Koronawirus SARS-CoV-2 może zaatakować niezależnie od wieku. Dlatego każdy z nas musi nie tylko przestrzegać wprowadzonych obostrzeń, ale także wiedzieć, jak postępować w przypadku, gdy sami mamy pierwsze objawy sugerujące COVID-19 lub mieliśmy kontakt z osobą zakażoną.
Koronawirus. Co zrobić, jeśli podejrzewamy, że mamy koronawirusa lub mieliśmy kontakt z osobą zarażoną?
1. Pozostań w samoizolacji
To pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić. Tylko zostając w domu i całkowicie rezygnując z kontaktów z innymi ludźmi możemy zatrzymać rozprzestrzenienie się wirusa. Izolacja jest konieczna zawsze, nawet jeśli nie mamy żadnych objawów. Trzeba pamiętać, że osoby zakażone mogą przenosić wirusa nawet wtedy, jeśli nie mają żadnych objawów.
2. Umów się na teleporadę
Na początku pandemii osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną lub miały pierwsze objawy sugerujące COVID-19, musiały skontaktować się z najbliższą stacją sanepidu lub szpitalem zakaźnym. Obecnie osoba, która może być zakażona koronawirusem SARS-CoV-2, powinna skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki medycznej. W czasie teleporady lekarz powinien zabrać dokładny wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta.
Jeśli badany miał kontakt z osobą chorą i nie ma żadnych objawów lekarz zaleci izolację, a także pouczy, że w razie wystąpienia objawów powinien, jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Jeśli pacjent zgłasza objawy, lekarz może zalecić wykonanie testu. Zgodnie z nowym rozporządzeniem nie jest już wymagane wystąpienie czterech objawów zakażenia koronawirusem, żeby dostać skierowanie na test.
W przypadku wątpliwości, co decyzji lekarza lub gdy dana osoba chce mieć pewność, że jest zdrowa taki test może wykonać we własnym zakresie. Test PC-R można wykonać w punktach Drive thru. Trzeba jednak pamiętać, że za takie badanie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Ceny testów zaczynają się od ok. 480 złotych.
Innym rozwiązaniem jest badanie serologiczne, które wykrywa konkretne przeciwciała. Taki test nie da nam jednak odpowiedzi na pytanie, czy mamy czynne zakażenie. Test serologiczny pokaże jedynie jedynie, czy mielismy styczność z wirusem czy też nie. Ceny takiego badania zaczynają się od 50 złotych.
3. Przygotuj się do testu na koronawirusa
Osoby, które zostały skierowane na testy w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, muszą się odpowiednio przygotować do badania.
Przed pobraniem wymazu nie można:
- jeść (od ostatniego posiłku muszą minąć co najmniej 3 godziny),
- pić gorących napojów oraz myć zębów.
W przeciwnym razie "wypłuczemy" z jamy ustnej wirusa i wynik badania będzie niewiarygodny. Jedyne co można zrobić przed pobraniem wymazu to delikatnie przepłukać usta wodą.
Osoby, które poruszają się samodzielne i czują się dobrze, muszą we własnym zakresie dotrzeć do punktu pobrań. W przypadku pacjentów niesamodzielnych lub w ciężkim stanie - lekarz powinien zlecić transport.
O wyniku testu i dalszym postępowaniu powinien poinformować lekarz.
3. Jeśli wynik testu jest pozytywny, pozostań na kwarantannie
Osoba, która miała kontakt z kimś chorym lub zakażonym powinna pozostać na kwarantannie przez 10 dni. Jeśli np. pacjent widział się z osobą chorą w poniedziałek, kwarantanna liczona jest od wtorku.
W przypadku pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem lekarz może zdecydować o odbyciu izolacji domowej, przewiezieniu do izolatorium lub przetransportowaniu do szpitala, jeśli stan chorego tego wymaga.
W pierwszym przypadku siódmego dnia pacjent otrzymuje informację o konieczności odbycia kolejnej teleporady. Powinna ona mieć miejsce między 8 a 10 dniem izolacji. Na tej podstawie lekarz zdecyduje o jej zakończeniu lub przedłużeniu izolacji. Jeśli chory nie ma żadnych objawów i lekarz nie zdecyduje się przedłużyć kwarantanny, to zakończony się ona po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
W sytuacji, gdy objawy występują, izolacja zakończy się po trzech dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
Jak uniknąć zakażenia?
Fakt, że nie opracowano jeszcze szczepionki ani leku na COVID-19 nie oznacza, że w walce z wirusem nie mamy żadnych szans. Zakażenia można uniknąć, stosując się do zaleceń lekarzy. Po pierwsze należy utrzymywać dystans społeczny. Odległość między nami a innymi ludźmi nie powinna być mniejsza niż półtora metra. Niektóre badania sugerują, że w pomieszczeniach zamkniętych oraz źle wietrzonych powinna być ona jeszcze większa.
Po drugie należy zasłaniać usta i nos. Od 10 października maseczkę powinniśmy mieć na twarzy nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale także na zewnątrz. Nakaz ten obowiązuje także na parkingach, targowiskach czy bulwarach. Brak maseczki w najlepszym wypadku może się skończyć pouczeniem, w najgorszych - skierowaniem sprawy do sądu i grzywną w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.
Po trzecie dokładnie myć ręce. Dłonie należy myć pod ciepłą wodą, mydłem i przez co najmniej 30 sekund. Dodatkowo warto stosować płyny do dezynfekcji. Najskuteczniejsze są te, które zawierają minimum 60 proc. alkoholu. Dłonie należy myć po przyjściu do pracy, powrocie do domu oraz po skorzystaniu z transportu publicznego.
Jak rozpoznać COVID-19? Dowiesz się tego z filmu: