W profilaktyce hemoroidów przede wszystkim bardzo ważna jest dbałość o regularne wypróżnienia stolcem o miękkiej, plastycznej konsystencji.
Aby sobie to zapewnić należy stosować dietę bogatą w błonnik i pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Niewskazane są natomiast produkty wysokoprzetworzone i napoje gazowane, które powodują zaparcia. Zaparcia przyczyniają się do zwiększenia ciśnienia tłoczni brzusznej, co skutkuje powstawaniem hemoroidów.
Istotny jest również odpowiedni tryb życia. Należy ograniczyć ciągłe siedzenie. Ruch jest wskazany, ale należy pamiętać, że są niestety również sporty takie jak jazda konna, jazda na rowerze i podnoszenie ciężarów, które wpływają na rozwój hemoroidów. Osoby ze skłonnościami do powstawania guzków krwawniczych powinny więc ich unikać.
Należy również eliminować wszelkie inne sytuacje prowadzące do wytworzenia wzmożonego ciśnienia w jamie brzusznej, np. nieprawidłowego wykonywania pracy fizycznej, dźwigania w zakupów, dzieci, złego wykonywania ćwiczeń fizycznych
Ważna też jest odpowiednia higiena. Podmywanie się ciepłą woda bez mydła, ewentualnie z użyciem środków do higieny intymnej.
Na pytania odpowiada lek. med. Katarzyna Gotfryd-Bugajska - specjalistka chirurgii ogólnej, proktolog z krakowskiego SCM clinic (www.scmkrakow.pl). Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie starszy asystent Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Bonifratrów w Krakowie. Specjalista chirurgii ogólnej z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w chirurgii laparoskopowej pęcherzyka żółciowego, przepuklinach pachwinowych, udowych, pępkowych i brzusznych, rekonstrukcji powłok brzusznych po przebytych ciążach, chirurgii zmian skórnych oraz w leczeniu chorób proktologicznych - hemoroidów, szczelin, zabiegów plastycznych okolic odbytu.
Kolejne pytania:
Jakie są objawy raka prostaty. Czy rak prostaty jest dziedziczny?
Jakie są metody leczenia hemoroidów?