Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak rozpoznać i wyleczyć nadżerkę żołądka?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak rozpoznać i wyleczyć nadżerkę żołądka?

NAN

Fot: leszekglasner / stock.adobe.com

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka często mylone jest z chorobą wrzodową lub refluksem. Jej objawy są bardzo podobne - ból w nadbrzuszu, zgaga czy uczucie ciężkości. Aby lekarz mógł postawić dokładną diagnozę, musi wykonać gastroskopię.

Zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane nadżerką może rozwijać się bardzo długo (nawet do kilku miesięcy) bez charakterystycznych objawów. Dlatego też często decydujemy się na wizytę u specjalisty, dopiero kiedy dochodzi do krwawienia z przewodu pokarmowego, które jest groźnym powikłaniem nadżerki.

Nadżerka żołądka – objawy

Początkiem nadżerki jest płaski ubytek w ścianie żołądka, który z czasem powiększa się, powodując dolegliwości podobne do tych występujących przy chorobie wrzodowej. Głównymi objawami są bóle w nadbrzuszu z tendencją do nasilania się, kiedy jesteśmy na czczo, zwłaszcza rano. Ból zmniejsza się bądź całkiem zanika nawet po spożyciu niewielkiego śniadania. Powoduje go kwas solny, który drażni błonę, a zwłaszcza miejsce nadżerki. Charakterystycznym objawem jest pieczenie za mostkiem i zgaga. Możemy odczuwać również uczucie pełności, kłucie czy wzdęcia.

W przypadku bardziej zaawansowanego zapalenia mogą wystąpić mdłości, a nawet wymioty i towarzyszące im krwawienie z przewodu pokarmowego, które jest traktowane jako jedno z groźniejszych powikłań nadżerki. W niektórych przypadkach dolegliwościom towarzyszy brak apetytu. Są to objawy charakterystyczne dla wielu problemów z układem pokarmowym, stąd niezbędna jest dalsza diagnostyka.

Nadżerka żołądka może być chorobą przewlekłą lub mieć ostry i nagły charakter, wówczas silne objawy pojawiają się bez wcześniejszych symptomów.

Nadżerkowe zapalenia żołądka a rak

Zmiany chorobowe w nabłonku żołądka nie oznaczają choroby nowotworowej. W niektórych przypadkach nadżerki żołądka (bardzo silne stany zapalne, przewlekłe nieleczone nadżerki) istnieje ryzyko rozwoju nowotworu, a niekiedy zmiany mogą być traktowane jako zmiany przedrakowe w badaniu histopatologicznym. Najczęściej jednak wymagają przede wszystkim leczenia farmakologicznego, obserwacji i kontroli za pomocą gastroskopu przynajmniej co 2 lata.

Najczęściej nadżerka żołądka jest konsekwencją:

  • infekcji – w większości przypadków spowodowanej przez bakterię Helicobacter pylori, ale zdarza się również po infekcjach wirusowych,
  • stanów zapalnych – bardzo często powodowanych przez leki z grupy NLPZ, czyli niesterydowe leki przeciwzapalne, ale także przez inne substancje chemiczne oraz alkohol,
  • zapalenia wywołanego przez stres, oparzenia, wstrząs septyczny (ogólnoustrojowa reakcja zapalna),
  • zapalenia spowodowanego cofaniem się żółci (żółciowe zapalenie żołądka),
  • zapalenia wywołanego czynnikami autoimmunologicznymi (organizm sam wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom).

Nadżerka żołądka – leczenie farmakologiczne i chirurgiczne

Większość przypadków nadżerki żołądka można całkowicie wyleczyć dzięki odpowiednio dobranej terapii farmakologicznej. W pierwszej kolejności leczy się przyczyny nadżerki. Przykładowo, wirusowe zapalenie żołądka leczy się samoistnie (ustępuje zazwyczaj po kilku dniach), a zapalenie bakteryjne Helicobacter pylori wymaga przyjęcia antybiotyków i leków z grupy IPP (inhibitory pompy protonowej) stosowanych zazwyczaj przez 7 dni. Jeżeli przyczyną jest nadmierne wytwarzanie kwasów, najważniejsze jest podawanie leków hamujących wydzielanie żołądkowe, a w przypadku zdiagnozowanego autoimmunologicznego zapalenia błony śluzowej żołądka niezbędne są zastrzyki z witaminy B12 przyjmowane raz w miesiącu.

Jeżeli nie podejmiemy leczenia przy pierwszych objawach i doprowadzimy do krwawienia z przewodu pokarmowego, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna, zapobiegająca dalszym krwawieniom – najczęściej endoskopowe zaopatrzenie krwawienia wykonywane podczas gastroskopii, znacznie rzadziej wycięcie krwawiącej części żołądka. Dlatego nie należy lekceważyć żadnych objawów.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36, 6

Nadżerka żołądka – leczenie naturalne

Każda dolegliwość z niepokojącymi objawami, które nie ustępują, wymaga wizyty u lekarza i jeżeli to konieczne – podjęcia leczenia. W przypadku nadżerki żołądka bardzo ważna w leczeniu jest odpowiednia dieta, podobna do tej stosowanej w przypadku choroby wrzodowej. Należy wystrzegać się ciężkostrawnych, smażonych i pikantnych dań, zastępując je lekkostrawnymi i gotowanymi potrawami. W ostrych stanach nadżerki bóle mogą pojawić się nawet po zjedzeniu zbyt gorącego dania, ponieważ śluzówka zostanie poparzona i podrażniona. Dobrze, jeżeli mamy możliwość spożywania częstszych posiłków, ale w mniejszych porcjach, aby nadmiernie nie obciążać układu pokarmowego. Przeciwwskazaniem w leczeniu są: alkohol, papierosy, ale również kawa i nadużywanie leków typu aspiryna i niesterydowe leki przeciwzapalne.

Diagnostyka nadżerkowego zapalenia błony śluzowej żołądka

Pierwszym badaniem w diagnostyce nadżerki żołądka jest gastroskopia, która niestety nie cieszy się popularnością, ale daje możliwość dokładnego rozpoznania choroby. Jeśli są ku temu przesłanki, podczas gastroskopii pobiera się wycinek do badania histopatologicznego. Jest to niezbędne, jeśli badany wcześniej chorował na nowotwór przewodu pokarmowego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
609
32
Polecamy
Zapalenie żołądka - typy, objawy, diagnoza i leczenie
Zapalenie żołądka - typy, objawy, diagnoza i leczenie TVN zdrowie
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Objawy wrzodów żołądka – jakie są objawy wrzodów?
Objawy wrzodów żołądka – jakie są objawy wrzodów? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Ja
Witam . ból jest nie miłosierny a samopoczucie okropne ;/ ;(
Czytaj całość
Ja
Powiem że ból jest nie miłosierny nawet nie wiem jak go złagodzić ;(
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby