Czy mięso jest zdrowe? Przeciętny Polak zjada go 1,3 kg, a tymczasem lekarze zalecają, by nie jeść więcej niż 750 g mięsa przed przetworzeniem, czyli około pół kilograma po przetworzeniu! Co takiego zawiera mięso, że jego nadmiar może nam szkodzić?
Mięso składa się z białka (czyli cholesterolu, który zawierają wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego) oraz tłuszczu (nasyconych kwasów tłuszczowych). Tłuszcz w połączeniu z cholesterolem jest dla nas bardzo szkodliwy.
Piramida żywieniowa zaleca, by mięso spożywać trzy razy w tygodniu, a w pozostałe dni jeść ryby lub warzywa strączkowe, które są doskonałym źródłem białka. Dietetycy podzielili mięso na białe i czerwone, ze względu na zawartość i rodzaj tłuszczu. Do mięs białych, zdrowszych, bo zawierających więcej korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych nienasyconych niż szkodliwych nasyconych, zaliczamy: kurczaka, indyka, cielęcinę, królika oraz strusia. Z kolei do mięs czerwonych należą: wołowina, baranina, wieprzowina, konina, kaczka i gęś.
Nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w czerwonym mięsie, jeśli są spożywane w dużej ilości, to podwyższają poziom cholesterolu we krwi, co w efekcie może prowadzić do problemów z układem krążenia - rozwoju miażdżycy, wystąpienia chorób serca oraz zawału. Co więcej, jedząc czerwone mięso w nadmiarze zwiększamy u siebie ryzyko wystąpienia nowotworu jelita o 18 proc.
Polecamy: Fakty i mity na temat mięsa. Czy mięso jest rakotwórcze?
Jednak mięso zawiera także wiele cennych dla nas substancji - dobrze przyswajalne białka i aminokwasy, witaminy z grupy B (głównie witaminę B12) oraz żelazo (w świetnie przyswajalnej postaci).