Trudno powiedzieć, ile trwa ból korzonków, ponieważ w zależności od sytuacji ucisk na nerwy może być chwilowy i ból będzie trwał tylko kilka minut, a w innych przypadku rwa kulszowa może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Dlatego nie warto czekać, aż przejdzie on samoistnie, ale podjąć stosowne leczenie.
Co to jest ból korzonków i jakie są jego przyczyny?
Ból korzonków, czyli rwa kulszowa, to ból promieniujący od krzyżowego bądź lędźwiowego odcinka kręgosłupa przez pośladek do uda, a nawet do stopy. Może być bardzo silny i rwący. Pojawia się na skutek ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego, który jest największym nerwem w organizmie człowieka. Nerw kulszowy w odcinku lędźwiowym rozgałęzia się na korzenie nerwowe – stąd nazwa ból korzonków.
Przyczyn ucisku i podrażnienia korzeni nerwowych może być wiele. Najczęściej wywołane są one dyskopatią, czyli chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, w której czynnikiem uciskającym nerw kulszowy jest krążek międzykręgowy. Do bólu korzonków może jednak dojść również na skutek ucisku mięśni pośladków w przypadku ich patologicznie silnego napięcia, a także w niektórych chorobach przebiegających ze zwężeniem kanału nerwowego.
Jakie objawy wywołuje ból korzonków?
Ból korzonków daje objawy, takie jak bóle promieniujące od dolnej części pleców do uda lub stopy. Mogą występować jednostronnie lub dwustronnie. Nasilają się podczas pracy i siedzenia, a ulgę przynoszą leżenie i spokojne spacerowanie po płaskim terenie.
Rwa kulszowa najczęściej poprzedzona jest bólem krzyża, choć nie zawsze musi tak być. Miejsce, do którego będzie promieniować ból zależne jest od tego, który korzonek nerwowy został uciśnięty (najczęściej są to pośladek i udo).
Początek bólu może być nagły i wystąpić na skutek przeciążenia kręgosłupa lub urazu, ale może też rozwijać się powoli, na przykład jako konsekwencja nieprawidłowej postawy ciała.
Ból korzonków – leczenie
W przypadku silnych ataków bólowych doustne środki przeciwbólowe i maści mogą przynieść ulgę, ale jest to leczenie wyłącznie objawowe. W przypadku wystąpienia epizodu rwy kulszowej zaleca się ułożenie na plecach bądź boku i podciąganie kolan. W zależności od tego, ile trwa ból korzonków, należy zasięgnąć opinii specjalisty lub pozostać w domu. Leżenie wskazane jest przez maksymalnie dwa dni, a jeżeli ulga nie nadchodzi, należy się udać do lekarza. Najczęściej w takich wypadkach konieczna jest rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. Pomocne może być również wykonanie zabiegu u specjalisty terapii manualnej.
W przypadku często nawracających epizodów bólu korzonków, których przyczyną jest zwyrodnienie kręgosłupa, niezwykle istotny jest udział leczenia uzdrowiskowego, podczas którego stosuje się między innymi kąpiele borowinowe, kąpiele w solankach, zabiegi hydroterapeutyczne oraz fizykoterapeutyczne (krioterapia, magnetoterapia, elektroterapia).
W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne.
Domowe sposoby na ból korzonków
W przypadku wystąpienia nagłego ataku rwy kulszowej spowodowanego przeciążeniem kręgosłupa lub urazem pomocne jest stosowanie domowych sposobów na ból korzonków –stosowanie maści chłodzących, działających przeciwbólowo i zmniejszających obrzęk tkanek. Przy przewlekłym bólu korzonków, któremu towarzyszy silne napięcie mięśniowe, pomocne będzie z kolei rozgrzewanie tkanek za pomocą ciepłych kompresów czy też maści rozgrzewających.
Zobacz także: Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych?
Chodzenie i rozciąganie się również mogą złagodzić ból korzonków. Należy unikać pozycji stojącej i siedzącej, a w przypadku gdy nie jest to możliwe, starać się równomiernie obciążać plecy.
Konsultacja z fizjoterapeutą pomoże ustalić, co wywołało rwę kulszową, a wówczas będzie on mógł zlecić odpowiednie ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu.
Ból korzonków w ciąży
Zdarza się, że w ciąży pojawia się rwa kulszowa, co jest wynikiem zmiany środka ciężkości przez powiększający się brzuch i nienaturalna postawa ciała obciążająca kręgosłup. W tym wypadku nie da się wiele zrobić, a przyszła matka powinna unikać nadmiernego wysiłku i odpoczywać w pozycjach odciążających kręgosłup. Zwykle ból korzonków ustępuje natychmiast po porodzie. Kobiety ciężarne powinny pamiętać, że używanie większości maść przeciwbólowych może być niekorzystne dla dziecka. Ulgę może im przynieść kineziotaping oraz ćwiczenia wykonywane w wodzie.
Ból korzonków – profilaktyka i zapobieganie nawrotom
Prawidłowa postawa ciała i należyte napięcie mięśni są kluczowe w celu zapobiegania chorób kręgosłupa, a tym samym rwie kulszowej. Dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną jest więc bardzo istotne, jednak nie każdy jej rodzaj służy kręgosłupowi. Wybierając ćwiczenia, warto sięgać po zestawy, które w odpowiedni i równomierny sposób wzmacniają mięśnie w całym organizmie. Kręgosłupowi służą również: pływanie, ćwiczenia wykonywane w wodzie, chodzenie i szybki marsz.
Należy także dbać o postawę ciała podczas pracy i odpoczynku, przyjmując odpowiednią pozycję podczas siedzenia i starając się równomiernie obciążać plecy. Bardzo ważne są również meble, z których się korzysta – odpowiednio dopasowane krzesło i biurko, a także kanapa czy materac w łóżku w znacznym stopniu mogą zmniejszyć ryzyko ponownego ataku rwy kulszowej.