksyczne związki, które mogą przenikać do jedzenia.

Jakie błędy popełniamy podczas grillowania?

Mimo że grillowanie urosło do rangi sportu narodowego, to wiele osób ciągle nie wie, jak robić to prawidłowo. Jakie błędy popełniamy najczęściej? Przede wszystkim do rozpalania używamy benzyny. W prawdzie węgiel rozpala się szybciej, ale wraz ze spalanie się benzyny do jedzenia przenikają toksyczne i szkodliwe dla zdrowia związku.

Wiele osób zaczyna grillowanie od razu, gdy rozpali ogień. To błąd. Takie mięso upiecze się tylko z zewnątrz, a w środku będzie surowe. Grillowanie można rozpocząć dopiero wtedy, gdy na węglu pojawi się biały nalot, a płomienie nie będą widoczne.

Dużym błędem jest nadmierne solenie jedzenia przed grillowaniem. Nadmiar soli sprawia, że mięso szybciej straci wodę, będzie suche i niesmaczne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
4
Polecamy
Jak grillować zdrowo i bezpiecznie?
Jak prawidłowo czyścić ruszt?
Rady Katarzyny Bosackiej
Jak grillować zdrowo i bezpiecznie? Jak prawidłowo czyścić ruszt? Rady Katarzyny Bosackiej Dzień Dobry TVN
Czyszczenie grilla domowymi sposobami.
Jak to zrobić krok po kroku? 
Czyszczenie grilla domowymi sposobami. Jak to zrobić krok po kroku?  Dzień Dobry TVN
Lubisz grillować?
Dowiedz się jak robić to smacznie i zdrowo
Lubisz grillować? Dowiedz się jak robić to smacznie i zdrowo TVN zdrowie
Zdrowe grillowanie.
Jak robić to zdrowo oraz jakich błędów nie popełniać?
Zdrowe grillowanie. Jak robić to zdrowo oraz jakich błędów nie popełniać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?